Blockchain niesie pomoc 100 000 uchodźców | Ethereum Parity

1 549
Światowy Program Żywnościowy przy współpracy z Ethereum Parity, zbudował blockchain niosący pomoc już ponad 100 000 uchodźców miesięcznie. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzili ponad 40 000 dolarów w każdym miesiącu ubiegłego roku na bankowych kosztach transakcyjnych. Ponadto przez ów łańcuch dostarczyli dziesiątki milionów dolarów pomocy.WFP Building Blocks

Przed dwoma laty informowaliśmy Was o starcie projektu agencji ONZ Światowego Programu Żywnościowego (World Food Programme, WFP). Wówczas projekt obejmował zaledwie 10 000 potrzebujących, dziś liczba ta sięga ponad 100 000, gdzie każdy otrzymuje pomoc co miesiąc.Agencja ONZ WFP niesie pomoc, zwłaszcza syryjskim uchodźcom w Jordanii, przy użyciu specjalnie w tym celu zaprojektowanego blockchaina. WFP Building Blocks to prywatna sieć blockchain zbudowana na kliencie Ethereum Parity, który pozwala tworzyć takie łańcuchy wedle potrzeb. Dzięki temu rozwiązaniu WFP może zarządzać zasobami pomocowymi (pieniędzmi) bez potrzeby świadczenia usług finansowych, pośredniczych.Ponadto WFP Building Blocks pozwala zaoszczędzić, zredukować koszty administracyjne i koszty transferów z uwagi na swą architekturę blockchainową. Building Blocks to blockchain permissioned z algorytmem konsensusu Proof of Authority (PoA).

Pomoc

Syryjscy uchodźcy w obozie Azraq w Jordanii otrzymują pomoc w formie środków finansowych, to najłatwiejszy sposób zapewnienia im żywności. Prościej jest przekazać im pieniądze na zakupy w lokalnych marketach niż wysyłać im kosztowne transporty jedzenia.

Transfery gotówkowe to bardzo ważna część działalności WFP, tylko w 2018 roku zapewnili oni pomoc w postaci 1.74 miliarda dolarów, poprzez transfer gotówki do 62 krajów w 95 operacjach. Według najnowszych badań WFP: “1$ w gotówce dany uchodźcy bądź osobie potrzebującej zmienia się w ok. 2$ w lokalnej ekonomii”.

Jak uchodźcy korzystają z blockchaina? Czytamy na stronie Akceleratora Innowacji WFP:

Dla uchodźców żyjących w obozach, Building Blocks został zintegrowany z obowiązującym UNHCR, technologią biometrycznej autentyczności. To pozwala uchodźcom zidentyfikować siebie w mgnieniu oka. Doświadczenia w lokalnych jordańskich supermarketach są takie same dla syryjskich uchodźców, od kiedy technologia blockchain działa w tle.

Osiągnięcia

WFP wraz z projektem Building Block w 2018 roku nieśli pomoc ponad 100 000 uchodźców, regularnie, każdego miesiąca. Zaoszczędzili ponad 40 000 dolarów miesięcznie na kosztach transferów bankowych i przekazali dziesiątki milionów dolarów pomocy poprzez blockchain.

Ponadto, dzięki rozwiązaniom blockchainowym, uchodźcy permanentnie zidentyfikowali cyfrowo swoją tożsamość, a zatem mogą łatwiej aplikować o inne rodzaje pomocy. Z kolei inteligentne kontrakty pozwalają swobodnie zmieniać reguły transferu pieniędzy w sieci, kiedy zajdzie taka potrzeba bez utraty cennego czasu.

Kobiety

Warto dodać, że WFP Building Blocks powoli angażuje się w działanie innych agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jedną z nich jest ONZ Kobiety (UN Women). Czytamy w najnowszym komunikacie prasowym agencji:

Syryjka zeskanuje swoje oko, aby poprosić o zwrot gotówki w supermarkecie zakontraktowanym z WFP. To będzie odnośnik do jej konta na blockchainie, a ilość dystrybucji gotówki jest automatycznie wysyłana do Building Blocks. Fakt, że UN Women i WFP waliduje każdą transakcję poprzez sieć blockchain, powoduje zapewnienie bezpieczeństwa i rozliczenia. Pojawia się także okazja do redukcji kosztów i ryzyka, jak również zwiększona harmonizacja wysiłków pomocowych.Co sądzicie o blockchainach prywatnych? Czy w przypadku niesienia pomocy innym to nie jest jedyne słuszne rozwiązanie? Podzielcie się przemyśleniami w komentarzach poniżej.

[pdf-embedder url=”https://bithub.pl/wp-content/uploads/2019/02/WFP-0000063706.pdf” title=”wfp building bocks”]

Komentarze