Apple mówi „nie” dla własnej kryptowaluty | „To rządy powinny kontrolować pieniądze”

Tim Cook powiedział dziś, że Apple nie zamierza podążać za Facebookiem w tworzeniu własnej waluty cyfrowej. Wyraził się dosyć jasno formułując stwierdzenie, że gigant z Doliny Krzemowej czuje się odnośnie pomysłu tworzenia „nowych pieniędzy” co najmniej „niekomfortowo”.

Wypowiedź Cooka pojawiła się dziś w wywiadzie dla francuskiego magazynu medialnego Les Echos. Na pytanie dotyczące możliwości wypuszczenia przez Apple własnego, natywnego tokena, Cook odpowiedział jasno – „nie”. W wywiadzie dodał jeszcze:

Naprawdę uważam, że waluta powinna pozostać w rękach państwa. Nie podoba mi się pomysł, że prywatny podmiot może stworzyć nowoczesną walutę.

Taki komentarz wydaje się stać w wyraźniej opozycji chociażby do planów Facebooka odnośnie stablecoina Libra. W obszarze płatności Apple dąży do udziału w rynku z takimi graczami jak Visa, Mastercard i PayPal za pośrednictwem Apple Pay.

Wszystkie trzy firmy zgłosiły chęć udziału w działaniach Stowarzyszenia Libra. Niemniej jednak na podstawie ujawnionych niedawno rewelacji wiemy, że aktualnie mocno zastanawiają się nad tym po raz drugi. Okazuje się bowiem, że wskazane podmioty mogą rozważać odwrócenie się od Libra.

Cook: „To rządy powinny kontrolować pieniądze”

Niedawno pojawiły się głosy, jakoby Apple przyglądał się bacznie sektorowi kryptowalut. Tego Cook nie dementuje. Nie wydaje się jednak, aby Apple było realnie zainteresowane wprowadzeniem takich rozwiązań na swoim podwórku. Cook podkreśla, że jego zdaniem to rządy powinny kontrolować pieniądze.

Od początku istnienia Bitcoina wiadomo, że zdecentralizowana kryptowaluta stoi w oczywistej opozycji do banków. U podstaw jej idei stoi przecież krytyka sposobu, w jaki państwa i banki centralne korumpują podaż pieniądza oraz wsparcie walut fiducjarnych. Dla Cooka są to jednak właściwi strażnicy narzędzi ekonomicznych:

Waluta, podobnie jak obrona narodowa, powinna pozostać w rękach państw – to leży u podstaw ich misji. Wybieramy naszych przedstawicieli, aby przyjęli obowiązki rządu. Firmy nie są wybierane – nie powinny wkraczać w tę przestrzeń.

Wprowadzenie własnej kryptowaluty nie leży póki co również w orbicie zainteresowań Twittera. Jak powiedział 7 września prezes Twittera i Square, Jack Dorsey – nie ma planów dotyczących specyficznej dla platformy kryptowaluty „Twitcoin”. Zamiast tego Dorsey zadeklarował wsparcie dla promocji Bitcoin.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze