Chainalysis: FTX to nie jedyny problem

Firma analityczna Blockchain Chainalysis próbowała spojrzeć na upadek FTX z dystansu — porównując szczytowe tygodniowe straty po upadku giełdy z poprzednimi poważnymi załamaniami kryptowalut w 2022 roku.

Raport z 14 grudnia wykazał, że spadek wartości Terra USD (UST) w maju przyniósł tygodniowe straty sięgające 20,5 miliarda dolarów, podczas gdy późniejszy upadek Three Arrows Capital i Celsjusza w czerwcu przyniósł tygodniowe straty sięgające 33 miliardów dolarów.

Chainalysis porównuje straty

Dla porównania, tygodniowe zrealizowane straty podczas sagi FTX osiągnęły najwyższy poziom 9 miliardów dolarów w tygodniu rozpoczynającym się 7 listopada i od tego czasu co tydzień spadają.

https://twitter.com/chainalysis/status/1603043802108858371?s=20&t=M-T0-OoBBtjQl0A5vysJcA

Nasze dane sugerują, że upadek FTX nie był największym problemem inwestorów kryptowalutowych w tym roku. Zarówno depegowanie tokena UST Terry, jak i załamanie się kilka tygodni później Celsjusza i Three Arrows Capital (3AC) przyniosły znacznie większe zrealizowane straty.

Chainalysis powiedział, że dane sugerują, że do czasu klęski FTX w listopadzie, inwestorzy zostali już dotknięci „najcięższymi” wydarzeniami związanymi z branżą krypto w tym roku.

Blockchain Chainalysis obliczyła całkowite zrealizowane straty, przyglądając się osobistym portfelom i mierząc wartość aktywów w momencie ich nabycia i odejmując wartość tych aktywów w momencie ich wysłania w inne miejsce.

Jednak dane mogły nadal przeszacowywać zrealizowane straty, ponieważ liczyły każdy ruch z jednego portfela do drugiego jako zdarzenie sprzedaży. Chainalysis zauważyła również, że dane nie uwzględniają innych statystyk, takich jak środki użytkowników przechowywane na giełdzie FTX, które są zamrożone.

„Nie możemy zakładać, że jakakolwiek kryptowaluta wysłana z danego portfela musi zostać zlikwidowana, więc myślimy o tych liczbach jako o górnej granicy zrealizowanych zysków z danego portfela” – wyjaśnił.

Inne dane – te same wnioski

Podczas gdy dane Chainalysis obejmują zrealizowane straty, platforma analityczna CryptoQuant udostępniła niedawno dane na temat wpływu niezrealizowanych strat netto na Bitcoin (BTC) po upadku FTX.

Okazało się, że niezrealizowane straty dla BTC wyniosły maksymalnie -31,7% po upadku FTX w porównaniu z upadkiem 3AC/Celsius i Terra Luna, które osiągnęły szczyt zaledwie -19,4%.

Firma analityczna Glassnode zwróciła również uwagę na wysoki poziom niezrealizowanych strat po upadku FTX w tweecie z 17 listopada, porównując go do szczytowego poziomu -36% odnotowanego podczas bessy w 2018 roku.

Długoterminowi posiadacze #Bitcoin doświadczają obecnie ostrego stresu finansowego, utrzymując średnio -33% niezrealizowanych strat.Jest to porównywalne z dołkami z rynku niedźwiedzia w 2018 r., w którym szczytowa niezrealizowana strata wyniosła średnio -36%.

Zyski lub straty związane z inwestycją uznaje się za niezrealizowane do momentu sprzedaży inwestycji. Akt sprzedaży realizuje te straty lub zyski. Niezrealizowane straty są również znane jako straty papierowe.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx