100 dni do halvingu | Czy halving jest już wliczony w cenę Bitcoin?

14 019
I o to nadchodzi… nieubłaganie… halving bitcoina, który sprawi, że cyfrowego złota będzie się pojawiać coraz mniej na rynku. 100 dni do halvingu Bitcoina. Czekacie?

Pozostało do wydobycia jedynie 2,8 miliona bitcoinów, blisko 18,2 miliona już za nami – to ponad 85% wszystkich cyfrowych złotych monet, jakie się w ogóle pojawią.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to 12 maja 2020 roku nastąpi trzecie w historii cyfrowego złota zmniejszenie nagrody za wydobycie bloku Bitcoin, tzw. halving. Oznacza to, że nagroda, jaką otrzymują górnicy bitcoina, strażnicy sieci i jej bezpieczeństwa, zmniejszy się o połowę. Konkretnie z 12,5 BTC za wydobycie jednego bloku 10-minutowego do 6,25 BTC. Tym samym zredukuje to inflację bitcoinową z 3,68% do 1,8% w skali roku po halvingu.

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat samego mechanizmu halvingu i zgłębić meandra protokołu bitcoinowego? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Halving już jest wliczony w cenę bitcoina, czy też nie?

To prawdopodobnie najbardziej obecnie frapująca kwestia odnośnie nadchodzącego halvingu. Nikt jednak nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jest toniezwykle złożona kwestia. Jedyne, co możemy Wam przedstawić to opinię 1380 osób na Twitterze.

Postawione wyżej pytanie padło z ust Alistaira Milne, a Internauci odpowiedzieli w większości jednogłośnie (64%), że NIE jest wliczony.

13 procent uznało, że halving już jest wliczony w cenę bitcoina (w chwili publikacji tegoż artykułu cena BTC wynosi 9415 dolarów). Reszta osób nie wiedziała, czym jest halving bądź tylko wygłupiała się w tym temacie.

Niedawno, obok tematów związanych z analizą techniczną, Jurek S. i Stokarz dyskutowali również o halvingu Bitcoina. Co z tego wyszło? Zobaczcie:

Pytanie o to, czy halving jest już wliczony w cenę bitcoina padało już wielokrotnie na naszych łamach. Przypomnijmy sobie kilka opinii na ten temat:

Garść statystyk

Pierwszy halving bitcoin nastąpił 28 listopada 2012 r., kiedy to podaż BTC spadła z 50 na 25 i wówczas bitcoina wyceniano na ok. 39 złotych. Druga faza deflacji miała miejsce 9 lipca 2016 roku. Wówczas kurs bitcoin oscylował w granicach 2600 złotych za jedną sztukę. Teraz czekamy na trzeci halving, który odbędzie się za 100 dni. Do wydarzenia pozostało już niecałe 15 tysięcy bloków. Jakiej ceny możemy się wówczas spodziewać?

Zegar odliczający czas do halvingu bitcoina w czasie rzeczywistym. 

Halvingi następują po sobie mniej więcej co cztery lata, a właściwie co 210 tysięcy bloków. Czwartego przepołowienia doświadczymy w 2024, kiedy to podaż spadnie do 3,125 za blok. W 2028 roku będzie to już tylko 1,5 BTC z kawałkiem i tak, aż do końca, czyli roku 2132. Wówczas nagroda za blok wyniesie dokładnie 1 satoshi – 0,00000001 BTC. 

bitcoin halving roadmap  droga
Wygląda na to, że niewiele bitcoinów zostało już do wydobycia. Jak myślicie, czy halving jest już wliczony w cenę bitcoin?

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze