Staking kryptowalut cz. I | Przegląd platform do stakingu online
Interesuje Cię staking, ale nie wiesz, jak i gdzie się za niego zabrać? Z tego poradnika dowiesz się, czym jest staking online, z jakich dedykowanych platform i giełd możesz skorzystać, aby zarabiać na zablokowanych środkach.
Niniejsze opracowanie stanowi część I z cyklu dwóch publikacji poświęconych tematyce stakingu. W części II opublikujemy przegląd możliwości w ramach stakingu offline wraz z poradnikiem dotyczącym stakingu na jednym z popularnych portfeli sprzętowych. Trzymaj rękę na pulsie.
Co to jest staking?
Staking to proces, w którym użytkownik blokuje lub przechowuje cyfrowe środki na danym adresie w blockchain, aby uczestniczyć w operacjach systemu opartego na modelu konsensusu Proof-of-Stake (PoS). Jest on podobny do wydobywania kryptowalut w tym sensie, że pomaga sieci osiągnąć konsensus, jednocześnie nagradzając użytkowników, którzy uczestniczą w jego utrzymaniu.
W przypadku stakingu, prawo do walidacji (sprawdzania poprawności) transakcji zależy od tego, ile monet jest „zablokowanych” w portfelu. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku miningu na platformach opartych o Proof-of-Work (PoW), stakerzy są zachęcani do znalezienia nowego bloku lub dodania transakcji do łańcucha bloków. Oprócz występowania tego typu zachęt warto odnotować, platformy blockchain PoS są skalowalne i charakteryzują się dużymi prędkościami transakcji.
W przeciwieństwie do algorytmu konsensusu Proof-of-Work (PoW), który został spopularyzowany przez Bitcoin, PoS nie wymaga maszyn do wykonywania energochłonnych obliczeń w celu rozwiązania określonego problemu natury kryptograficznej. W rezultacie PoS jest uważany za alternatywę bardziej przyjazną dla środowiska i wielu uważa, że jest on przyszłością protokołów konsensusu.
Co można „stakować”?
Dzięki rosnącej popularności stakingu, istnieje mnóstwo opcji dla użytkowników, którzy chcą zarabiać pasywnie dzięki zablokowaniu swoich cyfrowych aktywów. Analizując poniższe warto zwrócić uwagę na to, jak różne odmiany proof of stake implementują przykładowe blockchainy. Oto największe z projektów, które oferują użytkownikom nagrody za staking…
Ethereum 2.0
Jedną z najgorętszych opcji stakingowych jest Ethereum 2.0. Jeśli zainwestowałeś w ETH, możesz zasadniczo wspomóc rozwój systemu, stając się jednym z jego wczesnych walidatorów.
Aby postawić na ETH 2.0, musisz posiadać co najmniej 32 ETH, a także klienta sieci głównej Eth1. Zacznij od zajrzenia na Eth2 Launch Pad.
Estymacje odnośnie stakingu ethereum publikowaliśmy już w kwietniu ubiegłego roku. Jeżeli po lekturze niniejszego opracowania zechcesz sięgnąć do naszego archiwum, serdecznie zachęcamy:
Jeśli śledzisz eksplozję branży DeFi z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że znaczną część wzrostu zainteresowania stakingiem na Ethereum można przypisać oszałamiającym potencjalnym nagrodom, które dają protokoły yield farmingowe działające jako tokeny ERC20. Temu zagadnieniu jednak warto poświęcić osobny artykuł.
Kalkulator Ethereum 2.0 pozwala rzucić okiem na to, ile można zarobić, stakując cyfrowe monety ETH. Użytkownicy mogą dostosować wiele ustawień sieciowych (zmiennych), które mają mieć spory wpływ na sposób obliczania nagrody.
Przykładowo, zmiana wymiaru ETH stakowanych w sieci z 1% na 10% oznacza różnicę w zarobkach między 5% lub 15% (każdego roku). Innym czynnikiem, który będzie miał wpływ na nagrodę w skali roku, jest chociażby czas działania samego węzła (walidatora).
