Aż 20% ataków terrorystycznych jest finansowanych za pomocą kryptowalut

Aż 20% ataków terrorystycznych jest finansowanych za pomocą kryptowalut – ostrzega ONZ

Według ONZ liczba ataków terrorystycznych finansowanych przez kryptowaluty prawdopodobnie wzrośnie, a obecne szacunki wskazują na około 20 %.

Gotówka pozostaje najczęstszym sposobem finansowania ataków terrorystycznych, ale wykorzystanie kryptowalut rośnie — z 5% kilka lat temu do 20%.

Svetlana Martynova, starszy prawnik w dyrekcji wykonawczej Komitetu ds. Zwalczania Terroryzmu ONZ , powiedziała Bloomberg w wywiadzie w Bombaju.

„Teraz myślimy, że może osiągnąć około 20%. Statystyki tutaj nie są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Po prostu widzimy więcej, gdy bardziej się temu przyglądamy” – powiedziała Martynova.

„Gotówka jest zawsze królem. Jest tak anonimowa, jak to tylko możliwe, w rzeczywistości najtrudniejsza do wykrycia”.

Martynova przemawiała również na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, które odbyło się w hotelu Taj Mahal Palace w Bombaju. Było to jedno z miejsc, w których w listopadzie 2008 roku doszło do serii skoordynowanych ataków terrorystycznych.

„Jeśli chodzi o przenoszenie funduszy, eksperci zgadzają się, że transfery gotówkowe i inne transfery czasowe pozostają powszechną metodą stosowaną przez terrorystów” – powiedziała w zeszłym tygodniu.

„Nastąpił również wzrost ich wykorzystania w połączeniu z nowymi metodami płatności”.

Przeczytaj także: Fed chce podnieść stopy do minimum 5 % – Gary Wagner

Martynova wskazała, że ​​krypto otwiera drzwi do anonimowych przelewów transgranicznych.

„Łańcuchy bloków, kryptowaluty i finansowanie społecznościowe czasami stanowią złożoną ścieżkę pieniężną, którą mogą śledzić badacze finansowi” – ​​powiedziała.

Rozwiązaniem nie byłoby jednak zakazanie kryptowalut, zauważyła Martynova, stwierdzając, że władze muszą pracować nad zrozumieniem zagrożenia i wymyśleniem odpowiednich sposobów reagowania.

Odpowiedź musi być „oparta na ryzyku, oparta na wynikach, proporcjonalna i zgodna z prawami człowieka” – powiedziała w swoim wystąpieniu.

ONZ zaleca przestrzeganie zaleceń Grupy Zadaniowej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) podczas zajmowania się finansowaniem terroryzmu, co obejmuje „zasadę podróży”. Reguła prosi dostawców usług aktywów wirtualnych (VASP) o zgłaszanie transakcji kryptograficznych przekraczających określony próg. Ale według FATF niewielu z nich korzysta.

Raport firmy badającej blockchain Chainalysis wykazał, że przestępczość kryptograficzna osiągnęła rekordowy poziom w 2021 r., a nielegalne adresy związane z zasobami cyfrowymi otrzymały w zeszłym roku 14 miliardów dolarów, co stanowi ponad dwukrotność łącznej kwoty 7,8 miliarda dolarów w 2020 roku.

W raporcie stwierdzono, że grupy takie jak Brygady Al-Kaidy i Al-Kassam, które jest militarnym skrzydłem Hamasu, próbowały wykorzystać kryptowaluty do finansowania swoich opcji, ale trudno jest wykryć „grupę, która uszła na sucho”.

Nie ma wątpliwości, że kryptowaluty oferują daleko idącą anonimowość dla swoich użytkowników. Jednak nie wszystkie i jest ich stosunkowo nie dużo. Anonimowość nie jest cechą Bitcoina a raczej Zcasha czy Monero. Wiele jednak zależy od współpracy giełd z organami ścigania. Bo na giełdach dochodzi do zamiany kryptowalut na możliwości stosowane w tradycyjnym świecie finansów.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx