Bitcoin Store of Value | Ilość nietkniętych bitcoinów osiągnęła ATH!

3 780

Chociaż temat Bitcoin Store of Value był już nie raz dyskutowany, warto spojrzeć na najnowsze analizy i wnioski w tej sprawie. Okazuje się bowiem, że ilość „nietkniętych” bitcoinów sukcesywnie wzrasta. Ten fakt jest odbierany przez społeczność jako potwierdzenie, że bitcoin może stawać się prawdziwym SoV.

Coraz więcej „nietkniętych” bitcoinów

CoinMetrics, znana firma analityczna z USA, opublikowała wczoraj dziewiątą odsłonę swojego raportu „State of Network”, z którego możemy wyczytać wiele ciekawych informacji.

Raport dotyczy, między innymi, danych o nietkniętych do tej pory bitcoinach. Przez „nietknięte” należy rozumieć te zasoby BTC, które nie podlegały przesunięciom między adresami w określonym przedziale czasu. Na dzień 19 lipca CoinMetrics odnotował, że istnieje 3,847,959 BTC, które nie zostały przetransferowane przez co najmniej ostatnie 5 lat:

źródło: tutaj

We wszystkich ramach czasowych sprawdzanych przez CoinMetrics – 180 dni (pół roku), jeden rok, dwa lata i pięć lat – ilość „nietkniętych” bitcoinów stale rośnie, licząc od czasu rynku byka w 2017 i początku 2018 roku.

W rzeczywistości liczba BTC, która nie została dotknięta przez co najmniej jeden rok, wzrosła do dziesięciu milionów – to jak do tej pory ATH w tym zakresie. Oznacza to, że ponad połowa ostatnio wydobytych bitcoinów i prawie połowa całej podaży BTC nie została przeniesiona w ciągu 12 miesięcy z jednego adresu na inny.

Matta Odell uważa, że jest to znak, że Bitcoin jest potencjalnie na dobrej drodze do tego, aby stać się pełnowartościowym Store of Value, zamiast cyfrowym środkiem wymiany.

W rzeczy samej, aktywa przeznaczone do wymiany nie powinny być przetrzymywane przez dłuższy czas, podczas gdy zapasy kumulujące tą wartość jak najbardziej powinny. Zgodnie z definicją „przechowywania wartości” za Wikipedią:

Magazyn wartości jest funkcją zasobu, który może być zapisany, odzyskany i wymieniony w późniejszym czasie, i być przewidywalnie przydatny po odzyskaniu. Ogólnie rzecz biorąc, store of value to wszystko, co zachowuje siłę nabywczą w przyszłości.

W ramach czasowych prześledzonych przez CoinMetrics, bitcoin potwierdził, że kryptowaluta zaczyna stawać się opłacalnym Store of Value.

Mainstream potwierdza te tendencje

Zaledwie dwa tygodnie temu Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej, zauważył, że Bitcoin jest „jak złoto”.

Ten krótki komentarz oznaczał ogromny krok w dobrym kierunku, mimo że Powell kontynuował dalej w swojej wypowiedzi, że zarówno bitcoin, jak i inne kryptowaluty, są niebywale zmienne w cenie.

Niektórzy zaczynają określać bitcoina jako „bezpieczną przystań”, co oznacza, że ​​może działać jako Store of Value, nawet w czasach politycznych i gospodarczych niepokojów i upadków.

W zeszłym tygodniu Chamath Palihapitiya, były dyrektor Facebooka, powiedział CNBC, że Bitcoin jest doskonałym zabezpieczeniem przed tradycyjną infrastrukturą finansową.

Wyjaśnił, że jeśli polityka fiskalna lub monetarna jest chwiejna, jak to zapewne ma miejsce teraz, posiadanie bitcoina jest jak „zabezpieczenie, które trzymasz pod materacem”.

Podobny komentarz opublikował również Financial Times. Pod koniec czerwca pojawił się tam raport, w którym podkreślono podobieństwa na wykresach złota, japońskiego jena, franka szwajcarskiego i bitcoina.

Financial Times zasugerował, że zaobserwowane korelacje mogą być oznaką rosnącego wykorzystania BTC jako „bezpiecznej przystani” w trudnych sytuacjach.

Co sądzicie na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze