Petro zebrało ponad 735 milionów dolarów w ciągu jednego dnia

870

Wczorajszego dnia pisaliśmy o rozpoczęciu przedsprzedaży wenezuelskiej, narodowej kryptowaluty Petro. Jak donosi prezydent Maduro, w ciągu jednego ilość sprzedanych Petro przekroczyła wartość 4.7 mld chińskich juanów, co odpowiada ponad $735 000 000.

Prezydent Nicolas Maduro oświadczył o świetnym początku sprzedaży na twitterze. Inwestorzy z Chin włożyli ponad 735 milionów dolarów w kontrowersyjny projekt kryptowaluty Petro, a liczba sceptyków nie maleje. Wdrożenie Petro zostało zrealizowane z użyciem rezerw złóż mineralnych Wenezueli, a wartość wszystkich sztuk Petro ma wynieść około 5,9 mld dolarów. Czy to się uda? Czas pokaże.

„Do dużych problemów, wielkie rozwiązania! Od pierwszej minuty gra zaczęła się bardzo dobrze, a my zaczęliśmy wygrywać: 4,777 miliardów juanów lub 735 milionów dolarów jest początkowym wynikiem operacji zamiaru zakupu Petro” – napisał na twitterze prezydent Maduro.

https://twitter.com/NicolasMaduro

Należy wspomnieć o tym, że gospodarka Wenezueli załamała się w wyniku dołujących cen ropy naftowej, z której pochodzi ok. 95 proc. przychodów państwa z eksportu. Wenezuela stoi w obliczu zapaści produkcji ropy. Produkcja ropy w Wenezueli spadła w 2017 r. O 29 procent. Wielu obawia się, że przyspieszony spadek wydobycia ropy w Wenezueli zwiększy prawdopodobieństwo upadku waluty Petro. Dodatkowo, inflacja w kraju jest na tyle wysoka, że obywatele nie mają możliwości zakupy Petro za pomocą boliwara wenezuelskiego.

https://pl.tradingeconomics.com/venezuela/inflation-cpi

„Sądzę, że część tego polega na tym, aby pozyskać inwestorów od nietradycyjnych pożyczkodawców, z Rosji i Chin, aby włożyć więcej pieniędzy i dodatkowo pożyczyć świeżą gotówkę. Sankcje finansowe (sankcje USA, sankcje europejskie) – nie są głównym powodem, że Wenezuela nie może pozyskać sposobu finansowania długów. Głównym powodem, dla którego Wenezuela nie może pozyskać finansowania, jest to, że finansowanie makroekonomiczne jest robione dla rozgłosu” – powiedział dla CNBC wenezuelski dziennikarz Francisco Toro.

Rosja podąży drogą Wenezueli?

Maduro powiedział, że Petro będzie służyć Wenezueli w obchodzeniu zachodnich sankcji. Zarówno Unia Europejska, jak i Stany Zjednoczone nałożyły sankcje ekonomiczne na Caracas w związku z ich sprzeciwem wobec rządów, podchodzących pod dyktaturę. Niektórzy analitycy uważają, że Petro jest „doskonałym pomysłem” i może służyć jako prekursor podobnych projektów innym światowym liderom.Rosja podobnie jak Wenezuela boryka się z problemem sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Raporty pojawiły się w ostatnich miesiącach w Rosji, biorąc pod uwagę cyfrową wersję własnej waluty rubla. „Kryptorubel” Rosji może być wykorzystywany jako środek do obchodzenia przez państwo zachodnich sankcji, podobnie jak chce to zrobić Maduro.

Myślę jednak, że inne kraje nie będą podążać za reżimem Nicolasa Maduro. Co wy o tym sądzicie?

„Jeśli Rosja ma zamiar wprowadzić własne krypto, nie będą kopiować czegoś z „republiki bananowej”.  To śmieszne, totalnie głupie i myślę, że to głównie robienie hałasu” – dodał Francisco Toro

Komentarze