Ethereum 2.0 | Nowe fakty, daty i wątpliwości

Już za siedem miesięcy będziemy świadkami rewolucyjnej premiery Ethereum 2.0. Dlaczego rewolucyjnej? Co mają nam do zaproponowania twórcy? Czy oznacza to śmierć dotychczasowego Ethereum? Spróbujemy odpowiedzieć pokrótce na te pytania w niniejszym artykule.

Ethereum 2.0 | Symboliczna data premiery

Data 3 stycznia 2020 ma wymiar magiczny. To dokładnie 11 lat po tym, jak 3 stycznia 2009 uruchomiono genesis block Bitcoina. Justin Drake z zespołu Ethereum 2.0 nie kryje się z opinią, że wybór tej właśnie daty jest dla premiery nowego projektu symboliczny i dobrany z pewną dozą premedytacji.

Drake dodał, że za około 2 tygodnie, 30 czerwca zespół powinien być gotowy do fazy zero Ethereum 2.0.

Tak więc dla realizacji nowych celów zdefiniowano dwa kamienie milowe. Pierwszym z nich jest fakt uruchomienia depozytów jeszcze przed premierą bloku genesis, w celu umożliwienia walidatorom dokonywania wpłat.

Plany są takie, że zdeponowane zostanie co najmniej 2 miliony eth. Inauguracja ma odbyć się z wielką pompą podczas Devcon w Japonii. Drake zaznaczył, że zależy mu na tym „abyśmy wszyscy zgodzili się na adres umowy depozytowej i unikali oszustw związanych z depozytami”.

Drugim kamieniem milowym jest uruchomienie bloku genesis w dniu, w którym Satoshi Nakamoto zrobił to dla Bitcoina.

Dodatkowej symboliki temu wydarzeniu nadaje okres tuż po Bożym Narodzeniu i po Nowym Roku, który dodatkowo miałby zwiększyć epokowy charakter premiery nowego Ethereum.

Status produkcyjny Etehereum 2.0

Developerzy Ethereum 2.0 dają sobie 3 miesiące na gromadzenie depozytów i 7 miesięcy od dzisiaj, aby co najmniej dwóch klientów osiągnęło tzw. status produkcyjny (production status).

Zapytany o wyjaśnienie, co rozumie przez status produkcyjny, Drake wyjaśnił, że oznacza to uzyskanie klienta testnetu, który przejdzie audyt bezpieczeństwa, formalną weryfikację i nie doświadczy poważniejszych problemów w czasie przeprowadzenia testów.

Vitalik Buterin wyjaśnił, że odbędzie się to w taki sam sposób jak uruchomienie Ethereum 1.0. Najpierw działający testnet, audyt bezpieczeństwa i stwierdzenie braku błędów.

Testnet już za kilka tygodni

Testnet może się pojawić za kilka tygodni. Osoby zaangażowane w projekt mówią, że organizowane są aktualnie działania w kierunku audytu bezpieczeństwa.

Powyższe wiadomości sugerują, że Ethereum 2.0 zbliża się do końcowych etapów uruchamiania. Sam proces ma rozpocząć się na Devcon w Osace w dniach 8-10 października.

Implementacja Ethereum 2.0 obejmie początkowo wyłącznie testy Proof of Stake (PoS). Nie pozwolą na nic innego niż deponowanie, a następnie walidację, aby upewnić się, że ustalone zasady będą przestrzegane.

Początkowo będzie to depozyt tylko w jedną stronę. Mówi się o testach dwukierunkowych, ale może to dotyczyć dopiero drugiej fazy.

Co ze „starym” Ethereum?

To, co stanie się z Ethereum 1.0, wciąż jest dyskutowane. Początkowa sugestia polegała na „opakowaniu” go w smart kontrakt, ale według Drake’a byłby to „znaczący wysiłek inżynieryjny i zarządczy”:

„Integrację natywną należy porównać ze znacznie tańszymi alternatywami średnioterminowymi. Na przykład można by zbudować dwukierunkowy most między Eth1 i Eth2.”

źródło: tutaj

Można zastanawiać się, czy w przypadku, kiedy „dwukierunkowy most” nie zostanie zaimplementowany, Ethereum 1.0 będzie równe Ethereum 2.0? W tym pytaniu zawiera się wątpliwość, czy w takiej sytuacji rynek również postawi znak równości pomiędzy tymi implementacjami? A może wyceni poszczególne instancje na zgoła odmiennych poziomach?

Niejasne pozostaje również to, jakie zmiany, jeśli jakiekolwiek w ogóle, zostaną wprowadzone w nagrodach bloku Proof of Work (PoW). Problemy mogą zacząć się w okresie planowanego genesis block, będą zatem musiały nastąpić pewne zmiany w klientach dotychczasowej sieci.

Wcześniej sugerowano, że nagrody bloku PoW spadną do 0,6 eth, przy czym walidatory PoS uzyskają 0,22 eth na blok. Może to sprawić, że będziemy mieli do czynienia ze swoistym „halvingiem do kwadratu”. Te rewelacje nie znajdują jednak póki co żadnego potwierdzenia.

Jedno jest w tej chwili jasne w 100%. Ethereum wkrótce przejdzie prawdopodobnie największą modernizację publicznego blockchaina od czasu pierwszego wdrożenia tej technologii w kryptowalutach przed dziesięciu laty.

Już się dzieje:

Co sądzicie na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze