Firefox chroni przed nielegalnym wydobywaniem kryptowalut

851

Przeglądarka internetowa Firefox została zaktualizowana do najnowszej wersji 67.0. Wraz z wprowadzeniem nowszego Firefoxa, zespół dodał specjalne narzędzia, która mają chronić przed tzw. cryptojackingiem. Zabieg ten polega na dyskretnym wydobywaniu kryptowalut poprzez ingerencję w urządzenia osób trzecich. W podobny sposób hakerzy wydobywali kryptowalutę Monero, podczas podmiany aktualizacji w Adobe Flash.

Firefox uodparnia swoje struktury na przypadki cryptojackingu, bardzo częstego precedensu w dzisiejszych czasach. Praktycznie każda aplikacja, która ingeruje w pracę komputera i posiada dostęp do Internetu, może zostać zarażona wirusem do cryptojackingu. Nawiązując do zespołu Mozilli, klienci od dawna prosili o funkcje, które poprawiają prywatność w przeglądarce. Zespół obiecał zająć się szkodliwymi programami, takimi jak Coinhive Miner – wydobywającymi nielegalnie kryptowaluty. Mozilla skupiła się także na ochronie cyfrowych odcisków palców (touchID), które są następnie używane do śledzenia użytkowników w Internecie.

„Jednym z trzech kluczowych obszarów, na których zaznaczyliśmy, że będziemy walczyć, było złagodzenie szkodliwych praktyk, takich jak pobieranie odcisków palców, które tworzy cyfrowy odcisk palca – śledzący użytkownika w sieci. Kolejnym obszarem jest cryptomining, który wykorzystuje moc komputerów do wydobywania kryptowalut dla korzyści innych osób. Na podstawie ostatnich testów tej funkcji w naszych kanałach przedpremierowych, dzisiejsza wersja Firefoxa daje możliwość specjalnej funkcji „przełączania” (flip a switch), co zwiększa ochronę przed tymi nikczemnymi praktykami.” – powiedziała Marissa Wood z zespołu Firefox

W zeszłym roku, ciekawym zjawiskiem okazał się fakt, że reklamy na platformie YouTube kopały kryptowaluty. Użytkownicy zgłaszali skargi, iż ich komputery są coraz bardziej obciążane, co wcześniej nie występowało. Support platformy nie pomógł, więc użytkownicy rozpoczęli analizować problem. Jak się okazało, w kodzie źródłowym strony znaleziono złośliwe oprogramowanie Coinhive Miner, które wydobywało Monero poprzez komputery użytkowników YouTube’a.

Poniżej zamieszczamy nowe funkcje w Firefoxie 67.0. W zakładce prywatność i bezpieczeństwo znajdują się narzędzia, które blokują programy do cryptominingu i przechwytywania odcisków palców.

firefox kryptowaluty cryptojacking monero
źródło: https://blog.mozilla.org/blog/2019/05/21/latest-firefox-release-is-faster-than-ever/

Cryptojacking – o co chodzi?

Proces ten określa dyskretne kopanie kryptowalut przez użytkowników, którzy nie mają świadomości, iż ich sprzęt służy do wydobywania. Wraz z coraz większym zainteresowaniem sferą kryptowalut, stanowi to coraz szerzej wykorzystywaną metodę cyberprzestępców. Dzięki temu obciążają obce komputery, generując przy tym przychody. Niewątpliwym plusem jest brak kosztów powiązanych z zużyciem energii elektrycznej.

Najczęstszym wyborem wśród wszystkich kryptowalut wyróżniało się Monero, które poprzez swoją wysoką prywatność było idealnym narzędziem do cryptojackingu. Jednakże w wyniku rozwidlenia sieci Monero i spadek ceny kryptowaluty, hakerzy utracili swojego „konia trojańskiego”. Coinhive zakończyło działalność, co ogłosili w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Czy korzystacie z Firefoxa? Spotkaliście się z sytuacją cryptojackingu? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze