Masternode | Władza i pieniądze

Świat kryptowalut to miejsce, w którym znacząca większość osób pojawiła się z uwagi na pieniądze i zyski, jakie można było wynieść ze szczytującego rynku. Nie twierdzę, że były to cele same w sobie, a chociażby zainteresowanie “bańką”, jaka powstała. Wiele osób osiągnęło niewyobrażalne wyniki finansowe, a inni stracili wszystko. Należy pamiętać, że spekulacja, gra na giełdzie kryptowalutowej to nie jedyna opcja zarobku w tym systemie. Istnieją również strażnicy sieci, górnicy, a także uprzywilejowane jednostki w przypadku niektórych kryptowalut, czyli masternodes. Masternodes potrafią generować regularny, pasywny przychód w kryptowalutach, po spełnieniu odpowiednich wymagań. Poniższy artykuł skupia się, przede wszystkim na wyjaśnieniu istoty masternodes, co one oferują i poradniku ogólnym wraz z przykładami.


Z powodu nieporozumień, jakie mogą zaistnieć po lekturze artykułu, pragnę zaznaczyć, że nie polecam ani nie zachęcam do jakichkolwiek inwestycji w masternodes. Wiele z kryptowalut masternode ruszyło na fali popularności Dasha, część z nich nie jest zwyczajnie warta uwagi.

Co to jest Masternode?

W sieci Bitcoin, jak i innych blockchainach podstawową rolę odgrywają górnicy, żądni zysku ludzie i komputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Jednakże górnicy, czyli pretendenci do nagrody za każdy wydobyty blok w sieci, pełnią znacznie ważniejszą funkcję, strzegą sieci, zabezpieczają ją. Strażników, górników zabezpieczających sieć i potwierdzających każdą przeprowadzoną transakcję nazywamy węzłami (ang. node). Można ich podzielić na trzy grupy.

Co gdyby blockchain był fabryką?

Wyobraźmy sobie, że blockchain to fabryka, gdzie pracownikami są zwykli górnicy, węzły (nodes, miners), kierownikami zaś pełne węzły (full node), a menadżerami pełne węzły z wyjątkowymi możliwościami (masternode).

Pracownicy (lightweight node) zajmują się podstawowym zabezpieczeniem sieci i zapobiegają podwójnemu wydawaniu środków (double spending). Wynagrodzenie jest im przyznawane za wkład w stworzenie bloku i konsensus sieci, w systemach PoW nazywamy ich “górnikami” (miners), z kolei w PoS są to tzw. “staking wallets”.

Zadaniem kierowników jest synchronizacja, kopiowanie sieci w czasie rzeczywistym, ponadto mogą się połączyć z większą liczbą węzłów niż pracownicy.

Ostatnia kasta to masternodes, czyli pełne węzły, jak w przypadku kierowników, jednakże z kilkoma wyróżniającymi cechami, zależnie od kryptowaluty, sieci blockchain. W przypadku kryptowaluty Dash, którego przykład pojawi się jeszcze nie raz, masternodes oferują usługę zwaną Instant Send oraz Private Send. Poza tym menadżerzy są hojnie wynagradzani za realizację tych usług, jak i przechowywanie wszystkich danych sieci.

Funkcje Masternode

Tytułowe, niezwykłe węzły posiadają szereg funkcjonalności, które uwypuklają ich znaczenie w sieci. Dwie z nich już poznaliście: transakcje natychmiastowe i prywatne (Instant/Private Send), które charakteryzują m.in. Dasha.

Ponadto masternodes informują o aktualnym stanie technicznym sieci (hash), czy też nienaruszalności zasad konsensusu. Pełne węzły pełnią funkcję bariery ochronnej przed różnego typu atakami na sieć, a także weryfikują, czy blockchain działa prawidłowo.

Inne funkcjonalności masternode to na przykład bycie źródłem informacji o blockchainie, skierowane na potrzeby drobnych węzłów. Warto zaznaczyć, że masternodes działają w systemach Proof of Stake, jak i Proof of Work.

Władza

Masternode to host, serwer, komputer, węzeł w zdecentralizowanej sieci blockchain z dodatkowymi atrybutami, których zwykły węzeł (node) nie posiada.

Jak wiemy, żyjemy, w pewnym sensie, w systemie hierarchicznym, gdzie na górze piramidy znajdziemy uprzywilejowane jednostki, a przywileje i możliwości dają władzę.

Władza to przede wszystkim zdolność do decydowania o tym, jak ma wyglądać otaczająca nas rzeczywistość. Z władzą, pośrednio i bezpośrednio wiąże się pieniądz, ale o tym później. Nie inaczej jest z masternodes, dają władzę i pieniądze po spełnieniu określonych wymagań.

Niektóre sieci blockchain posługują się masternodes, tym samym oddając władzę i kontrolę w ręce społeczności, a przynajmniej tej bogatszej części. Z uwagi na to, że masternodes wymagają sporej inwestycji, w najlepszym interesie ich właścicieli jest wspieranie i korzystny rozwój sieci bowiem masternode daje prawo głosu.

Posiadanie masternode pozwala uczestniczyć w głosowaniach m.in. nad rozwojem sieci, w jakim kierunku ma podążać, koordynowaniu prac oraz wydatkowaniu pieniędzy z funduszu.

Pieniądze

Wiemy już, że masternodes oferują władzę, ale ile można zarobić na uruchomieniu własnego masternode’a?

Zanim przejdziemy do zarobków, przyjrzyjmy się nieco bliżej samemu rynkowi masternodes. Wedle statystyk z portalu MasterNodes.Online wiemy, że istnieje obecnie ponad 480 kryptowalut masternodes (CoinPaprika: 182), z których wywodzi się ponad 240 000 węzłów online. Wartość tych masternodes to blisko 605 milionów dolarów (ok. 150 tys. BTC), z kolei kapitalizacja rynkowa wszystkich walut masternode to prawie $1,4 miliarda.



Inne ciekawe informacje z rynku masternodes mówią o medianie ROI wynoszącej 24%, czy też częstotliwości otrzymywania wynagrodzenia: najszybszy masternode wynagradza użytkownika co 90 min.

Wracając do pieniędzy i skąd się one biorą w masternodes. Dla przykładu w projekcie Dash, 45% nagrody za wydobyty blok trafia do górników, drugie 45% przysługuje inwestorom masternode, z kolei 10% trafia do ogólnego budżetu. Środki w budżecie są przeznaczone na rozwój projektu, marketingu itd., wydatkowane wedle ustaleń i głosowań inwestorów masternode.

Zarobki

Obrót dzienny na wszystkich kryptowalutach masternode wynosi niewiele ponad $200 milionów, przyjrzyjmy się zatem tym z zaledwie połową miliona.



Przychód w zaokrągleniu: (stan na 27 marca 2019 r.)


Dash (DASH)

Dzienny: $18 (0,2 DASH)
Tygodniowy: $127 (1,37 DASH)
Miesięczny: $543 (5,88 DASH)
Roczny: $6 602 (71,54 DASH)

PIVX (PIVX)
Dzienny: $2,35 (2,5 PIVX)
Tygodniowy: $16,5 (17,5 PIVX)
Miesięczny: $70,6 (74,8 PIVX)
Roczny: $860 (910,5 PIVX)

Zcoin (XZC)
Dzienny: $4,4 (0,6 XZC)
Tygodniowy: $31 (4,2 XZC)
Miesięczny: $132 (18 XZC)
Roczny: $1 609 (220 XZC)

SafeInsure (SINS)
Dzienny: $27,5 (10 SINS)
Tygodniowy: $193,5 (72 SINS)
Miesięczny: $829 (308 SINS)
Roczny: $10 089 (3 751 SINS)

SysCoin (SYS)
Dzienny: $1,63 (27 SYS)
Tygodniowy: $11,5 (191 SYS)
Miesięczny: $49 (818 SYS)
Roczny: $594 (9 955 SYS)

Należy pamiętać o odjęciu odpowiednich kosztów, które przedstawiam poniżej.

