Ethereum Istanbul – „Ustalamy nowe, awaryjne daty i możemy jeszcze zmienić zdanie”

Miał być październik, będzie grudzień. Fundacja Ethereum zaproponowała zainicjowanie spodziewanego EIP 1884. W wyniku znanych wszystkim dalszych planów rozwoju, Ethereum chce przeprowadzić najnowszy hard fork sieci – Instabul, już 4 grudnia 2019 r. Przypomnijmy, że start Istanbul był niedawno planowany na październik tego roku, a i tak nie jest to pierwszy przypadek przesunięcia daty premiery.

Mainnet Ethereum Instanbul wystartuje w grudniu 2019?

Na spotkaniu Etherereum Core Developers Meeting podjęto nowe ustalenia i decyzje odnośnie wyczekiwanego hard forka Istanbul w sieci Ethereum. Według Danno Ferrina, inżyniera protokołu blockchain w ConsenSys:

Na podstawie obliczeń spodziewam się, że uruchomimy Istanbul Mainnet na 9 056 000 bloku.

źródło: tutaj

Data premiery mainnetu Ethereum Instanbul pozostaje niepewna. Spotkanie deweloperów Ethereum Core zakończyło się wskazaniem, że jeśli główna sieć nie uruchomi się w grudniu z powodu innych kwestii, nastąpi jeszcze miesiąc odroczenia. Tak czy inaczej, do uruchomienia mainnetu Ethereum Istanbul ma dojść najpóźniej zostanie uruchomiona najpóźniej do 8 stycznia 2020 r.

Rzecz w związku z tą awaryjną datą [8 stycznia] polega na tym, że […] musimy zbudować nowego klienta… i zachęcić wszystkich do zainstalowania klienta. Konieczne są co najmniej cztery tygodnie na ponowny spin.”

źródło: tutaj

Kolejne opóźnienia

Podczas ostatniego ogólnosystemowego uaktualnienia o nazwie Konstantynopol, programiści Ethereum rzeczywiście przełożyli aktywację uaktualnienia mainnetu o miesiąc. Wszystko z powodu krytycznej luki w zabezpieczeniach wykrytej zaledwie 48 godzin przed planowanym uruchomieniem.

Tym razem deweloperzy zabezpieczają wszystkie swoje ustalania wcześniej ustalonymi terminami awaryjnymi na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.

Piper Merriam, twórca Fundacji Ethereum, powiedział:

Nie ma tu nic, czego [nie możemy uruchomić] w pierwszym tygodniu grudnia. Po prostu ustalamy teraz daty zabezpieczające i w razie potrzeby zawsze możemy zmienić zdanie.

Ethereum Istanbul w pigułce

W grudniu oczekuje się, że Istanbul wprowadzi sześć niekompatybilnych wstecz (hard fork) zmian w kodzie.

Najbardziej kontrowersyjna z nich – (EIP) 1884, zwiększy koszty przywoływania danych w łańcuchu bloków ethereum dla twórców aplikacji. Podwyższenie opłat ma, wg planów lepiej zabezpieczyć platformę Ethereum przed potencjalnymi atakami typu „Denial-Of-Service” i innymi.

Inne zmiany kodu wprowadzają więcej korekt w ramach kosztów na platformie Ethereum. Planowane są także nowe operacje na kodzie, które programiści zdecentralizowanych aplikacji będą mogą wykorzystać do szybszej weryfikacji i uwierzytelniania danych blockchain.

W zeszłym miesiącu Stambuł został aktywowany w sieci testowej Ethereum o nazwie Ropsten. Górnicy w sieci mieli jednak początkowo mieli trudności z wdrożeniem aktualizacji.

Aby uniknąć dalszych nieporozumień dotyczących tego, która wersja oprogramowania Ethereum ma działać dla górników (użytkowników, którzy sprawdzają poprawność transakcji i przetwarzają nowe bloki w sieci), programiści Ethereum core zatwierdzili na cytowanym wyżej spotkaniu nową zmianę kodu o nazwie EIP 2124.

Jaka jest Wasza opinia odnośnie zmian w Ethereum? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Ostatnie newsy i artykuły odnośnie Ethereum:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze