Jakie są zalety technologii blockchain?

źródło: LuckyStep/Shutterstock (Licensed) Remix by Jason Reed
2 226

Blockchain – technologia, która podbija świat. To dość niezwykłe jak tak prosty koncept jakim jest zbierane danych w blokach, a następnie szyfrowanie ich i łączenie w jeden długi łańcuch, w którym każda jego część jest zależna od poprzedniej, przynosi tak dobre efekty. Bezpieczeństwo, transparentność oraz niezmienność zapisanych danych są głównymi argumentami przemawiającymi za tą technologią. Może być ona zastosowana w wielu dziedzinach i gałęziach gospodarki. W tym artykule uchylę Wam rąbka tajemnicy o kilku zaletach tej technologii. A są one niezwykle ciekawe.

Otwarte ekosystemy

Otwarte ekosystemy pozwalają każdemu wnieść swój wkład w platformę, produkt, usługę lub pracę innej osoby na owej platformie, produkcie czy usłudze i otrzymywać nagrody za swoją pracę. W świecie Ethereum możemy natknąć się na otwarte ekosystemy w dziedzinie zdecentralizowanego finansowania (DeFi). DAI MakerDAO, algorytmiczny stablecoin, jest używany przez zdecentralizowane aplikacje, takie jak Dharma, Compound Finance i wiele innych. Te kredytowe Dapps zapewniają konkurencyjne stawki za pomocą DAI w celu przyciągnięcia kredytobiorców, umożliwiając jednocześnie kredytodawcom zarabianie na posiadanych już aktywach. Compound Finance i Uniswap sprawiają, że MakerDAO jest silniejszy w połączeniu ze sobą, niż w przypadku pojedynczego działania. Te otwarte ekosystemy są wielowarstwowe i wykorzystując inteligentne kontrakty do mobilizacji i użyteczności wielu prostych rozwiązań w celu stworzenia nieskończonych możliwości. Na przykład Opyn to publiczna platforma handlowa zbudowana na bazie Ethereum, Compound, Uniswap i DAI MakerDAO. Wspomniane rozwiązania ułatwiają nie tylko życie inwestorom, którzy dzięki nim mogą znaleźć alternatywne opcje inwestycyjne, o których kilka lat temu im się nie śniło. To także ogromne ułatwienie życia dla start-upów, które bardzo często borykają się z problemem znalezienia finansowania. Wiele z nich dostaje odmowy kredytowe z banków bądź nie przechodzi bardzo rygorystycznych procesów weryfikacji i selekcji w funduszach hedgingowych i private equity.

Deweloperzy jako partnerzy

W otwartym ekosystemie użytkownicy, programiści i oryginalni twórcy mogą tworzyć, wymieniać i czerpać z wykreowanej wartość. Użytkownicy mają większy wybór (ponieważ każdy może dodawać funkcje do każdego rozwiązania), a także ostatecznie decydują, co jest ważne. W końcu każda usługa bądź produkt są robione pod nich. Szybkość innowacji oprogramowania wzrasta, ponieważ programiści mogą używać kodu innych programistów. To tak jak klocki Lego. Nie ważne ile różnych zestawów zmieszamy ze sobą, każdy klocek zawsze będzie pasował do innego, nawet jeśli został stworzony z myślą o innym zastosowaniu. Programiści, którzy korzystają z istniejącego kodu, pod wieloma względami promują oryginalny produkt twórcy, zwiększając zasięg marki i jej rozpoznawalność. W zamian deweloperzy korzystają z istniejącej i wykwalifikowanej bazy użytkowników, która nauczona poprzednimi doświadczeniami jest bardziej wymagająca i wymusza stworzenie lepszego produktu czy usługi. W rezultacie zaufanie buduje się poprzez cykliczną relację między wszystkimi stronami.

Blockchainowe gry

Otwarte ekosystemy mają znaczące długoterminowe korzyści, ale jak zaczęło zauważać coraz więcej osób, trudno je stworzyć w grach. Używając łańcuchów bocznych lub centralizując dane, które są najważniejsze dla twórców zewnętrznych, programiści zdecentralizowanych aplikacji hamują rozwój potencjalnych otwarte ekosystem, które są związane z ich doświadczeniem i wizją. Deweloperzy budują gry z pełną fabułą, w których większość danych istnieje poza łańcuchem, co skutkuje mniejszą kompozycją, mniejszą ilością wspólnych danych i skutecznie zamkniętymi ekosystemami. Dla przykładu jedną z głównych decyzji podczas tworzenia sławnej gry CryptoKitties było obliczenie i przechowywanie genów w blockchainie Ethereum. Byłoby o wiele łatwiej tego nie robić, a wynikające z tego doświadczenia byłyby bardziej dostępne – ale wiele rzeczy, które sprawiają, że CryptoKitties jest interesujące i cenione do dziś, nie byłoby możliwe. Programiści potrzebują dostępu do tych genów, aby tworzyć gry innych firm, takie jak KotoWars i Mythereum, które zapewniają większą użyteczność i wartość dla określonych genów. W przypadku CryptoKitties można było to zaobserwować poprzez bardzo wysoką wartość (czasami nawet i kilkadziesiąt ETH!), niektórych kotów z bardzo rzadkimi genami. Gdyby CryptoKitties zdecydowało się zmniejszyć zdecentralizowaną wartość gry ze względu na dostępność, KittyVerse nie istniałby, gra nie byłaby tak godna zaufania, a tokeny nie miałyby dla graczy takiej samej wartości lub użyteczności, jak wynik.

Ukryte technologie

Wielu programistów korzysta z tak zwanych rozwiązań skalujących na drugiej warstwie (np. łańcuchy boczne czy sieć Lightning Network), aby zmniejszyć obciążenie podstawowego blockchaina i zapewnić lepszą obsługę. Duże korporacje zaczynają również opierać swoje działania na technologii blockchain, zagrażając decentralizacji na korzyść wydajności. Trend szczególnie w przypadku gier blockchain wydaje się zmierzać w kierunku bardziej scentralizowanych rozwiązań w celu przyciągnięcia większej liczby użytkowników. Niestety, chociaż oznacza to, że podczas gdy programiści będą zmuszać użytkowników do taniego i łatwego współdziałania z ich aplikacjami, główna korzyść z budowania oprogramowania w otwartym ekosystemie – podobnie jak efekty sieciowe innych programistów – będzie niemożliwa do zrealizowania. Aplikacje na łańcuchach bocznych i odciętych blockchainach będą miały trudności z komunikacją ze względu na tarcie i brak standardów transportu zasobów cyfrowych przez sieci. Z drugiej strony aplikacje w sieciach obsługujące otwarte ekosystemy mogą się nawzajem swobodnie i przejrzyście wspierać i rozwijać, co daje większy wybór konsumentom i pogłębia efekty sieciowe dla całego systemu.

Maciej Kmita

Komentarze