Bitcoin powyżej 40 500 na kilka godzin przed decyzją Fed

4 350

Podniesienie stóp procentowych w USA podczas dzisiejszego posiedzenia wydaje się przesądzone, ale jak na razie nie odstrasza inwestorów od kryptowalut. W chwili pisania artykułu Bitcoin kosztuje 40 655 USD, co oznacza ponad 4% wzrost w ciągu 24 godzin.

Kapitalizacja całego rynku wzrosła w tym czasie o 3,4%, a duży odpływ Bitcoinów z giełd sugeruje, że inwestorzy instytucjonalni nie mają w najbliższym czasie zamiaru sprzedawać swoich BTC.

Jaki będzie komunikat Fed?

Podwyżka stóp procentowych, do której najprawdopodobniej dojdzie już za kilka godzin, będzie pierwszą od 2018 roku. Wielu analityków spodziewa się podwyżki na poziomie 0,25-0,50. Wskazuje na to również narzędzie CME FedWatch Tool, w którym prawdopodobieństwo podwyżki w przedziale 0,25 – 0,50 obliczono na 98,3%.

Poprzednie posiedzenie miało miejsce pod koniec stycznia, ale wtedy podjęto decyzję o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie (szczegóły znajdziesz w artykule: Podwyżka stóp w USA najwcześniej w marcu). To sprawiło, że wzrosły oczekiwania związane z tym, że pierwsza od kilku lat podwyżka wyniesie przynajmniej 0,50. Trzeba jednak mieć na uwadze ostatnie wydarzenia. Atak Rosji na Ukrainę prawdopodobnie przyczyni się do tego, że dzisiejsza podwyżka będzie niższa, niż początkowo zakładano.

Nie brakuje głosów, że dużo ważniejsze od ogłoszenia dzisiejszej podwyżki będzie to, co System Rezerwy Federalnej zapowie na kolejne miesiące. Następne posiedzenie odbędzie się już na początku maja.

Aktualne kursy kryptowalut

Na dokładnie dwie i pół godziny przed ogłoszeniem komunikatu Ethereum (ETH) kosztuje 2 703, Solana (SOL) 83,74, a Cardano (ADA) 0,81 USD. W ostatnich dniach wielu inwestorów instytucjonalnych postawiło na hodl, co przełożyło się na spadek liczby Bitcoinów na giełdach. Tylko z Coinbase wypłacono BTC o wartości 1,2 miliarda USD.

Dzisiejszy komunikat w sprawie stóp procentowych ukaże się o godzinie 19:00 naszego czasu.

Co sądzisz o wpływie dzisiejszego posiedzenia na rynek kryptowalut w najbliższych tygodniach? Czy długo wyczekiwanie podniesienie stóp, do którego najprawdopodobniej w końcu dojdzie, zniechęci inwestorów do kupowania kryptowalut?

Może Cię zainteresować:

Komentarze