Aktualizacja Bakkt | Testy oficjalnie rozpoczęte

2 041

Bitcoinowa platforma futures Bakkt ma dziś ruszyć z testami. Środowisko bitcoin oczekuje, że platforma handlowa dla instytucji wpłynie na dotychczasowe zasady gry i będzie głównym akceleratorem ceny bitcoin. Jak podsumował Fundstrat w zeszłym tygodniu, inwestorzy z niecierpliwością czekają w blokach.

Długo wyczekiwana platforma

Start Bakkt-u jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń na rynku kryptowalut w 2019 roku.

Zgodnie z oświadczeniem na Medium autorstwa COO Adama White’a opublikowanym w czerwcu, platforma miała rozpocząć testy akceptacji użytkowników już dzisiaj. Na chwilę publikacji tego tekstu nie mamy potwierdzonej informacji, że testy się rozpoczęły (aktualizacja poniżej).

EDIT: 22 lipca 2019 o g. 22:30 Bakkt opublikował na Twitterze ogłoszenie o rozpoczęciu testów:

Chociaż handel kontraktami futures na bitcoinie nie jest nowy, Bakkt to zupełnie inna liga. Kontrakty futures są fizycznie rozliczane w bitcoinach. Inwestorzy otrzymują rzeczywistą alokację BTC na koniec okresu obowiązywania umowy. Kontrakty terminowe bitcoin CME po prostu śledzą cenę i rozliczają się w gotówce.

Bakkt zapewni również w pełni regulowaną, instytucjonalną opiekę nad zasobami cyfrowymi. Firma złożyła wniosek o licencję powierniczą, co pozwoliło jej działać jako wykwalifikowany depozytariusz z ubezpieczeniem w wysokości 100 milionów dolarów.

Mówiąc wprost, jest to pierwszy fizyczny produkt oparty o bitcoin, z którego mogą korzystać użytkownicy instytucjonalni.

Czy Bakkt będzie akceleratorem dla kursu bitcoina?

Firma badawcza Fundstrat poinformowała w zeszłym tygodniu, że Bakkt będzie „ogromnym akceleratorem” wzrostu bitcoina. Ponad 150 inwestorów instytucjonalnych i dostawców usług uczestniczyło w Institutional Digital Asset Summit w zeszłym tygodniu, a nastroje były pozytywne.

Komisja ds. Handlu towarami i kontraktami terminowymi (CFTC) potwierdziła, że rośnie popyt instytucjonalny na bitcoiny. W raporcie Fundstratu czytamy:

Co z ETF-ami?

Wielu spekulowało, że uruchomienie Bakkt zaskutkuje efektem domina dla innych instytucjonalnych produktów bitcoin.

Bakkt rozwiązuje wiele problemów regulatorów dotyczących kryptowalut. Zapewnia wiarygodne price discovery dla bitcoinów, odporne na giełdową cenę spot, której w obawie przed manipulacją obawiają się regulatorzy. Komentatorzy zastanawiają się, czy te funkcjonalności mogą pomóc SEC poczuć się bardziej komfortowo jeżeli chodzi o ETF na bitcoin.

Nie znamy ostatecznej daty premiery Bakkt. Została on już przełożona ze stycznia 2019 r.

Komentarze