Statystyki

Wszystkie wyżej wymienione sumy mogą ulec zmianie z dnia na dzień, ale na wielu stronach ze statystykami znajdziecie aktualne wyniki.

Zaznaczam: poniższe serwisy ze statystykami nie uwzględniają wielu czynników, od których zależy prawdziwość i rzetelność przedstawianych informacji. Trzeba mieć tego świadomość i nie podejmować pochopnych decyzji, zwłaszcza inwestycyjnych. Warto porównywać wiadomości z różnych portali, a nawet wykalkulować samemu.

Strony ze statystykami i przydatnymi danymi na temat masternodes:


Jak działa (inwestycja w) Masternode?

Nie zagłębiając się w aspekty techniczne, przedstawię krótką, nadzwyczaj skuteczną zasadę działania masternodes.

Założenie masternode, uruchomienie serwera, zakup monet, utrzymywanie tej drobnej infrastruktury to jednym słowem, ogromna inwestycja. Wymagania nałożone przez system są na tyle duże, iż nie występują w tym przypadku prawie żadne oszustwa czy manipulacje, po prostu jest to nieopłacalne.

Inwestorowi nie na rękę jest podejmować fałszywe, sprzeczne z interesami systemu decyzje z uwagi na prostą zależność, wspomnianą na początku artykułu: chciwość. Negatywne działania w związku z siecią, odbiją się znacząco na inwestycji, a nawet istnieje ryzyko całkowitego wstrzymania działania masternode’a.

Dopiero po tym, jak inwestor się dostosuje, spełni wszystkie wymagania systemu, wtedy będzie mógł czerpać, a chociażby myśleć o jakichkolwiek zyskach.

Wymagania Masternode

Przywilej posiadania masternode’a wiąże się z wcześniej wspomnianymi inwestycjami finansowymi, choć i również czasowymi. Cztery warunki muszą być spełnione, aby zacząć zabawę w masternode.

Zaznaczam: dla wielu kryptowalut poniższe wymagania są identyczne, ale część z nich wymaga zupełnie innych działań.

  • Minimalna ilość danej monety: w przypadku kryptowaluty DASH, XZC czy SINS wymaga się 1 000 sztuk na swoim portfelu, aby założyć masternode. Masternode PIVX wymaga 10 000 monet, z kolei SysCoin 100 000 jednostek.

    Należy pamiętać, że warto kupić kilka monet więcej na potrzeby prowizji transakcyjnych.
  • Serwer 24/7: potrzebujemy serwera, który będzie aktywny 24 godziny (czasami 23h), 7 dni w tygodniu bez przerwy z uruchomionym stake’ującym, jak to w przypadku PoS bywa, portfelem. Serwer możemy zorganizować sami bądź skorzystać z usług firm zewnętrznych, czyli VPS (Virtual Private Server).
  • Dedykowany adres IP: dla naszego serwera.
  • Miejsce na dysku: w celu przechowywania wszystkich danych blockchaina.


 

Jak założyć Masternode? (poradnik ogólny, krok po kroku)

 

  1. Zakup monet: lepiej odrobinę nadto, co wymagane, aby mieć środki na prowizje transakcyjną podczas transferu z giełdy na portfel. W przypadku DASH, 1 010 monet wystarczy.
  2. Instalacja portfela i synchronizacja: odpowiedniego portfela (desktop wallet) dla danej kryptowaluty na komputerze. Niektóre kryptowaluty umożliwiają pobranie blockchaina osobno, dzięki czemu cały proces synchronizacji przebiegnie sprawniej i szybciej.
  3. Transfer kryptowalut na portfel.
  4. Ustawienie adresu węzła: w twoim portfelu i wysłanie na niego środków. Pozwoli Ci to później pozyskać klucz prywatny i informacje, potrzebne do konfiguracji węzła.
  5. Konfiguracja węzła: musisz zdecydować, czy skorzystasz z domowego, firmowego serwera, czy z usług firm trzecich VPS.
  6. Węzeł “daemon”: musi zostać uruchomiony na serwerze, potem serwer zsynchronizuje się z blockchainem (przechodzimy do tego punktu wyłącznie po przygotowaniu serwera, instalacji i konfiguracji portfela).
  7. Konfiguracja masternode: z Twoim portfelem desktopowym, po czym należy go uruchomić.
  8. Nagrody: zaczniesz otrzymywać w odpowiednim czasie, po uruchomieniu masternode’a. Pamiętaj, że serwer musi działać 24/7.


