Szwedzi przygotowują się na cyfrową rewolucję pieniądza | Projekt e-korony uruchomiony

2 218
Szwedzki bank centralny uruchomił pilotażowy projekt e-korony, cyfrowej waluty, która ma stanowić uzupełnienie krajowej gotówki.

Tym bankiem jest Riksbank, najstarszy z banków centralnych, Szwedzki Bank Narodowy (Sveriges Riksbank).

Cyfrowa korona

Gotówka traci na znaczeniu, a więc i pozycja banków jest zagrożona. Jeżeli nie przygotują się one na rzeczywistość bezgotówkową, cyfrową, mogą je wyprzeć inne instytucje finansowe. Riksbank zdaje sobie z tego sprawę i wprowadza pilotażowy projekt e-korony, cyfrowego odpowiednika szwedzkiej korony.

Projekt ma na celu poszerzyć wiedzę w zakresie emisji i funkcjonowania cyfrowej waluty banku centralnego. W komunikacie banku czytamy również, że “ma wypracować rozwiązanie techniczne, które pozwoli dopełnić użycie gotówki”. Środowisko testowe będzie działać przez rok, do lutego 2021 roku.

Pilotaż e-korony został opracowany we współpracy z Accenture. Jak pisze Riksbank, sercem systemu będzie technologia rejestrów rozproszonych (DLT), “często nazywana technologią blockchain”.

Badania odbędą się na symulatorze, symulowanych użytkownikach, którzy będą mieli możliwość trzymania cyfrowej korony na portfelu i płatności nią w aplikacji mobilnej. Szeroka publiczność, banki, czy instytucje również zostaną zasymulowane.

Riksbank podkreśla, że cyfrowa korona powinna być prosta, przyjazna użytkownikowi i spełniać wszelkie kryteria bezpieczeństwa i wydajności. “Użytkownik powinien mieć możliwość płatności także przy użyciu smartwatchy i kart. 

CBDC

Pomysł na wprowadzenie e-korony dojrzewał od wielu lat i to nie tylko w Szwecji. Mówi się również o zdigitalizowaniu dolara, euro, chińskiego juana i wielu innych walut narodowych.

Wszystko to dzieję się jednak pod hasłem Central Bank Digital Currency, CBDC, czyli scentralizowanej walucie cyfrowej, której daleko do kryptowalut.

Jak sądzicie, e-korona to przyszłość szwedzkiej rzeczywistości finansowej? Kiedy przestanie obowiązywać gotówka? 

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu

Komentarze