Kapitulacja górników Bitcoin rozpoczęta? | Pierwsze 17 mln $ w BTC zrzucone na rynek

23 104

W aktualnych warunkach rynkowych dość często pojawia się określenie „kapitulacja górników bitcoin”. Co to tak naprawdę oznacza i z czym się wiąże dla rynku? Czy niedawny zrzut nieruszanych dotychczas bitcoinów o wartości 17 milionów dolarów potwierdza tezę o początku kapitulacji?

Kapitulacja górników Bitcoin

Zagadnienie jest bardzo mocno obecne w przestrzeni kryptowalutowej. Ludzie zastanawiają się o co chodzi i dlaczego tak jest. Jeżeli macie ochotę przekonać się na własne oczy, ile szczegółów wiąże się z tym tematem, polecam zajrzeć chociażby tutaj:

Kapitulacja górników ma miejsce gdy małe, nie związane z wielkimi kopalniami, operacje górnicze są „przyparte do muru”. Dzieje się tak wtedy, gdy cena spada, a sprzęt do kopania bitcoinów staje się przestarzały technologicznie.

Te i inne okoliczności popychają górników do sprzedaży zarobionych BTC. Może to wydawać się stosunkowo nieszkodliwe – jasne, że górnicy muszą sprzedawać monety, aby finansować swoje wydatki operacyjne. Cole Garner zauważył jednak, że staje się to swoistym „błędnym kołem” zwłaszcza wtedy, gdy spada rentowność.

Niedokapitalizowani górnicy sprzedają w panice, cena spada, pozycje long są wyciskane do cna. Następuje kaskada stop lossów.

Kapitulacja górników jest sygnalizowana przez niedźwiedzi crossover, który Garner nazywa „odwróceniem” Hash Ribbons – wskaźnika, który wykorzystuje długoterminową średnią ruchomą hashrate i krótkoterminową średnią kroczącą szybkości mieszania. Wskaźnik pokazuje tym samym „poziom zdrowia” ekosystemu Bitcoin.

Inwersja ma miejsce wówczas, gdy długoterminowe poziomy krzyżują się ponad poziomami krótkoterminowymi. To sygnalizuje, że górnicy przestali alokować swoje zasoby w celu poprawy bezpieczeństwa sieci Bitcoin.

Co zatem może się wydarzyć?

Z historycznego punktu widzenia kapitulacja górników Bitcoin pokazuje, że takie wydarzenia są bardzo istotne dla ceny BTC.

Poniżej znajduje się wykres, który przedstawia price action bitcoina w 2016. Odwrócenie Hash Ribbons doprowadziło wówczas do 30% spadku dosłownie dzień po sygnale. To wydarzenie zaskutkowało kilkoma miesiącami konsolidacji, dopiero po której cena z powrotem zaczęła rosnąć.

halving bitcoina
źródło: tutaj

To oczywiście nie było jednorazowe wydarzenie. Garner zauważył, że inwersja Hash Ribbons miała również miejsce w połowie listopada 2018 roku. Jak przypominaliśmy Wam wcześniej, doszło wtedy do załamania rynku o 50% z poziomu 6000$ do 3000$.

Nadchodzi zima?

Za oknem z pewnością tak. Czy tak samo stanie się z rynkiem bitcoina?

Niestety, kapitulacja górników bitcoin puka do nas dość donośnie. Wstęgi wskaźnika Hash Ribbons właśnie uległy skrzyżowaniu na wykresie jednodniowym dając sygnał do odwrócenia.

inwersja hash ribbons bitcoin
źródło: tutaj

Powyższy wykres pojawił się na Redditcie Bytetree z wymownym podpisem:

Górnik wyrzuca 17 milionów dolarów [wartości swoich monet] na już i tak słaby rynek, który walczy o utrzymanie poziomu 8000$

Autor wpisu tłumaczy, że to zdarzenie dotyczy górników, ponieważ odnosi się do monet, które nigdy wcześniej nie zostały przeniesione

Jakie są Wasze odczucia w tym temacie? Czy kapitulacja górników bitcoin daje tym razem powody do zmartwienia? Podyskutujmy.

Więcej na ten temat:

źródło grafiki tytułowej: shutterstock

Komentarze