Blockchain w ONZ | Ważne słowa António Guterresa

896

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres powiedział, że międzyrządowy gigant musi wdrożyć blockchain. Przedstawił on technologię rozpowszechnioną przez bitcoin jako kluczowy element Organizacji. Blockchain w ONZ to zatem swoisty „must have”.

Sprawa jest poważna. Wiele ważnych osobistości ze świata blockchain i kryptowalut od razu zwróciło uwagę na wypowiedź Guterresa. Changpeng Zhao zauważył, że w gorączce pytań o możliwość totalnej dewaluacji bitcoina nie zapominać o tym, jak szeroko i do jak wysoce szlachetnych celów jest on wykorzystywany.

W ramach ekskluzywnej wypowiedzi Guterresa pojawiło się jeszcze więcej ciekawych konstatacji i spostrzeżeń. Forbes pisze, że w czasach, gdy prezydent Chin ogłasza blockchain jako sprawę wagi państwowej, a UNICEF zaczyna przyjmować darowizny w postaci BTC i ETH w ramach niektórych swoich projektów, oświadczenie Guterres pokazuje, że kryptowaluta i leżąca u jej podstaw technologia blockchain to tematy, które są brane na poważnie na najwyższych poziomach największych organizacji świata. Mówiąc wprost – bitcoin nigdzie się nie wybiera.

Dzięki blockchain ONZ szybciej osiągnie postawione cele

Chiny wydają się w dużej mierze skoncentrowane na wykorzystaniu blockchain jako sposobu zapobiegania praniu brudnych pieniędzy. Chcą również korzystać z niego jako narzędzia do zwiększenia wymiaru inwigilacji transakcji swoich obywateli. Tymczasem prace Organizacji Narodów Zjednoczonych są nastawione na zapewnienie ofiarodawcom większej pewności, że darowizny są wydawane zgodnie z ich życzeniem. Do tego dochodzi jednocześnie ograniczenie marnotrawstwa w gigantycznym łańcuchu dostaw Organizacji.

W oświadczeniu przekazanym Forbesowi Guterres powiedział:

Aby Organizacja Narodów Zjednoczonych mogła lepiej realizować nasz mandat w erze cyfrowej, musimy zastosować technologie takie jak blockchain. One mogą pomóc przyspieszyć osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju.

W październiku Guterres po raz pierwszy od 45 lat przedstawił budżet ONZ. Wśród 2,87 mld USD zabudżetowanych na 2020 r. znalazły się dodatkowe 3,3 mln USD. Stanowi to wzrost o około 10% w porównaniu z ubiegłym rokiem. W planach budżetowych znalazły się cele zrównoważonego rozwoju i inne projekty techniczne wymagające współpracy między komórkami Organizacji.

ONZ i blockchain już się znają

To nie pierwszy raz, gdy Guterres wspominał o blockchain. We wrześniu 2018 r. wygłosił przemówienie w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim na temat globalnego braku zaufania lub czegoś, co nazwał „zaburzeniem deficytu zaufania”, który można częściowo rozwiązać za pomocą blockchain, przy wsparciu sztucznej inteligencji i innych technologii pomóc rzucić światło na wewnętrzne operacje globalnych organizacji.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych (UNOPS) ujawniło w maju 2018 r., że bada technologię księgi rozproszonej IOTA, aby sprawdzić, czy może ona zwiększyć zdolność agencji do wydajnego zarządzania danymi.

W tym przemówieniu wygłoszonym na zgromadzeniu ogólnym ONZ w Nowym Jorku, Guterres ostrzegł też przed potencjalnym niewłaściwym wykorzystaniem „prawie anonimowych płatności w kryptowalutach”, nawet gdy zachwalał potencjał blockchain do osiągnięcia celów ONZ. Wśród nich znajduje się 17 celów zrównoważonego rozwoju, w tym likwidacja ubóstwa oraz odpowiedzialne wytwarzanie i konsumowanie towarów. Organizacja planuje wypełnić te cele do 2030 r.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Komentarze