Firma Ripple | Podsumowanie 4 kwartału 2018

872
Ostatnio na blogu Ripple pojawił się raport dotyczący sprzedaży, rynku, technologii i nawiązanych stosunków biznesowych. Raport przedstawia wyniki za 4 kwartał, ale także całość 2018 roku. Przedstawię je w skrócie, abyście mogli się przyjrzeć ostatnio wprowadzonym zmianom.


Sprzedaż 

Sposób funkcjonowania systemu Ripple (XRP) różni się od pierwotnie przyjętego schematu działania protokołów blockchainowych. Wielu zwolenników stawia Ripple jako most pomiędzy instytucjami finansowymi a tradycyjną ideą blockchaina. Z kolei przeciwnicy zarzucają Ripple scentralizowaną sprzedaż tokenów, więc przyjrzyjmy się jej.

Tylko w czwartym kwartale 2018 roku firma Ripple sprzedała swoje tokeny o wartości wynoszącej 88,88 miliona dolarów. Ponadto w całym 2018 roku w ten sposób, programowo sprzedali XRP o wartości prawie 364 milionów dolarów.

W tym samym czasie klienci instytucjonalni kupili bezpośrednio XRP o wartości ponad 40 milionów dolarów. Podsumowując wszystkie kwartały 2018 roku, przekroczono 170 milionów dolarów.

Globalny obrót XRP za czwarty kwartał wyniósł prawie 55 miliardów dolarów, a w całym roku było to prawie 300 miliardów dolarów. W sumie w ostatnim kwartale tegoż roku sprzedano tokenów o wartości ponad 129 milionów dolarów, a rok podsumowano z wynikiem ponad pół miliarda dolarów (ponad 2 miliardy PLN)!

Rynek

Według raportu wiemy, że w czwartym kwartale średnia dziennych wahań ceny XRP wynosiła 5% i był to najniższy wynik od ostatniego kwartału 2016 roku. Za to wskaźnik pokazujący średnią dziennego obrotu wskazał prawie 600 milionów dolarów.

Spoglądając na korelacje pomiędzy XRP a ETH czy BTC obserwujemy zwiększony poziom od końca 1 kwartału do początku trzeciego kwartału 2018.

Nie można nie wspomnieć o nowych parach tradingowych i zwiększonej ilości giełd obsługujących XRP. Tylko w ostatnim kwartale 2018 ponad 30 nowych giełd zaakceptowało XRP, a w sumie akceptuje go już ponad 100 giełd. Poza tym Ripple pojawił się na Binance w postaci bazowej pary tradingowej w opozycji do Tronix (TRX) i Zcoin (XZC).


Technologia i współpraca

Prawdopodobnie najważniejszym produktem Ripple zrealizowanym w ostatnim czasie jest xRapid. Usługa ta umożliwia przeróżnym firmom znacznie tańsze i szybsze płatności transgraniczne. W październiku podpisano umowy z takimi firmami jak Mercury FX, Cuallix, czy Catalyst Corporate Federal Credit Union.

Pula firm obsługujących xRapid nadal rośnie, a tylko ostatnia wyżej wymieniona oferuje tę technologię ponad 1400 różnym klientom.

Podczas omawiania wyników za 4 kwartał należy wspomnieć o współpracy Narodowego Banku Kuwejtu z firmą Ripple. Kooperacja ma polegać na przyspieszeniu procesów w zakresie usług finansowych.

Warto jeszcze wspomnieć o depozytach tokenów tzw. XRP Escrow. Zgodnie z założeniami wygenerowano 3 miliardy tokenów (1 miliard za każdy miesiąc), z czego do nowych depozytów powróciło 2,4 miliarda monet. Reszta została przekazana na rzecz wsparcia RippleNet Accelerator Program.

Co sądzicie o postępie, jaki poczyniła firma Ripple w 4 kwartale 2018 roku? Podoba Wam się działalność Ripple? Zapraszamy do komentowania!

Komentarze