Tezos (XTZ)
Tezos miał swoja premierę w czerwcu 2018 roku. Uruchomienie tego blockchaina wywołało sporo szumu, odbyło się bowiem na drodze jednego z największych ICO , w ramach którego pozyskano ponad 230 milionów dolarów. Tezos korzysta z wersji PoS zwanej liquid proof of stake (LPoS).
Natywna cyfrowa waluta Tezos oznaczona jest tickerem XTZ i określa proces stakingu „pieczeniem” (baking). „Piekarze” nagradzani są za pomocą XTZ. Co istotne, nieuczciwi bakerzy karani są konfiskatą zasobów.
Aby zostać stakerem / piekarzem na Tezos, użytkownik musi posiadać 8000 monet XTZ i uruchomić pełny węzeł. Na szczęście pojawiły się usługi innych firm, umożliwiające posiadaczom, których portfele są mniej zasobne w XTZ na delegowanie małych stacków i dzielenie się nagrodami za „wypieki”. Roczna, procentowa stopa zwrotu ze stakingu XTZ waha się w przedziale od pięciu do sześciu procent.
Algorand (ALGO)
Głównym celem Algorand (ALGO) jest zwiększenie kosztów płatności transgranicznych. Będąc protokołem PoS, sieć potrzebuje stakerów do bezpieczeństwa i przetwarzania transakcji. W przeciwieństwie do Tezos wykorzystuje mechanizm konsensusu pure proof of stake (PPoS), nadal jednak wymaga od stakerów uruchamiania pełnych węzłów.
Ponadto istnieją strony trzecie, które wspierają delegację ALGO. Wymiar nagród tych sieciach waha się między 5-10% rocznie. Zwróć uwagę, że na nagrody ma wpływ platforma, z usług której zdecydujesz się skorzystać (o tym niżej). Przykładowo, osoby korzystające z Binance Staking cieszą się APY (roczna stopa procentowa) w wysokości 8%.
Icon (ICX)
Koreański projekt blockchain Icon (ICX) oferuje kolejną platformę, która umożliwia staking w formie natywnej. Icon różni się od Algorand i Tezos tym, że wykorzystuje algorytm konsensusu delegated proof of stake (DPoS). W tym modelu wybrana liczba użytkowników znajduje nowe bloki i weryfikuje transakcje, podczas gdy inni delegują swoje monety do tych podmiotów.
Icon rozlicza się w tokenie o tickerze ICX. Roczne nagrody za staking na ICON wahają się od 6 do 36 procent.
Staking online
Platformy Staking-as-a-Service umożliwiają inwestorom kryptowalutowym obstawianie ich aktywów cyfrowych PoS, które można zbyć, za pośrednictwem usługi strony trzeciej, która zajmuje się technicznym aspektem procesowania stakingu. W przypadku tej usługi platformy pobierają opłatę – zwykle stanowi ona procent nagród za obstawianie.
Ideą platform Staking-as-a-Service jest umożliwienie każdemu – nawet osobom bez wiedzy technicznej – udziału w ekonomii stakingu.
Obniżają one (technologiczne) bariery wejścia, aby każdy mógł zarabiać tokeny, udostępniając je jako udział w sieci PoS. Korzystanie z usług obstawiania stron trzecich jest często określane jako „miękkie obstawianie” (soft staking).
Oprócz platform działających w modelu Staking-as-a-Service, podobne usługi uruchomiło kilka wiodących giełd. Nazywamy je „exchange staking”.
Obstawianie na giełdzie umożliwia inwestorom pozostawienie aktywów podlegających obstawianiu PoS w portfelach ich rachunków handlowych w celu uzyskania „odsetek” w postaci nowych tokenów. Giełda obsługuje techniczną stronę procesu i (zwykle) pobiera niewielką opłatę procentową za tę usługę.
Wśród giełd, które oferują możliwość stakingu znajdują się: Binance, Coinbase, Kraken, OKEx, KuCoin, Huobi, Bithumb, Poloniex i wiele innych. Co więcej, niektóre z nich oferują nawet zerowe stawki za określone monety.
Ponadto użytkownicy mogą uczestniczyć w pulach stakingowych, które pozwalają wielu interesariuszom na łączenie ich zasobów w celu zwiększenia nagród ze stakingu i jednoczesnego spełnienia wymaganego wkładu minimalnego.
