AMLD5 | Nowe regulacje AML uniemożliwą bankom zakazywanie transakcji opartych o kryptowaluty

2 652

Zgodnie z nową dyrektywą AML, firmy z sektora kryptowalut będą traktowane tak, jak każda inna firma. Czy piąta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLD5) będzie w stanie dodać więcej pary do sektora kryptowalut w Unii Europejskiej? Przyjrzyjmy się gorąco dyskutowanej kwestii AMLD5, przypomnijmy pewne fakty.

Sektor blockchain zawsze uważał regulację za największą zawalidrogę na ścieżce dynamicznego rozwoju. Czy najnowsza seria przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) w Unii Europejskiej może to zmienić?

Czy nowe regulacje AML dadzą „kopa” kryptowalutom?

Piąta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLD5) weszła w życie 10 stycznia tego roku. Grupuje wszystkie aktywa wirtualne i ich dostawców jako „podmioty zobowiązane” (ang. obliged entities).

W jednym z ostatnich artykułów Pawła Kuskowskiego (Coinfirm) w Forbes czytamy, że sektor kryptowalut należy do tej samej kategorii prawnej co banki, procesory płatnicze, gaming i usługi powiązane z hazardem. W efekcie oznacza to, że firmy związane z kryptowalutami będą traktowane jak wszystkie pozostałe.

Jednak AMLD5 idzie dalej w zakresie zwiększania ochrony dla branży kryptowalut. Banki muszą teraz przedstawić ważne, indywidualne uzasadnienie odmowy świadczenia usług konkretnemu klientowi. Nie może już po prostu banować usług przy pomocy procesorów płatniczych lub innych firm związanych z kryptowalutami. Oznacza to, że miliony osób będą mogły w końcu kupić wirtualne aktywa bez ingerencji banku.

Oczywiście AMLD5 ma swoje wady i nie jest w żadnym razie dyrektywą skoncentrowaną na kryptowalutach. Dyrektywa pozwala jednak na otwarcie drzwi dla sektora kryptowalut i postawienie go na równi z przedstawicielami innych branż.

Nowe regulacje wyjaśniają również niektóre problemy ze standardami AML, które firmy sygnalizowały jeszcze w zeszłym roku (FATF).

Cel – Blockchain

Unia Europejska od dłuższego czasu bada kryptowaluty i blockchain. Już od 2016 r. toczą się dyskusje, które mają na celu zbadać potencjał blockchain. Pojawiły się także wezwania do wprowadzenia „cyfrowej waluty UE”, zwłaszcza po przedstawieniu założeń facebookowego projektu Libra.

Chociaż UE nie promuje w żadnej mierze kryptowalut, jej polityka otworzyła drzwi dla branży blockchain. Dzięki najnowszej dyrektywie AML waluty cyfrowe zrobiły ważny krok – są traktowane na tych samych zasadach, co inne firmy. Wiele zatem wskazuje na to, że AMLD5 będzie miała w nadchodzących latach znaczny wpływ na europejski sektor blockchain.

Komentarze