Biznesmen porwany i torturowany z żądaniem blisko miliona $ okupu w BTC | „Przystawił mi pistolet do tyłu głowy…”

2 149

Niejaki Mark Cheng został niedawno porwany w Tajlandii i torturowany z żądaniem okupu w wysokości bliskiej miliona $ w Bitcoin. Jak donoszą azjatycke media , po przekazaniu środków w wysokości 46 000 $ w BTC, Cheng rzekomo salwował się brawurową ucieczką. Miało to miejsce w chwili, gdy porywacze przygotowywali się do oddania strzału w tył jego głowy.

Historia rodem z filmu akcji | w tle żądanie okupu w BTC

Cheng był w podróży służbowej do Tajlandii ze swoim współpracownikiem Kim Lee Yao Wei, kiedy zostali złapani przez grupę zamaskowanych mężczyzn i wrzuceni do pobliskiej ciężarówki.

Jako właściciela ciężarówki, Cheng wskazał tajlandzkiego aktora Chano Pembergera. Tajlandzka policja podobno rzeczywiście powiązała aktora z pickupem włączając go w grono podejrzanych w sprawie.

Porywacze rzekomo torturowali Chenga i zażądali okupu w wysokości 1 miliona dolarów singapurskich (740 000 $) w bitcoinach (BTC). Biznesmen był w stanie dostarczyć równowartość nieco ponad 46 000 $ porywaczom, którzy tak czy inaczej, najwyraźniej zdecydowali pozbawić go życia. Cheng zdołał oszukać los w dość brawurowy i filmowy sposób, o którym opowiedział na łamach Lianhe Wanbao w następujących słowach:

Jeden z nich przyłożył broń do tylnej części mojej głowy, podczas gdy inni odsunęli się. Na szczęście znam sztuki walki. Sięgnąłem za głowę i złapałem pistolet, po czym uciekłem.

Tajlandzka policja zidentyfikowała później jego współpracownika Kima jako porywacza i oskarżyła go o liczne przestępstwa, do których się przyznał. Jak nieoficjalnie donoszą niektóre źródła, pieniądze z okupu udało się odzyskać.

Cheng nie jest taki święty

Mark Cheng rozpoczął karierę w Avelife, organizacji non-profit działającej na rzecz ochrony środowiska. W 2016 roku otrzymał nawet za swoją pracę nagrodę Queen’s Young Leaders Award od królowej Elżbiety II.

Od tego czasu zainteresował się światem kryptowalut, występując w 2018 r. jako doradca X Infinity, singapurskiego projektu ICO, który już od kwietnia 2019 r. nie wykazuje żadnych oznak życia. Na meetup.com znajdziemy opis Chenga jako partnera w Gladiolus Capital i doradcę Start-Up Brunei.

Wiele źródeł, w tym Wanbao i The New Paper donoszą, że Cheng był ścigany za sprzeniewierzenie funduszy przez grupę inwestycyjną, w której pracował w 2014 roku. 8 stycznia tego roku wyszedł za kaucją 120 000 dolarów singapurskich (89 000 USD). Następnego dnia był już w Tajlandii.

Częściowo ujawnione dokumenty sądowe zdają się potwierdzać ten trop. Cheng świadomie udzielał się w funduszu inwestycyjnym Zabel Global Investments Ltd , który nie posiadał odpowiednich licencji. Fundusz przypuszczalne sprzeniewierzył środki o równowartości ponad 220 000 USD.

Okup w bitcoinach? To już nie pierwszy raz

To nie pierwszy raz, gdy porywacze atakują biznesmenów zaangażowanych w kryptowaluty. W 2017 r. bitcoinowy trader został porwany w Indiach przez innego inwestora BTC. W tym samym roku dyrektor giełdy kryptowalut EXMO został porwany na Ukrainie. Porywacze rzekomo wyciągnęli za niego 1 milion dolarów okupu.

Jeżeli zainteresował Was wątek porwań dla okupu w BTC i napaści na bitcoinowych milionerów, koniecznie przeczytajcie poniższe artykuły:

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze