5050 BTC sprzedane za 5,02 $ | 10 lat historycznej transakcji

Jeżeli jesteście w branży kryptowalut wystarczająco długo, z pewnością pamiętacie ten transfer. Dziś, po upływie 10 lat od jego przeprowadzenia, przelicznik wartości może zawrócić w głowie. 5050 BTC. Wtedy 5,02 dolara a dziś? Mmmm, mniam:).

10 lat historycznej transakcji Bitcoin

Dokładnie 10 lat temu, 12 października 2009 roku, miała miejsce pierwsza transakcja rynkowa bitcoin. Sprzedano wówczas 5050 BTC po cenie 5,02 USD.

Jak zauważył Saifedean Ammous, autor książki Bitcoin Standard, był to prawdopodobnie jeden z najważniejszych momentów w historii Bitcoina. Dlaczego? Otóż dlatego, że wraz z chwilą transferu, bitcoin automatycznie stał się dobrem gospodarczym.

Oczywiście od tego czasu wiele się zmieniło. Sieć cały czas się rozwija. Deweloperzy pracują nad rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Śledzimy zmieniające się opinie i ewolucję stanowisk w sprawie króla kryptowalut. Oczywiście, dostarcza on z jednej strony zysku dla hodlerów, a z drugiej niesamowitych emocji i okazji inwestycyjnych dla traderów.

Dziś ta sama ilość bitcoinów jest warta ponad 42 miliony dolarów. To wzrost o około 838 000 000%. Nie trzeba dodawać, że nie ma wielu zasobów, które przeszły tak oszałamiający wzrost wartości.

Przez ostatnie 10 lat Bitcoin niesamowicie się rozwinął. Sama kryptowaluta i związane z nią inwestycje okazały się niesamowicie opłacalne. Jak powszechnie wiadomo, po związaniu swych losów z bitcoinem, wielu stało się milionerami.

Co osiągnął Bitcoin w ciągu tych 10 lat?

Wymienienie wszystkiego, przez co Bitcoin przeszedł przez 10 lat, jest w tej chwili niewykonalne. Niemniej jednak warto przypomnieć, że prace nad królem kryptowalut trwają nieprzerwanie od dekady i nie zanosi się na jakiekolwiek zmiany w tym zakresie w przyszłości.

Przede wszystkim Bitcoin zastosował technologię, która jest obecnie wdrażana zdecydowanie, szeroko i z sukcesami. Powiedzieć, że blockchain zmienia świat, to oczywiście zbyt mało. Technologia bardzo szybko zyskała na popularności zarówno wśród startupów, jak również gigantów finansjery.

Ammous podkreśla w swojej książce, że jednym z najbardziej istotnych faktów w historii Bitcoina jest to, że przetrwał próbę czasu w towarzystwie niesamowitego wzmocnienia pozycji i wartości rynkowej.

Ograniczona podaż BTC i charakter, w jakim została stworzona cała sieć sprawia, że wielu znanych ekspertów przedstawiło go jako alternatywę dla tradycyjnych walut fiducjarnych. Niektórzy nawet porównują BTC do złota. W rzeczywistości sam prezes Rezerwy Federalnej USA powiedział, że Bitcoin, podobnie jak złoto, jest swoistym store of value.

Historyczna sprzedaż 5050 BTC za 5,02 $ to transfer mocno sentymentalny i niewątpliwie poruszający wyobraźnię. Do tego nie można zaprzeczyć, że dziś, po 10 latach od jego przeprowadzenia, różnica wartości przyprawia o przysłowiowy opad szczęki.

Co myślicie na ten temat? Podyskutujmy.

Komentarze