Każda pula ma swojego własnego operatora, który nią zarządza, a interesariusze, którzy zdecydują się do niej dołączyć, muszą zablokować swoje monety na adresie danej puli. Ponieważ jest to smart kontrakt, monety są uważane za bezpieczne. Bezpieczniejsze niż na giełdzie.
TOP 15 platform oferujących Staking-as-a-Service
Aby pomóc Ci znaleźć dostawcę usług, którego możesz potencjalnie użyć do soft stakingu, przedstawiamy listę najbardziej renomowanych platform działających w modelu SaaS.
Poniższa lista została podzielona na platformy nakierowane wyłącznie na staking oraz na listę wiodących giełd kryptowalut, które również oferują to rozwiązanie.
7 najlepszych dostawców usług w zakresie obstawiania
Figment Networks
Kanadyjski dostawca staking-as-a-service Figment Network oferuje „infrastrukturę, oprogramowanie i narzędzia klasy instytucjonalnej dla posiadaczy tokenów i łańcuchów bloków opartych na stakingu”.
Rok założenia: 2019
Stakowalne aktywa: Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), Tezos (XTZ), Livepeer (LPT), Chainlink (LINK), Cosmos (ATOM), Solana (SOL), ICON (ICX), Algorand (ALGO), Aion ( AION) i Kava (KAVA)
Opłaty: 0-15%
MyCointainer
MyCointainer z siedzibą w Estonii jest regulowanym dostawcą stakingu jako usługi, który umożliwia inwestorom kryptowalutowym soft staking szerokiej gamy monet PoS za pośrednictwem łatwej w użyciu platformy internetowej.
Rok założenia: 2019
Stakowalne aktywa: Phore (PHR), PinkCoin (PINK), Bitbay (BAY), CloakCoin (CLOAK), PIVX (PIVX), Particl (PART), NavCoin (NAV), OKCash (OK), Wagerr (WGR), BlackCoin ( BLK) i wiele innych.
Opłaty: 0% – 28%
Stake Capital
Stake Capital z siedzibą we Francji „zapewnia instrumenty finansowe i usługi na szczycie wiodących sieci DeFi i staking”.
Rok założenia: 2019
Stakowalne aktywa: Loom Network (LOOM), Cosmos (ATOM), Livepeer (LPT), Idex (IDEX), Tezos (XTZ), Kava (KAVA), Aion (AION) i wiele innych już wkrótce.
Opłaty: 0% – 10%
Stake.Fish
Stake.Fish z siedzibą w Korei Południowej jest usługą staking-as-a-service, która umożliwia użytkownikom soft staking kilku różnych aktywów.
Rok założenia: 2019
Stakowalne aktywa: Alogrand (ALGO), Cosmos (ATOM), Livepeer (LPT), Tezos (XTZ), Cardano (ADA), Kava (KAVA), Solana (SOL) i Aion (AION)
Opłaty: 10% – 20%
Staked
Staked z siedzibą w Nowym Jorku „pomaga inwestorom niezawodnie i bezpiecznie czerpać 5–100% zysków rocznie poprzez staking i pożyczki”.
Rok założenia: 2019
Stakowalne aktywa: Tezos (XTZ), Livepeer (LPT), Decred (DCR) i Cosmos (ATOM)
Opłaty: 0% – 54%
Stakinglab
Stakinglab z siedzibą w Niemczech jest wiodącym europejskim dostawcą staking-as-a-service, który umożliwia użytkownikom soft staking i hostowanie masternodów dla różnych aktywów cyfrowych, które można obstawiać.
Rok założenia: 2019
Stakowalne aktywa: Phore (PHR), PIVX (PIVX), Reddcoin (RDD)
Opłaty: 7,5%
Staking Facilities
Niemieckie Staking Facilities zapewnia infrastrukturę walidatora klasy korporacyjnej dla inwestorów blockchain, którzy chcą obstawić aktywa PoS, aby (potencjalnie) uzyskać dochód z inwestycji na swoich cyfrowych aktywach.
Rok założenia: 2019
Stakowalne aktywa: Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM), Aion (AION)
Opłaty: 5% – 20%
Stakewith.us
Stakewith.us z siedzibą w Singapurze jest dostawcą infrastruktury do stakingu, która umożliwia użytkownikom obstawianie swoich aktywów kryptowalutowych w celu uzyskania wysokich zysków z obstawiania za pośrednictwem samoobsługowego interfejsu.
Rok założenia: 2019
Stakowalne aktywa: Kyber Network (KNC), Cosmos (ATOM), Terra (LUNA), Kava (KAVA), Band Protocol (BAND) i IOV (IOV).
Opłaty: 10%
P2P Validator
P2P Validator z siedzibą w George Town to platforma typu „staking-as-a-service”, umożliwiając użytkownikom dostęp do ponad 25 sieci w celu stakowania aktywów.
Rok założenia: 2018
Stakowalne aktywa: Ethereum (ETH), Cosmos (ATOM), Polkadot (DOT), Tezos (XTZ), Solana (SOL), Cardano (ADA), Marlin (POUND) i wiele innych.
Opłaty: 3% – 15%
Dokia Capital
Dokia Capital z siedzibą w Bukareszcie to dostawca usług typu staking-as-a-service, który umożliwia delegowanie aktywów bezpośrednio z portfela, aby zacząć zarabiać na stakingu.
Rok założenia: 2019
Stakowalne aktywa: Cosmos (ATOM), Terra (LUNA), NEAR Protocol (NEAR), Polkadot (DOT), Solana (SOL), IRISnet (IRIS) i wiele innych.
Opłaty: 5% – 15%
Pięć największych giełd zasobów cyfrowych, które oferują „Exchange Staking”
Binance
Binance jest jedną z największych giełd aktywów cyfrowych na świecie. Udało jej się ugruntować pozycję jednej z najbardziej popularnych platform transakcyjnych dla traderów detalicznych.
Oprócz uruchomienia własnych łańcuchów bloków – Binance Chain i Binance Smart Chain – firma oferuje również staking giełdowy dla dużej liczby aktywów cyfrowych, w tym BNB.
Platforma oferuje dwie opcje stakingu, w tym Locked Staking, w którym Twój zasób jest zablokowany na określony czas, oraz staking w ramach projektów DeFi.
Rok założenia: 2017
Stakowalne aktywa: Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), Dai (DAI), Tether (USDT), SushiSwap (SUSHI), Tezos (XTZ) i wiele innych.
Opłaty: 0
Przyjrzymy się, jak stakować kryptowaluty za pomocą tej giełdy. Wykorzystajmy Binance jako naszą preferowaną platformę i ehereum jako przykładową kryptowalutę.
Ścieżka jest relatywnie prosta:
Najpierw musisz mieć konto Binance i kilka monet ETH. Po zalogowaniu przejdź do Finanse> Zarabiaj na Binance> Staking ETH 2.0. Należy pamiętać, że stakowane monety ETH mają okres blokady do 24 miesięcy. Binance tokenizuje postawione ETH i rozdziela nagrody w postaci BETH. Kliknij „Stake Now” i określ kwotę ETH, którą chcesz przeznaczyć na staking. Kliknij „Potwierdź”. W drugim oknie, które się pojawi, przejrzyj warunki, a następnie ponownie kliknij „Potwierdź”.
Coinbase
Coinbase to jedna z największych firm zajmujących się aktywami cyfrowymi na świecie. Dostawca giełd i portfeli oferuje zestaw różnych usług, w tym platformę edukacyjną, funkcję automatycznego inwestowania, a także usługę stakingu.
Użytkownicy Coinbase mogą obecnie obstawić trzy aktywa, pozostawiając tokeny w swoim portfelu Coinbase. Oczekuje się, że wraz z rozwojem Coinbase w zakresie obsługiwanych aktywów pojawią się inne, które będzie można zainwestować.
Rok założenia: 2011
Stakowalne aktywa: Ethereum (ETH), Tezos (XTZ) i Cosmos (ATOM)
Opłaty: 20% – 25%
KuCoin
KuCoin jest pionierem w stakingu giełdowym. Giełda z siedzibą w Singapurze była pierwszą platformą handlową, która w 2019 roku wprowadziła soft staking.
Użytkownicy mogą obecnie obstawiać na KuCoin szeroką gamę aktywów, w tym kilka, których nie znajdziesz na innych renomowanych platformach.
Rok założenia: 2013
Stakowalne aktywa: Algorand (ALGO), Aion (AION), Cosmos (ATOM), EOS (EOS), Tron (TRX), Internet of Services (IOST), Neblio (NEBL), DeepOnion (ONION), Energi (NRG), NULS (NULS), TomoChain (TOMO), Loom Network (LOOM), Loki (LOKI), V Systems (VSYS), WAN (Wanchain), Tezos (XTZ) i PIVX (PIVX)
Opłaty: 5% – 10%
Kraken
Kraken z siedzibą w San Francisco to jedna z najbardziej uznanych giełd cyfrowych aktywów na rynku. Platforma handlowa oferuje wiele wiodących altcoinów i jest popularnym wyborem zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i profesjonalnych od prawie dziesięciu lat.
W 2019 roku Kraken dołączył również do giełdowego rynku stakingu, oferując usługę obstawiania dla Tezos (XTZ).
Rok założenia: 2011
Stakowalne aktywa: Ethereum (ETH), Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM), KAVA (KAVA)
Opłaty: 15%
Poloniex
Poloniex to również jedna z najbardziej uznanych giełd na świecie. Oprócz szeregu funkcji zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów, Poloniex oferuje także możliwość stakingu.
Rok założenia: 2014
Stakowalne aktywa: Tron (TRX), Cosmos (ATOM), BitTorrent (BTT), WINk (WIN), Tendies (TEND)
Opłaty: 0% – 25%
Staking DeFi
Aby sprawdzić potencjalne zyski ze stakingu DeFi, przejdź do strony kalkulatora. Zachęcamy również do lektury poniższego artykułu. Dowiesz się z niego o stakingu w ramach DeFi jeszcze więcej interesujących rzeczy:
Maker (MKR)
Platforma umożliwia użytkownikom pożyczanie stablecoinów w odniesieniu do zmiennej kryptowaluty, takiej jak bitcoin. Jej popularność uczyniła ją jednym z najważniejszych zdecentralizowanych protokołów finansowych w łańcuchu blokowym Ethereum (obecnie numer jeden pod względem całkowitego wolumenu zablokowanego (TVL) od stycznia 2021 r.). Warto zauważyć, że DAI jest głównym stablecoinem w sieci. Dlatego yield farmerzy deponują DAI, który jest pożyczany pożyczkobiorcom, podczas gdy pożyczkodawcy otrzymują nagrody z odsetek naliczonych od pożyczek.
Synthetix (SNX)
Synthetix ma rodzimą walutę o nazwie SNX. Jak sama nazwa wskazuje, platforma służy do emisji aktywów syntetycznych, potocznie zwanych Synths. Synths to wirtualne aktywa używane do reprezentowania aktywów fizycznych i rzeczywistych, takich jak akcje, kryptowaluty i aktywa fiducjarne.
Yearn Finance (YFI)
Protokół powstał w lutym 2020 roku jako agregator DeFi. Dlatego zamiast ułatwiać udzielanie i zaciąganie pożyczek, dystrybuuje zdeponowane środki na platformy o najlepszych dochodach i niższym profilu ryzyka. Przykładowo, rozdziela fundusze między Aave i Compound, ilekroć uzna, że te dwa zapewniają najbardziej satysfakcjonujące i mniej ryzykowne zyski.
Compound (COMP)
Compound umożliwia użytkownikom pożyczanie innym lub zaciąganie pożyczek w formie niewielkiej liczby kryptowalut, takich jak ETH, USD Coin (USDC), Basic Attention Token (BAT), Ethereum (ETH) i DAI. Platforma korzysta z pul pożyczek i pobiera od nich odsetki. W przypadku zabezpieczenia protokół wymaga, aby pożyczkobiorcy zdeponowali określoną ilość obsługiwanych monet.
Słowem podsumowania
Jakkolwiek staking może być doskonałym sposobem na zarabianie na zasobach aktywów cyfrowych, nadal jest to ryzykowne przedsięwzięcie, ponieważ bazowe wartości aktywów cyfrowych mogą się gwałtownie zmieniać. W związku z tym nie powinieneś inwestować w staking aktywów cyfrowych środków o wartości większej niż ta, na stratę której możesz sobie pozwolić.
link do części II:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.