Koniec handlu kryptowalutami dla urzędników FED

4 424

Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) wprowadza zmiany, które znacznie ograniczą urzędnikom FED możliwość handlu kryptowalutami.

Nowe regulacje wejdą w życie z dniem 1 maja 2022 r.

Dlaczego urzędnicy nie powinni handlować kryptowalutami?

Już w ubiegłym roku wprowadzono podobny projekt obejmujący akcje i obligacje, jednak większość tych przepisów wciąż nie weszła w życie. W dodatku obejmowały one wyłącznie akcje i obligacje, co zmieniło się dzięki zmianom wprowadzonym przez Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku. Brak zakazu handlowania aktywami cyfrowymi mógł zdaniem obserwatorów rynku prowadzić do wielu nadużyć. W końcu pracownicy Systemu Rezerwy Federalnej często mają dostęp do poufnych informacji, które teoretycznie mogą wykorzystywać do osiągnięcia korzyści finansowych.

Dla wielu osób dużym zaskoczeniem było ujawnienie informacji, że nawet przewodniczący Fed w pewnym momencie handlował akcjami, co podważa bezstronność jego decyzji (zobacz również: Co Jerome Powell może zrobić dla kryptowalut?).

FOMC wprowadza nowe regulacje

Teoretycznie wszystko zmieni się już za kilka miesięcy. Od 1 maja wysoko postawieni urzędnicy Systemu Rezerwy Federalnej będą musieli w ciągu 30 dni poinformować o każdej inwestycji. Dodatkowo pomiędzy datą zakupu a dniem sprzedaży będzie musiał upłynąć co najmniej rok. Nowe przepisy utrudnią handel między innymi urzędnikom FOMC, prezesom i dyrektorom FED oraz ich najbliższym.

Kryptowaluty kupowane na rodzinę i znajomych

Już teraz pojawiają się głosy, że wprowadzanie takich przepisów nie ma żadnego sensu. W końcu każdy może kupić kryptowaluty na członków dalszej rodziny lub przyjaciół. Przy okazji zachęcamy do lektury artykułu: Pro-kryptowalutowi senatorowie z USA posiadają bitcoiny | Pojawiły się obawy o stronniczość. Chociaż politycy odpowiedzialni za ustanawianie prawa w USA muszą zgłaszać swoje zakupy aktywów cyfrowych, to nie brakuje głosów, że trudno im przez to zachować stronniczość. W artykule znajdziesz rozważania na temat tego, czy krytykowanie takich inwestycji to zwykła nagonka, czy prawdziwy problem.

Co sądzisz o zaplanowanych ograniczeniach, przez które urzędnicy FED nie będą mogli aktywnie handlować kryptowalutami?

Komentarze