Staking w DeFi | Dwa słowa wyjaśnienia jeśli nadal nie wiesz, o co w tym chodzi

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym użytkownikiem DeFi, czy też dopiero podjąłeś naukę na ten temat, obił Ci się prawdopodobnie o uszy termin staking

To swoiste zjawisko na blockchain, które obecnie szczyci się ponad 59 miliardami dolarów w zablokowanych środkach cyfrowych, ma na celu odtworzenie sposobów zarabiania pieniędzy przez tradycyjne instytucje finansowe. W kategoriach laika oznacza to, że DeFi umożliwia społeczeństwu udział w rynkach finansowych poprzez zapewnianie płynności, zaciąganie i udzielanie pożyczek. A ponieważ mówimy o blockchain, DeFi ogranicza się oczywiście tylko do kryptowalut.

Jak działa staking?

Z definicji, staking to zarabianie na „pożyczaniu środków”. Mimo to, w porównaniu do tradycyjnej bankowości detalicznej, w której instytucje pożyczają fundusze osobom fizycznym i firmom, staking kryptowalut powiela mechanizmy samego rynku finansowego. Po tej stronie płotu znajdują się zwykli ludzie, którzy mają szansę zarobić na pożyczkach lub zapewnieniu płynności instytucjom kryptowalutowym, znanym również jako aplikacje, w ramach których operuje rynek. Takie media to przede wszystkim zdecentralizowane giełdy (DEX), które nie tylko przyciągają duże obroty (10 miliardów dolarów tygodniowo, w przypadku Uniswap), ale także wymagają stałej płynności, aby dobrze działać. W tej grze biorą udział, między innymi,Uniswap, PancakeSwap i SushiSwap.

Każda zdecentralizowana aplikacja DeFi i DEX jest podobna do ekosystemu, z których każdy ma odrębną wizję przyszłości, odsetki płacone dostawcom płynności i mechanizmy zarządzania. Zdecentralizowany charakter tych – według wszelkich logicznych standardów – behemotów podkreśla, że ​​kiedy już znajdziesz się w ich gronie, Twój głos staje się integralną częścią ekosystemu. To tak, jakby zabezpieczyć sobie miejsce na posiedzeniu zarządu JPMorgan – niemożliwe w świecie konwencjonalnej bankowości, ale bardzo realne na rynkach kryptowalut.

Pary tokenów

Ostateczna funkcja odróżniająca obecne DEX od konwencjonalnych giełd kryptowalut, takich jak Coinbase i Kraken, polega na tym, że to nie ludzie handlują między sobą, ale market maker. Ten algorytm tworzenia rynku jest zarządzany przez ustaloną formułę, która dyktuje sposób obliczania ceny pary tokenów. Na przykład – w przypadku Uniswap – cena pary aktywów jest wyliczana przez pomnożenie ilości każdego tokena w parze i przyrównanie tej liczby do konkretnej stałej.

Handel parami tokenów, zaciąganie i udzielanie jest tym, w oparciu o co działają wszystkie zdecentralizowane giełdy i zdecentralizowane aplikacje i w jaki sposób pobierają opłaty. Opłaty te są następnie sprawiedliwie rozdzielane między dostawców płynności par tokenów. Dlatego wybór odpowiedniego tokena jest bardzo istotny dla przyszłości Twoich środków. Szczerze mówiąc, jest to trochę bardziej skomplikowane, ponieważ DeFi oferuje zdumiewająco szeroki wachlarz tokenów. Co więcej, DEX-y są zbudowane do pracy z jak największą liczbą tokenów, a następnie idą dalej, umożliwiając użytkownikom wymianę między parami pośrednimi – tak jak Bancor we wczesnych latach. Tak więc, jeśli musisz kupić EOS z XRT, ale takiej pary nie ma na Coinbase, DEX umożliwi Ci to dzięki smart kontraktowi cross-pair, a nawet pozwoli Ci dodać płynność do takiej pary.

Jako dostawca płynności będziesz musiał zdecydować, na które tokeny lub pary tokenów przeznaczyć swoje środki.

Bezpieczeństwo

Najlepsze tokeny to te, które są zabezpieczone zabezpieczeniem o rzeczywistej wartości. Przykładem niech będzie Wise, który jest wspierany przez zablokowaną pulę ETH i BNB. Ta ostatnia, jak wiemy, wyczerpuje podaż. Tak więc, niezależnie od kierunku, w jakim zmierza rynek, Twoje fundusze zawsze będą zabezpieczone aktywami o kluczowym znaczeniu dla branży. Są też tokeny, takie jak Aave. Pomimo tego, że ten ekosystem jest wspierany przez swój własny, natywny token, pula płynności o wartości 10 miliardów dolarów stanowi również dowód, że ekosystem nie zawiedzie, gdy się obudzisz.

Informacje

Zawsze opłaca się dowiedzieć się czegoś więcej o projekcie lub tokenie przed przekazaniem do niego środków. Tak, projekty DeFi zwykle obejmują flotę B747 wypełnionych dokumentacją techniczną, ale zrozumienie podstaw jest koniecznością. Czasami projekty wylewają na Ciebie wartościowe, aczkolwiek oczywiste informacje, aby ukryć oczywiste wady ekosystemu. Zawsze, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, zapoznaj się z treścią witryny ekosystemu DeFi. Zajrzyj na przykład na witrynę Maker. Znajdziesz tam potrzebne informacje, podane w sposób przejrzysty i łatwy do strawienia.

Społeczność i zarządzanie

Aktywna społeczność to kolejny wspaniały pokaz tokena, który dobrze spełnia swoje zadanie. Podobnie, jeśli chodzi o zarządzanie, kontrola nad tym, co dzieje się w ekosystemie, często decyduje o przyszłości tokena. To samo dotyczy lojalności społeczności, wyrażonej kwotą wartości, która jest zablokowana w ramach stakingu.

Słowem podsumowania

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że DeFi jest przytłaczające, ale na dłuższą metę da się to ogarnąć w miarę szybko. Ponadto, sądząc po tempie rozwoju branży, staking będzie nadal służyć jako podstawa dla innych innowacyjnych produktów finansowych, które z dnia na dzień stają się jeszcze bardziej skomplikowane w wyścigu o coraz wyższe zyski.

opracowano na podstawie: źródło

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

BlockchainDeFiTokenyzdecentralizowana giełdazdecentralizowane aplikacjeZdecentralizowane finanse
Komentarze (0)
Dodaj komentarz