Kryptowaluty, nad którymi warto się pochylić w 2018 r. cz. I

5 556

Ubiegły rok był wręcz imponujący dla rynku kryptowalut. Zainteresowanie technologią blockchain oraz cyfrowymi walutami przerosło zapewne najśmielsze oczekiwania. Wiele stacji telewizyjnych omawiało sytuację Bitcoina i jego rosnącą cenę. Czołowie gazety rozpisywały się o nowym technologicznym trendzie jaki niosą ze sobą kryptowaluty. Świat usłyszał o idei decentralizacji oraz o rozwiązaniach, które mogą zrewolucjonizować branżę finansową. Inwestorzy, którzy na początku 2017 roku kupili kryptowaluty zapewne dziś liczą zwroty na poziomie kilkuset bądź kilkutysięcy procent. Warto sobie zadać pytanie która z kryptowalut może urosnąć najwięcej w 2018 roku.

W tym artykule zostaną omówione kryptowaluty bądź tokeny zbudowane na blockchainach innych kryptowalut, które oferują ciekawe rozwiązania dla branży blockchain i innych cyfrowych walut. Artykuł jest pierwszą częścią serii, która będzie cyklicznie ukazywać się w styczniu na naszym portalu.

 • Nazwa kryptowaluty: Cardano
  Cena 1 października 2017 (data powstania): 0.02 $
  Cena 31 grudnia 2017: 0.69 $
  Najwyższa cena w 2017: 0.78 $
  Najniższa cena w 2017: 0.018 $
  Wzrost w 2017: 3 350 %
  Giełdy: Bittrex, Binance
  Opis: Cardano jest nazywanym japońskim Ethereum. Ta potoczna nazwa wzięła się z tego, że większość inwestorów podczas ICO Cardano pochodziło własnie z Japonii (ponad 90 %). Głownym aspektem Cardano jest rozwój platformy dla smart kontraktów (podobnie jak Ethereum, Neo czy Lisk). Twórcy chcą stworzyć najbardziej zaawansowany technicznie token jaki istnieje. Cardano ma w przyszłości posiadać min: lightning network, który zapewni możliwość przetwarzania dziesiątek tysięcy transakcji na sekundę oraz platformę do tworzenia zdecetralizowanych aplikacji. Cardano posiada spory zespół deweloperów (kilkadziesiąt osób) i aktywnie współpracuje z firmami w kraju Kwitnącej Wiśni. Mocnym apektem kryptowaluty jest to, że posiada własny dedykowany portfel – Deadalus , na którym możemy bezpiecznie przechowywać swoje tokeny.

 

 • Nazwa kryptowaluty: IOTA
  Cena 13 czerwca 2017 (data powstania): 0.64 $
  Cena 31 grudnia 2017: 3.44 $
  Najwyższa cena w 2017: 5.23
  Najniższa cena w 2017: 0.15 $
  Wzrost w 2017: 437 %
  Giełdy: Bitfinex, Binance
  Opis: Głównym założeniem IOTA jest stworzenie systemu płatności dla Internetu Rzeczy (Internet of Things). Innymi słowy, kryptowaluta będzie oferować platformę, na której maszyny będą przesyłać sobie tokeny. Wraz z postępującym rozwojem sztucznej inteligencji oraz inteligentnych urządzeń takich jak domy bądź samochody, istnieje spora szansa, że IOTA zajmie niszę płatności pomiędzy maszynami. Panel sterowania w naszym domu płacący generatorom w elektrowni za prąd przy pomocy IOTA lub opłata uiszczana przez samoprowadzący się samochód podczas wjazdu na płatny odcinek autostrady nie brzmią aż tak futurystycznie. Warto również wspomnieć, że transakcje w IOTA są całkowicie darmowe. Dodatkowo, dość charakterystyczną cechą kryptowaluty jest to, że nie jest zbudowana na blockchainie. Księga rozrachunkowa (ang. Distributed ledger) IOTA jest oparty o Tangle. Jest on bardziej skalowalny od klasycznego blockchainu (księgi rozrachunkowej) oraz lżejszy (przetrzymuje mniejszą ilość danych). Z tego powodu, jak już wcześniej wspomiano, transakcje w IOTA są bezpłatne. W prostych słowach działanie Tangle można opisać jako budowę trójkąta. Jeżeli chcemy wysłać transakcję w IOTA (pierwszy wierzchołek) to musimy przetworzyć dwie dodatkowe transakcje (drugi i trzeci wierzchołek). Dopiero po przetworzeniu tych dwóch transakcji, nasza transakcja zostanie wysłana (otrzymamy wtedy trzy wierzchołki z trzech transakcji czyli trójkąt).
 • Nazwa kryptowaluty: RaiBlocks
  Cena 7 marca 2017 (data powstania): 0.009 $
  Cena 31 grudnia 2017: 26.63 $
  Najwyższa cena w 2017: 26.63 $
  Najniższa cena w 2017: 0.007 $
  Wzrost w 2017: 295 788 %
  Giełdy: BitGrail, Mercatox
  Opis: RaiBlocks ma za sobą niesamowite 9 miesięcy, podczas których jego cena przekroczyła zapewne najśmielsze oczekiwania. Kryptowaluta oferuje darmowe i wręcz natychmiastowe transakcje. W momencie, gdy Bitcoin ma spore problemy ze skalowalnością i szybkością przesyłania transakcji, RaiBlocks wydaje się być idealny do mikropłatności w czasie rzeczywistym. Ciekawym aspektem RaiBlocks jest to, że każda transakcja jest osobnym blokiem transakcyjnym. Aby wysłać tokeny do innego użytkownika potrzeba nie tylko transakcji wysyłającej ale również transakcji odbierającej. Kryptowaluta jest oparta na strukturze blokowo-kratowej a każde konto (portfel) posiada własny blockchain. Dzięki temu każde konto musi przechowywać pamięc tylko własnych transakcji, co ma przełożenie na szybką synchronizację portfeli i szybkie transakcje. Warto zwrócić również uwagę na niewielką podaż tej kryptowaluty co ma wpływ na jej wysokie miejsce w kapitalizacji rynku dzięki wysokiej cenie. RaiBlocks posiada również dedykowany portfel.

 

 • Nazwa kryptowaluty: Tron
  Cena 13 września 2017 (data powstania): 0.002 $
  Cena 31 grudnia 2017: 0.036 $
  Najwyższa cena w 2017: 0.065 $
  Najniższa cena w 2017: 0.002 $
  Wzrost w 2017: 1 700 %
  Giełdy: Binance
  Opis: Justin Sun – twórca Trona, nie ma nawet 30 lat a już Forbes opisuje go jako kolejnego Jack Ma (twórca i właściciel Alibaby). Kryptowaluta posiada ponad 10 milionów aktywnych użytkowników portfela Tron. Projekt zapewnia usługi płatności, rozwoju oraz przechowywania dla wirtualnych kasyn, gier online, mediów społecznościowych oraz wydarzeń na żywo. Pozwala użytkownikom na udostępnianie treści graficznych, audio oraz aplikacji przy bardzo niskich opłatach w porównaniu do Google Play i App Store. Tron posiada własną aplikację do udostępniania wydarzeń na żywo, dzięki której użytkownicy mogą wykorzystywać swoje tokeny aby głosować i oceniać najlepsze treści.

 

 • Nazwa kryptowaluty: Verge
  Cena 1 stycznia 2017: 0.00002 $
  Cena 31 grudnia 2017: 0.18 $
  Najwyższa cena w 2017: 0.23 $
  Najniższa cena w 2017: 0.000009 $
  Wzrost w 2017: 890 900 %
  Giełdy: Bittrex, Binance
  Opis: Jeżeli ktoś nazywa Bitcoina bańką a jego wzrosty nienaturalnymi to powinien najpierw spojrzeć na Verge. Prawie 900 000 % zysku w ciągu roku jest wynikiem niesamowitym i wręcz niespotykanym. Verge działa w dziedzinie prywatności, która staje się coraz ważniejszym aspektem codziennego życia. Kryptowaluta zapewnia infrastrukturę dla małych, codziennych płatności jak i dla transakcji na dużą skalę. Dzięki wykorzystaniu wielu sieci opartych na anonimowości (np. Tor lub I2P), adresy IP użytkowników są niewidoczne, a transakcje całkowicie niemożliwe do wykrycia. Verge zapewnia dość szybkie transakcje trwające max. 5 sekund. Posiada również portfel na Androida, który zapewnia anonimowość podczas korzystania z niego.

Pamiętajcie o tym, że przed zainwestowaniem w jakąkolwiek kryptowalutę bądź ICO należy zrobić dokładny research. Najlepszym i podstawowym źródłem informacji jest najczęściej white paper, który jest biznes planem danego projektu. Powyższe propozycje są jedynie personalną opinią i nie jest to porada inwestycyjna. Pamiętajcie również o tym, że rynek kryptowalut jest niezwykle młodym i zmiennym rynkiem, na którym wystarczą godziny aby cena uległa znaczącej zmianie.

Część druga jest dostępna  tutaj.

Część trzecia jest dostępna  tutaj.

Maciej Kmita

 

Komentarze