Czy Zuckerberg „uratuje” USA? | Libra jako przeciwwaga dla chińskiego stablecoina

Dyrektor generalny Facebooka, Mark Zuckerberg, wypowiedział się wczoraj przed Komitetem ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w sprawie projektu stablecoina Libra. Zuckerberg twierdzi, że Libra może stać się swoistą przeciwwagą dla chińskich zapędów w zakresie ich własnej waluty cyfrowej.

Zuckerberg zdecydowanie i do przodu

Podczas długo oczekiwanych przesłuchań przed Kongresem 23 października odbyły się rozmowy między stanowiącymi prawo a prezesem Facebooka. Wśród poruszanych tematów znalazły się również te, dotyczące rosnącej konkurencji z Chinami w wymiarze gospodarczym i geopolitycznym.

W wygłoszonych oświadczeniach Zuckerberg stwierdził, że projekt Libra zapewni, że USA pozostanie liderem finansowym na całym świecie:

Chiny działają szybko, aby wprowadzić w życie podobny pomysł już w nadchodzących miesiącach. Nie możemy tu siedzieć i zakładać, że ponieważ Ameryka jest dziś liderem, zawsze będzie liderem, jeśli nie wprowadzimy innowacji. Libra zostanie zabezpieczona głównie dolarami i wierzę, że zwiększy to przywództwo finansowe Ameryki, a także nasze wartości demokratyczne. Jeśli Ameryka nie wprowadzi innowacji, nasze przywództwo finansowe nie będzie zagwarantowane.

Czy Ameryka jest „wystarczająco silna”?

W swoich pytaniach do Zuckerberga przedstawiciel Izby Reprezentantów Patrick McHenry zapytał o Chiny i szybki rozwój firm technologicznych w tym kraju. Zuckerberg powiedział:

Dzisiaj sześć na dziesięć najlepszych firm technologicznych wychodzi z Chin i na pewno nie podziela naszych wartości.

Andy Barr omówił także potencjalne zagrożenie związane z chińskim planem cyfrowym i jego zaangażowaniem w projekt Belt and Road – inicjatywę, która rozpoczęła się sześć lat temu i jest globalną strategią rozwoju przyjętą przez chiński rząd, obejmującą rozwój infrastruktury i inwestycje na całym świecie.

W przemowie po tym wydarzeniu, przewodnicząca komisji Maxine Waters powiedziała w nawiązaniu do wątku chińskiego, że:

Wierzę, że jesteśmy wystarczająco wielcy, jesteśmy wystarczająco silni i jesteśmy wystarczająco inteligentni, aby zaspokoić potrzeby i być konkurencyjni na świecie, po prostu musimy iść dalej.

Mieszane odczucia odnośnie chińskigo stablecoina

Analitycy RBC Capital Markets stwierdzili, że zdławienie Libry Facebooka może pozostawić pole do działania dla cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego (CBDC), aby zdominować świat finansowy. Pojawił się argument, że Libra jest najlepszym i być może jedynym narzędziem, jakie USA ma w stosunku do tego scenariusza.

RBC stwierdził również, że gdyby amerykańskie organy regulacyjne odrzuciły Librę i postanowiły nie projektować zestawu przepisów zachęcających do innowacji kryptowalutowych w Stanach Zjednoczonych, chińskie CBDC mogłoby stać się globalną cyfrową walutą w gospodarkach wschodzących.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Czy Libra Facebooka rzeczywiście może stać się jedynym możliwym orężem w walce z chińskim stablecoinem? Zapraszamy do dyskusji.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx