Królowie stakingu | Ranking

W sieciach Cardano i Polkadot staking ma się coraz lepiej i przynosi coraz większe zyski. Obydwa blockchainy nadal dominują w stakingowych rankingach pod względem kapitalizacji rynkowej. Poznajcie aktualnych królów stakingu.

Według danych StakingRewards, Cardano jest obecnie najlepszym blockchainem pod względem zablokowanej wartości, z około 26,4 miliardami dolarów ADA przeznaczonymi na zabezpieczenie sieci. Przy całej kapitalizacji Cardano wynoszącej 36,6 miliardów dolarów, 73% krążącej ADA stanowi przedmiot stakingu. StakingRewards szacuje, że stakerzy Cardano zarabiają rocznie 7,22%.

Drugim co do wielkości zasobem kryptograficznym pod względem wartości postawionej jest Polkadot z zablokowanym DOT o wartości 22,7 miliarda dolarów – co stanowi 64% jego podaży w obiegu. Średnie roczne nagrody za obstawianie dla DOT są szacowane na ponad 13%.

Cardano i Polkadot stanowią obecnie 7,9% z 620,6 miliardów dolarów aktywów kryptowalutowych przeznaczonych obecnie do stakingu w całym sektorze aktywów cyfrowych.

Nie tylko ADA i DOT

Podczas gdy Polkadot i Cardano od dawna dominują w sektorze stakingu w kontekście zablokowanej wartości, inne wiodące aktywa doświadczyły ostatnio znacznych roszad w swoich rankingach.

Solana przeskoczyła niedawno w tym względzie Eth2 i zajmuje – w chwili przygotowywania niniejszej publikacji – trzecie miejsce pod względem stakowanej kapitalizacji, z 9,4 miliarda dolarów kapitału. Staking i walidacja SOL wymaga, aby aktywa zostały zablokowane w czasie i wycofane z obiegu, co może wyjaśniać, dlaczego stakowana kapitalizacja przekracza około 8 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej. Stakerzy SOL generują aktualnie 11% zysku rocznie.

królowie stakingu
top 10 aktywów cyfrowych wg kapitalizacji stakowanych coinów; źródło: StakingRewards

Niegdysiejsi królowie stakingu i obiecujące prognozy odnośnie ETH 2.0

Niegdysiejszy król stakingu, Tezos, spadł na jedenaste miejsce z wynikiem kapitalizacją stakowanych coinów w wysokości 3,5 miliarda dolarów, co daje 5,5% rocznie. Pod względem ogólnej kapitalizacji XTZ spadł z pierwszej dziesiątki na 35 miejsce (według Coingecko).

Eth2 jest obecnie czwartym co do wielkości tego typu aktywem z wynikiem 8,2 miliarda dolarów. Według danych ETH 2.0 Launchpad w kontrakcie depozytowym Beacon Chain jest zablokowanych 3,9 miliona ETH. Jednak tylko 3,4% krążącego eteru zostało przydzielone do stakingu, co sugeruje, że nadal istnieje znaczące miejsce na zwiększenie pułapu obstawiania Eth2.

Podczas gdy stakerzy ETH zarabiają obecnie ponad 7% rocznie, oczekuje się, że nadchodzące zmiany w Ethereum znacznie zwiększą wymiar nagród, ponieważ stakerzy zaczną pobierać opłaty z maszyny wirtualnej Ethereum lub EVM.

Badacz Eth2, Justin Drake, przewiduje, że nagrody mogą wzrosnąć do 25% rocznie.

Pozostałe sieci z pierwszej dziesiątki rankingu pod względem stakowanej kapitalizacji to Avalanche, Algorand, USDC, Terra, Binance Smart Chain i Tron.

Z archiwum Bithub:

Komentarze