Przykłady Masternodes

Dash (DASH, digital cash) powstały w 2014 r. to projekt, kryptowaluta zbudowana na podstawie protokołu Bitcoina, pierwotnie Xcoin, później Darkcoin. Jako masternode posiada dwie interesujące funkcjonalności: Instant Send i Private Send.

Private Send to usługa świadczona przez masternodes, która dzięki “mikserowi” transakcji, pozwala pozostać anonimowym. Pojedyncza sesja miksowania jest ograniczona do 1 000 DASH, dzięki czemu proces anonimizacji transferów o większej wartości jest czasochłonny.

Instant Send, z kolei służy użytkownikom w celu przeprowadzania natychmiastowych transakcji. Obie funkcje wiążą się z dodatkowymi opłatami.

Obecnie aktywnych masternodes Dasha jest 4 666, gdzie każdy posiada wymagane min. 1 000 DASH i jest wyceniany na blisko 100 000 dolarów. Razem daje nam to 4 666 000 DASH ulokowanych we wszystkich masternodes, tj. prawie 455 milionów dolarów. Monety DASH zamrożone w portfelach masternodes to 53,53% wszystkich wydobytych dotychczas monet, docelowo będzie ich 18,9 miliona.

PIVX

Skrót PIVX oznacza: Private, Instant, Verified, Transaction; Prywatna, Natychmiastowa, Zweryfikowana, Transakcja.

PIVX to projekt, kryptowaluta oparta na blockchainie w technologii DLT, zmierzająca ku globalnie przeprowadzanym transakcjom. W mgnieniu oka, z nieistniejącymi prowizjami transakcyjnymi. Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, skupiają się na prywatności oraz bezpieczeństwie.

Aktywnych masternodes PIVX jest 1 741, z czego każdy posiada min. 10 000 PIVX, co w sumie daje nam 17 410 000 (29% wszystkich) zablokowanych monet na portfelach masternode. Zgodnie z dzisiejszą ceną PIVX, masternode jest wart $9 000, a wszystkie razem 15 669 000 dolarów.

Zcoin

Zcoin (XZC) to zdecentralizowana, otwartoźródłowa waluta oferująca prywatność finansową przy pomocy protokołu Zerocoin.

Masternodes XZC jest 4 310 w obiegu, z czego każdy posiada min. 1 000 XZC, dając nam to 4 310 000 (65% wszystkich) monet ulokowanych w masternodes. Wartość pojedynczego masternode plasuje się w okolicach $7 000, a zatem wszystkie masternodes XZC są warte 30 170 000 dolarów.

Inne, kojarzone w środowisku projekty, kryptowaluty masternodes to m.in. Horizen, SmartCash, APIS, Polis, HempCoin, PACcoin, GINcoin, Diamond, Bitcoin Zero, ION czy Dynamic.

W celu łatwiejszego i szybszego przyswojenia wiedzy o masternodes, powstała infografika, którą znajdziecie poniżej.


infografika masternode masternodes wiedzia co to jest masternode


Co sądzicie o masternodes? Czy to dobra inwestycja? Mieliście kiedyś własne masternodes bądź planujecie je zbudować? Jeśli tak, podzielcie się opinią i wrażeniami w komentarzach poniżej, zapraszamy!

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.