Fed chce podnieść stopy do minimum 5 %

7 265

Fed chce podnieść stopy do minimum 5 % – Gary Wagner

S&P 500 stracił w środę ponad 800 miliardów dolarów, spadając o 2,5 procent w ciągu dnia po tym, jak Rezerwa Federalna ogłosiła, że podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Zdaniem Gary’ego Wagnera, redaktora TheGoldForecast.com, pomimo reakcji giełdy, Fed nie zakończył podwyżek i zaostrzeń stóp procentowych.

„Chcą podnieść stopy procentowe do minimum 5 procent” – powiedział Wagner.

„To naprawdę zaszkodzi dobrobytowi gospodarczemu”.

Fed zacieśnia się w odpowiedzi na wysoką inflację, która we wrześniu wyniosła 8,2 proc. Wagner twierdził, że gdyby Fed zaczął podnosić stopy procentowe w 2021 r., można było uniknąć ekonomicznego „bólu”.

„Fed nie działał w 2021 roku, kiedy stopy procentowe zaczęły wynosić 1,4 procent” – powiedział.

„Wtedy podwyżka stóp o ćwierć lub pół procent miałaby dramatyczny wpływ na inflację”.

Wagner rozmawiał z Davidem Lin, producentem w Kitco News.

Złoto i dolar amerykański

Złoto, którego cena obecnie kształtuje się blisko 1630 dolarów za uncję, spadło o 10 procent w ciągu roku. Wagner powiedział, że z powodu niepewności inwestorzy uciekają do dolara amerykańskiego, który jest postrzegany jako bezpieczna przystań. To w połączeniu z rosnącymi rentownościami wywarło presję na spadek cen złota.

„To jak patrzenie na kosz zgniłych jabłek i wybieranie najmniej zgniłego jabłka, a tym najmniej zgniłym jabłkiem własnie jest dolar” – wyjaśnił Wagner.

„Jeśli jesteś międzynarodowym inwestorem, który chce zaparkować pieniądze, zamierzasz skorzystać z naszych instrumentów dłużnych, a nie instrumentów dłużnych innych krajów. Ten fakt daje nam siłę dolara amerykańskiego”.

Dodał, że istnieje „ujemna korelacja między dolarem a złotem”, ponieważ są one postrzegane jako inwestycje zastępcze.

„Dolar utrzymuje się na najwyższym poziomie od dwudziestu lat” – powiedział.

„To właśnie ta ekstremalna siła dolara zmusza ludzi, by nie patrzyli na złoto jako na bezpieczne aktywa, które docenią”.

Przeczytaj także: Kryptowaluty są lepsze niż złoto – współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin

Kryptowaluty

Kursy krytpowalut w tym Bitcoina po ogłoszeniu komunikatu z o podwyżce stóp o następne 0,75 pb zeragowały spadkiem. Jednak przez noc większość odrobiła straty i notowane są w cenach zbliżonych do dnia wczorajszego.

BTC oparł się o 20 000 USD jednak nie spadł poniżej tej symbolicznej bariery. Inwestorzy liczą na bardziej gołębie spojrzenie urzędników FOMC w następnych miesiącach. A ponieważ większość rynku oczekiwała właśnie takiej podwyżki, może ona już być w cenach zarówno akcji jak i kryptowalut.

Ogólny obraz się nie zmienia i poza nadzieją na rajd świętego Mikołaja trend boczny wydaje się nie zagrożony.

Na wykresie BTC rysuje się możliwy scenariusz ORGR – odwrócona formacja głowy z ramionami.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze