To znowu się dzieje | Po tym sygnale, kurs BTC spadł w 2018 o 50%

Czy ostatni gwóźdź został właśnie wbity do trumny byków? Wskaźnik, który śledzi kondycję ekosystemu wydobywczego Bitcoin, błysnął niedźwiedzią nutą i to po raz pierwszy od ponad roku. To, wg niektórych, może sygnalizować zbliżającą się kapitulację byków. Ostatnim razem, kiedy rynek widział ten sygnał, kurs BTC spadł o 50%.

Górnicy Bitcoin gotowi do kapitulacji

Tylko w zeszłym miesiącu cena BTC wzrosła o 42% z 7 300 USD do 10 500 USD w ciągu jednej sesji giełdowej. Był to czwarty co do wielkości ruch w górę w historii kryptowaluty. Niestety dla byków ten oszałamiający wzrost może okazać się niezbyt znaczący w obliczu średnioterminowego trendu niedźwiedzia, który pojawił się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W rzeczywistości, pomimo wspomnianego ruchu, właśnie błysnął kluczowy sygnał sprzedaży.

W chwili przygotowywanie niniejszej publikacji kurs BTC spadł o ponad 1% w przeciągu ostatnich 24 godzin i wynosi 8556$:

btc spadł
wykres BTC USD od TradingView

Jak zauważył komentator kryptowalut Cole Garner, Hash Ribbons – wskaźnik śledzący kondycję hashrate bitcoina – doświadczył właśnie niedźwiedziego crossover’u. Choć samo w sobie nie może to wiele znaczyć, taki crossover został ostatnio widziany „tuż przed upadkiem Bitcoina z 6000 $… TL; DR jest to niedźwiedzi sygnał”.

Aby lepiej zilustrować znaczenie kapitulacji górników, spójrzcie na wykres od bitcoinowego podcastera Precenta Pysha. Widać na nim wyraźnie, jak kapitalizacja wydobycia stała się najwyraźniej katalizatorem niesławnego krachu z 6000 do 3000 dolarów pod koniec 2018 roku.

Jak wiemy, historia lubi się powtarzać. Czy taki scenariusz stwarza możliwość, że kurs bitcoina spadnie o 50% w ciągu najbliższych sześciu tygodni, aby znaleźć dno? W tej sytuacji komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że górnicy zaczynają wycofywać swoje maszyny z aktywnej pracy i zaczynają sprzedawać swoje zapasy.

No właśnie. Wiadomość o zbliżającej się kapitalizacji na rynku górniczym pojawia się po tym, jak sieć Bitcoin odnotowała spadek trudności o 7%. To największy spadek trudności od wspomnianej wyżej kapitulacji z 2018 roku.

Czy w obliczu tych okoliczności czeka nas powrót do krypto-zimy? Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat.

Więcej ciekawych informacji na temat wskaźnika Hash Ribbons znajdziecie w tym artykule.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze