Bitcoin odporny na atom | Nowa aktualizacja i Nuclear-War-Proof

3 429

Protokół Bitcoin otrzymał nową aktualizację 0.19.0.1. Od razu zaczęto mówić o niej jako o „nuclear war proof”. Środowisko postrzega ten fakt jako dobitny znak tego, że BTC ewoluował pomimo ostatnich gwałtownych spadków cen, które obserwowaliśmy w czasie wcześniejszych doniesień na temat „króla kryptowalut”. Bitcoin odporny na atom? Przyjrzyjmy się sprawie nieco bliżej…

Główną zmianą w nowej wersji dla zwykłych użytkowników jest to, że korzystające z niej portfele kryptograficzne domyślnie zaczną oferować adresy Bech32. Oznacza to, że domyślnym zastosowaniem byłby SegWit, który jest narzędziem do zmniejszenia obciążenia transakcji, a użytkownicy mogą wybrać przełączanie adresów na zwykły typ. Nowa wersja protokołu oferuje również niewielkie zmiany dla górników i testerów.

Bitcoin odporny na atom

Najnowsza wersja protokołu Bitcoin pojawiła się w samą porę, kiedy kurs kryptowaluty wykazał silny potencjał odzyskania wartości powyżej 7000 $.

Uruchomienie nowej wersji podniosło kwestię cenzury Bitcoina. Według Nicka Szabo zarówno protokół, jak i księga Bitcoin są znacznie bezpieczniejsze w przypadku wojny nuklearnej. Sieć Bitcoin jest obsługiwana przez ponad 9300 węzłów w ponad 90 krajach świata. Nie wszyscy jednak wierzą w te dane. Mówi się, że to USA i Chiny są w dalszym ciągu w posiadaniu największej ilości węzłów Bitcoina i, suma summarum, nie ma ich zbyt wiele w innych krajach świata.

https://twitter.com/NickSzabo4/status/1197958956875796480

Istnieje opinia, że Bitcoin ma wystarczającą liczbę węzłów, aby zabezpieczyć problem podwójnego wydatkowania. Cały rozmiar DLT wynosi teraz powyżej 260 GB, ale nadal jest dostępny dla każdego, kto jest wystarczająco zdeterminowany, aby uruchomić węzeł. Górnicy są również bardzo aktywni i zwiększają hashrate powyżej 106 EH/s z kilkoma oznakami kapitulacji. Zwolennicy Bitcoin pozostają pewni długoterminowego wzrostu wartości BTC pomimo krótkoterminowych ruchów ceny w dół.

GitHub umieścił niektóre swoje repozytoria w skarbcu w norweskiej prowincji Svalbard. Znalazł się tam również kod Bitcoin Core. Repozytorium kodów ma być jednym ze sposobów na ochronę Bitcoina przed wojną nuklearną. Zobaczcie. Video robi niemałe wrażenie:

Jeszcze w 2017 roku Bryce Winer żartował, że w przypadku apokalipsy, blockchain Bitcoina będzie odtwarzany ręcznie przez mnichów i dystrybuowany przez gołębie.

Co o tym myślicie? W jakim sensie Bitcoin może być odporny na atom?

Komentarze