Kryptowaluty, nad którymi warto się pochylić w 2018 r. cz. IV

1 518

Ubiegły rok był wręcz imponujący dla rynku kryptowalut. Zainteresowanie technologią blockchain oraz cyfrowymi walutami przerosło zapewne najśmielsze oczekiwania. Wiele stacji telewizyjnych omawiało sytuację Bitcoina i jego rosnącą cenę. Czołowie gazety rozpisywały się o nowym technologicznym trendzie jaki niosą ze sobą kryptowaluty. Świat usłyszał o idei decentralizacji oraz o rozwiązaniach, które mogą zrewolucjonizować branżę finansową. Inwestorzy, którzy na początku 2017 roku kupili kryptowaluty zapewne dziś liczą zwroty na poziomie kilkuset bądź kilkutysięcy procent. Warto sobie zadać pytanie która z kryptowalut może urosnąć najwięcej w 2018 roku.

W tym artykule zostaną omówione kryptowaluty bądź tokeny zbudowane na blockchainach innych kryptowalut, które oferują ciekawe rozwiązania dla branży blockchain i innych cyfrowych walut. Artykuł jest pierwszą częścią serii, która będzie cyklicznie ukazywać się w styczniu na naszym portalu.

 • Nazwa kryptowaluty: Enigma
  Cena 13 października 2017 (data powstania): 0.6 $
  Cena 31 grudnia 2017: 2.56 $
  Najwyższa cena w 2017: 3.02 $
  Najniższa cena w 2017: 0.33 $
  Wzrost w 2017: 326 %
  Giełdy: Bittrex, Binance
  Opis: Enigma to projekt stworzony przez absolwentów Massachusetts Institue of Technology. Jego protokół to druga, poza-łańcuchowa sieć, która ma na celu rozwiązanie dwóch największych problemów blockchainów: skalowalności i prywatności. Poprzez umożliwienie bezpiecznego, zdecentralizowanego obliczania i wymiany danych, Enigma pozwala blockchainom naprawdę spełnić ich potężną obietnicę. Potencjał Enigmy polega na jej unikalnej technologii, która chroni prywatność danych, a jednocześnie pozwala na obliczenia. Węzły w sieci Enigma nie widzą przetwarzanych danych, ale mogą publicznie udowodnić, że poprawnie wykonują obliczenia. Otwiera to drzwi do nowego typu inteligentnych kontraktów – nazwanych tajnymi umowami, w których dane przetwarzane w umowie pozostają przez cały czas zaszyfrowane.

 

 • Nazwa kryptowaluty: Po.et
  Cena 1 września 2017 (data powstania): 0.02 $
  Cena 31 grudnia 2017: 0.1 $
  Najwyższa cena w 2017: 0.12 $
  Najniższa cena w 2017: 0.005 $
  Wzrost w 2017: 400 %
  Giełdy: Binance, Kucoin
  Opis: Po.et to publiczna i uniwersalna księga rozrachunkowa, której celem jest śledzenie praw autorskich i atrybucji najbardziej kreatywnych i cyfrowych zasobów na całym świecie. Kryptowaluta ma za zadanie chronić prawa autorskie twórców, konsumentów oraz wydawców. Wydawcy generują niezmienne certyfikaty własności, które poprawiają wykrywalność ich treści w cyfrowych zasobach reklamowych. Dzięki Po.et, wydawcy mają nieograniczony dostęp do sieci, w której nie muszą martwić się o koszty publikacji jednocześnie nie zrzekając się swoich praw autorskich. Dziennikarze mogą łatwo udostępniać swoją treść dzięki przejrzystym warunkom licencyjnym. Dane Po.et są zabezpieczone przez najpotężniejszą sieć komputerową na świecie, sieć górniczą Bitcoina. Warto zwrócić uwagę, że przy projekcie pracują takie osoby jak Anthony Di Iorio (współtwórca Jaxx), Steven Dakh (deweloper Ethereum) czy Jeremy Gardner (współtwórca Augur).

 

 • Nazwa kryptowaluty: Substratum
  Cena 25 września 2017 (data powstania): 0.04 $
  Cena 31 grudnia 2017: 1.1 $
  Najwyższa cena w 2017: 1.21 $
  Najniższa cena w 2017: 0.036 $
  Wzrost w 2017: 2 650 %
  Giełdy: Binance, Kucoin
  Opis: Substratum to sieć typu open-source, która pozwala każdemu użytkownikowi przydzielić nieużytkowaną moc obliczeniową komputera, aby uczynić Internet wolnym i sprawiedliwym miejscem dla całego świata. Każdy, kto uruchamia noda Substratum, otrzymuje nagrodę za pośrednictwem kryptowaluty za każdym razem, gdy wyświetla treści. Projekt jest łatwo dostępny dla wszystkich i pomaga budować lepszy, bardziej otwarty Internet. Sieć Substratum to ogólnoświatowy zbiór nodów, które zabezpieczają przesyłane treści bez potrzeby używania sieci VPN lub Tor. Ciekawym aspektem kryptowaluty jest to, że używa dwóch nominałów – Substratum oraz Atomów (odpowiednio jak złoty i grosz). 1 Substratum jest równe 100 Atomów. Dzięki takiemu systemowi, Substratum liczy na to, że ludzie szybciej je zaadoptują, ponieważ jest podobne do obecnego systemu monetarnego. Spoglądają na road map projektu, możemy zauważyć, że Substratum pomyślnie zakońzyło drugą część testów swojej sieci. Do połowy 2018 roku, deweloperzy mają wypuścić w pełni działający produkt – zdecentralizowaną przeglądarke.

 

 • Nazwa kryptowaluty: Ark
  Cena 22 marca 2017 (data powstania): 0.03 $
  Cena 31 grudnia 2017: 6.52 $
  Najwyższa cena w 2017: 8.57 $
  Najniższa cena w 2017: 0.03 $
  Wzrost w 2017: 21 633 %
  Giełdy: Bittrex, Binance
  Opis: ARK zapewnia użytkownikom, programistom i start upom innowacyjne technologie zbudowane na blockchainie. Jego celem jest stworzenie całego ekosystemu połączonych łańcuchów i wirtualnej pajęczyn niekończących się przypadków użycia, które sprawiają, że ARK jest wysoce elastyczny i skalowalny. ARK to bezpieczna platforma przeznaczona do masowej adopcji, zapewniająca usługi, których potrzebują konsumenci i deweloperzy. Dzięki 8 sekundowym blokom, transfery są dość szybkie. ARK jest oparty o Delegated-Proof-Of-Stake (DpoS), w którym wyłania się 51 delegatów. Są oni odpowiedzialni za tworzenie i szyfrowanie bloków w blockchainie ARK, dzięki czemu otrzymują nagrodę bloków. ARK posiada własny portfel desktopowy, który został stworzony w formacie HD. Dzięki temu zapewnia wysokie bezpieczeństwo przechowywanych środków. Współpracuje on również z Ledgerem Nano S. Dużą zaletą portfela ARK jest to, że nie trzeba pobierać całego blockchain, a portfel łączy się z w pełni zsychnronizowanymi peerami aby zaktualizować stan portfela. Skalowalność jest zapewniona poprzez inteligentne połączenia (ang. Smart Bridge), które zapewniają idealną dystrybucje mocy obliczeniowej pomiędzy pobocznymi łańcuchami.

 

 • Nazwa kryptowaluty: Loopring
  Cena 30 sierpnia 2017 (data powstania): 0.11 $
  Cena 31 grudnia 2017: 0.45 $
  Najwyższa cena w 2017: 0.45 $
  Najniższa cena w 2017: 0.04 $
  Wzrost w 2017: 309 %
  Giełdy: Binance
  Opis: Loopring to nie tylko protokół, ale także zdecentralizowany system automatycznej realizacji, który handluje na giełdach kryptowalutowych, chroniąc użytkowników przed ryzykiem kontrahenta i zmniejszając koszty transakcji. Loopring chce zbudować finansowy system przyszłości poprzez połączenie płynności kryptowalut. Loopring nie wymaga od członków wysyłania tokenów na giełdę w celu wymiany. Tokeny zawsze pozostają w swoich adresach blockchain podczas całego przebiegu transakcji. Użytkownicy mogą nawet przesłać swoje tokeny po złożeniu oferty na giełdzie, a Loopring automatycznie dostosuje kwotę transakcji po cenie początkowej. Loopring chroni członków przed zagrożeniami, takimi jak bankructwo wymiany i DDOS. Projekt działa na blockchainach różnych kryptowalut. Wystarczy aby blockchain danej kryptowaluty posiadał działający smart kontrakt. Dodatkowo wszystkie tokeny zbudowane na Ethereum w standardzie ERC-20, mogą być wymieniane między sobą dzięki Loopring.

 

Pamiętajcie o tym, że przed zainwestowaniem w jakąkolwiek kryptowalutę bądź ICO należy zrobić dokładny research. Najlepszym i podstawowym źródłem informacji jest najczęściej white paper, który jest biznes planem danego projektu. Powyższe propozycje są jedynie personalną opinią i nie jest to porada inwestycyjna. Pamiętajcie również o tym, że rynek kryptowalut jest niezwykle młodym i zmiennym rynkiem, na którym wystarczą godziny aby cena uległa znaczącej zmianie.

Część pierwsza jest dostępna tutaj.
Część druga jest dostępna tutaj.
Część trzecia jest dostępna tutaj.

 

Maciej Kmita

 

Komentarze