Kryptowaluty, nad którymi warto się pochylić w 2018 r. cz. III

1 736

Ubiegły rok był wręcz imponujący dla rynku kryptowalut. Zainteresowanie technologią blockchain oraz cyfrowymi walutami przerosło zapewne najśmielsze oczekiwania. Wiele stacji telewizyjnych omawiało sytuację Bitcoina i jego rosnącą cenę. Czołowie gazety rozpisywały się o nowym technologicznym trendzie jaki niosą ze sobą kryptowaluty. Świat usłyszał o idei decentralizacji oraz o rozwiązaniach, które mogą zrewolucjonizować branżę finansową. Inwestorzy, którzy na początku 2017 roku kupili kryptowaluty zapewne dziś liczą zwroty na poziomie kilkuset bądź kilkutysięcy procent. Warto sobie zadać pytanie która z kryptowalut może urosnąć najwięcej w 2018 roku.

W tym artykule zostaną omówione kryptowaluty bądź tokeny zbudowane na blockchainach innych kryptowalut, które oferują ciekawe rozwiązania dla branży blockchain i innych cyfrowych walut. Artykuł jest pierwszą częścią serii, która będzie cyklicznie ukazywać się w styczniu na naszym portalu.

 • Nazwa kryptowaluty: Golem
  Cena 1 stycznia 2017: 0.01 $
  Cena 31 grudnia 2017: 0.8 $
  Najwyższa cena w 2017: 0.88 $
  Najniższa cena w 2017: 0.01 $
  Wzrost w 2017: 7 900%
  Giełdy: Huobi, Bitfinex, Bittrex, Poloniex
  Opis: Golem to globalny, zdecentralizowany superkomputer o otwartym kodzie źródłowym, do którego każdy może uzyskać dostęp. Składa się z połączonej mocy komputerów użytkowników, od komputerów PC do całych centrów danych. Golem jest w stanie obliczać różnorodne zadania, od renderowania CGI, poprzez uczenie maszynowe (ang. machine learning), aż po obliczenia naukowe. Ograniczenia Golema są określone przez twórczość twórców oprogramowania. Golem tworzy zdecentralizowaną ekonomię udostępniania mocy obliczeniowej i dostarcza programistom elastyczne, niezawodne i tanie źródło mocy obliczeniowej. Golem jest polskim projektem. Został stworzony przez Juliana Zawistowskiego. Projekt ma swoją siedzibę w Szwajcarii, w tamtejszej „dolinie krzemowej”.

 

 • Nazwa kryptowaluty: Ethos
  Cena 18 lipca 2017 (data powstania): 0.06 $
  Cena 31 grudnia 2017: 2.9 $
  Najwyższa cena w 2017: 3.3 $
  Najniższa cena w 2017: 0.04 $
  Wzrost w 2017: 4 733%
  Giełdy: Binance
  Opis: Ethos chce sprawić aby rynek kryptowalut był dostępny dla wszystkich poprzez przyspieszenie wdrażania technologii blockchain oraz demokratyzacje własności kryptowalut. Projekt wykorzystuje siłę projektowania, technologii i inteligencji społecznej, aby stworzyć przełomowe rozwiązanie, które umożliwi każdemu uczestnictwo w Nowej Ekonomii. Ethos chce stworzyć uniwersalny portfel, na którym można przechowywać większość z dostępnych na świecie kryptowalut. Zaletą tego pomysłu jest funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Jeden portfel oznacza tylko jeden klucz prywatny, który należy chronić przed osobami trzecimi i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Portfel będzie pozwalał na wymiane kryptowalut bez udziału giełd poprzez Atomic Swaps (np. Bitcoina na Litecoina, Zcasha na Dasha). Dodatkowo transakcje wysyłane z portfela będą darmowe. Dzięki specjalnej sieci płynności – Ethos Liqudity Network, depozyty, wypłaty, wysyłanie oraz wymienianie kryptowalut będzie natychmiastowe i nie będziemy musieli oczekiwać już wielu godzin na potwierdzenie transakcji. Po zainstalowaniu mobilnego portfela będziemy mogli wysyłać tokeny Ethos za darmo do innych użytkowników znając ich numer telefonu bądź adres email. Dzięki specjalnej platformie społecznościowej, użytkownicy Ethosa będą mogli dostawać tokeny od innych użytkowników poprzez ocenę ich wpisów i postów. Jest to podobny pomysł jaki realizuje platforma Steem.

 

 • Nazwa kryptowaluty: Cindicator
  Cena 13 października 2017 (data powstania): 0.02 $
  Cena 31 grudnia 2017: 0.09 $
  Najwyższa cena w 2017: 0.09 $
  Najniższa cena w 2017: 0.007 $
  Wzrost w 2017: 350%
  Giełdy: Binance
  Opis: Cindicator to zdecentralizowana, oparta na społeczności infrastruktura wykorzystująca wartość zbiorowej i sztucznej inteligencji. Hybrid Intelligence to technologiczna symbioza ludzi i maszyn. Ta synergia pozwala Cindicatorowi podejmować bardziej precyzyjne decyzje w świecie rosnącej niepewności, przynosząc korzyści indywidualnym członkom i społeczności jako całości. Technologia opiera się na milionach zdecentralizowanych prognoz analitycznych przetwarzanych przez sztuczną inteligencję. Dzięki opiniom członków społeczności technologia zyskuje na wartość, a tym samym zwiększa się przewidywalność. Platforma Cindicator posiada własnego bota, który poprzez opinie dziesiątek tysięcy użytkowników przewiduje dane wydarzenia (np. wyniki wyborów, spadki lub wzrosty cen aktywów). Dzięki sztucznej inteligencji, bot codziennie uczy się na własnych błędach i poprawia swoją efektywność.

 

 • Nazwa kryptowaluty: Power Ledger
  Cena 1 listopada 2017 (data powstania): 0.05 $
  Cena 31 grudnia 2017: 1 $
  Najwyższa cena w 2017: 1.26 $
  Najniższa cena w 2017: 0.05  $
  Wzrost w 2017: 1 900%
  Giełdy: Huobi, Binance, Bittrex
  Opis: Power Ledger jest platformą, która wspiera rosnącą liczbę aplikacji do handlowania energią. Dodatkowo, projekt opracował i wdrożył system do komerycyjnego zarządzania energią, który zapewnia przejrzystą alokację energii pochodzącej z odnawialnych źródeł do najemców mieszkań i domów. Power Ledger współpracuje z deweloperami na całym świecie w celu tworzenia zrównoważonych miast. Celem projektu jest stworzenie całych aglomeracji, które czerpią energię jedynie z naturalnych źródeł, dzięki właściwej dystrybucji i zaprzestaniu marnotrastwa energii. Dzięki aplikacji P2P Trading, osoby prywatne mogą handlować energią, której nie potrzebują (nadwyżka produkcji np. z paneli fotowoltaicznych) i monetyzować ją poprzez sprzedaż innym użytkownikom sieci. Platforma Power Ledger oferuje też aplikację do zarządzania zużywaną energią, dzięki której można zoptymalizować zużycie prądu w gospodarstwach domowych.

 

 • Nazwa kryptowaluty: Quantstamp
  Cena 21 listopada 2017 (data powstania): 0.08 $
  Cena 31 grudnia 2017: 0.37 $
  Najwyższa cena w 2017: 0.37 $
  Najniższa cena w 2017: 0.08 $
  Wzrost w 2017: 362%
  Giełdy: Huobi, Binance
  Opis: Quantstamp jest pierwszym protokołem do sprawdzania i zabezpieczania inteligentnych kontraktów. Protokół rozwiązuje problem bezpieczeństwa tworząc skalowalny i opłacalny system do kontroli wszystkich inteligentnych kontraktów w sieci Ethereum. Z czasem można spodziewać się, że każdy inteligentny kontrakt w blockchainie Ethereum będzie wykorzystywać protokół Quantstamp do wykonania audytu bezpieczeństwa, ponieważ bezpieczeństwo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania platform. Protokół opiera się na rozproszonej sieci uczestników aby złagodzić skutki złych aktorów (tych, którzy chcą aby sieć działała nieprawidłowo). Zapewnia on niezbędną moc obliczeniową i zarządzanie. Każdy z uczestników używa tokenów Quantstamp do opłacania, otrzymywania lub ulepszania weryfikacji usług. Aktualnie projekt ogsiągnął już połowę swoich założeń i wraz z końcem 2017 roku zakończył testowanie inteligentnego kontraktu na Ethereum, który sprawdza funkcjonowanie sieci. W połowie 2018 r. Deweloperzy planują wypuścić ostateczną wersję protokołu, która będzie dostępna dla wszystkich użytkowników nie tylko sieci Ethereum.

 

Część pierwsza jest dostępna tutaj.

Część druga jest dostępna tutaj.

Pamiętajcie o tym, że przed zainwestowaniem w jakąkolwiek kryptowalutę bądź ICO należy zrobić dokładny research. Najlepszym i podstawowym źródłem informacji jest najczęściej white paper, który jest biznes planem danego projektu. Powyższe propozycje są jedynie personalną opinią i nie jest to porada inwestycyjna. Pamiętajcie również o tym, że rynek kryptowalut jest niezwykle młodym i zmiennym rynkiem, na którym wystarczą godziny aby cena uległa znaczącej zmianie.

 

Maciej Kmita

 

Komentarze