Kryptowaluty, nad którymi warto się pochylić w 2018 r. cz. II

1 852

Ubiegły rok był wręcz imponujący dla rynku kryptowalut. Zainteresowanie technologią blockchain oraz cyfrowymi walutami przerosło zapewne najśmielsze oczekiwania. Wiele stacji telewizyjnych omawiało sytuację Bitcoina i jego rosnącą cenę. Czołowie gazety rozpisywały się o nowym technologicznym trendzie jaki niosą ze sobą kryptowaluty. Świat usłyszał o idei decentralizacji oraz o rozwiązaniach, które mogą zrewolucjonizować branżę finansową. Inwestorzy, którzy na początku 2017 roku kupili kryptowaluty zapewne dziś liczą zwroty na poziomie kilkuset bądź kilkutysięcy procent. Warto sobie zadać pytanie która z kryptowalut może urosnąć najwięcej w 2018 roku.

W tym artykule zostaną omówione kryptowaluty bądź tokeny zbudowane na blockchainach innych kryptowalut, które oferują ciekawe rozwiązania dla branży blockchain i innych cyfrowych walut. Artykuł jest pierwszą częścią serii, która będzie cyklicznie ukazywać się w styczniu na naszym portalu.

 • Nazwa kryptowaluty:  Lisk
  Cena 1 stycznia 2017: 0.15 $
  Cena 31 grudnia 2017: 21 $
  Najwyższa cena w 2017: 25 $
  Najniższa cena w 2017: 1 $
  Wzrost w 2017: 13 900 %
  Giełdy:  Bit-Z, Binance, Bittrex, BitBay, Abucoins (obie polskie giełdy)
  Opis:  Lisk jest niezwykle popularną kryptowalutą w polskiej społeczności. W szczytowych momentach zainteresowania, polska giełda BitBay odpowiadała nawet za kilkanaście % światowego wolumenu. Platforma Lisk pozwala na budowanie zdecentralizowanych aplikacji w prostym i rozpowszechnionym wśród programistów – języku Javascript. Każda ze stworzonych aplikacji będzie działać na swoich łańcuchu bocznym (ang. sidechain) aby zapewnić bezpieczeństwo i skalowalność głównego łańcucha Lisk. Głównym argumentem przemawiającym za użytecznością Lisk jest to, że wykorzystuje on język programowania Javascript, który jest znacznie prostszym i powszechniejszym językiem niż używane w Ethereum Solidity. Kryptowaluta posiada dedykowany portfel – Lisk Nano, który ułatwi jej przechowywanie i podniesie poziom bezpieczeństwa w porównaniu do portfela na giełdzie. W pierwszym kwartale 2018 roku Lisk ma oficjalnie zaprezentować SDK – Software Development Kit (platformę do budowy zdecentralizowanych aplikacji). Jeżeli twórcy dotrzymają obietnicy i zdążą z terminem to Lisk stanie się kryptowalutą z gotowym do użytku produktem. Będzie to miało na pewno wpływ na jego cenę.
 • Nazwa kryptowaluty:  EOS
  Cena 1 lipca 2017 (data powstania): 1 $
  Cena 31 grudnia 2017:  5 $
  Najwyższa cena w 2017: 12.2 $
  Najniższa cena w 2017: 0.48 $
  Wzrost w 2017: 750 %
  Giełdy:  Bithumb, Binance, Bitfinex
  Opis: EOS oferuje oprogramowanie do budowy zdecentralizowanych aplikacji (podobnie jak Lisk czy Ethereum). Co odróżnia EOS od innych platform to możliwość horyzontalnej i pionowej skalowalności aplikacji przy pomocy EOS.IO Software. Osiąga się to poprzez konstrukcję podobną do systemu operacyjnego. Oprogramowanie zapewnia konta, uwierzytelnianie, bazy danych, komunikację asynchroniczną i szeregowanie aplikacji w wielu rdzeniach procesora. Uzyskana technologia jest architekturą blockchain, która ma potencjał skalowania do milionów transakcji na sekundę, eliminuje opłaty użytkownika i pozwala na szybkie i łatwe wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji. Ciekawym aspektem EOS jest fakt, żOprogramowanie zapewnia konta, uwierzytelnianie, bazy danych, komunikację asynchroniczną i szeregowanie aplikacji w wielu rdzeniach procesora i / lub klastrach. Uzyskana technologia jest architekturą blockchain, która ma potencjał skalowania do milionów transakcji na sekundę, eliminuje opłaty użytkownika i pozwala na szybkie i łatwe wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji. Oprogramowanie zapewnia konta, uwierzytelnianie, bazy danych, komunikację asynchroniczną i szeregowanie aplikacji w wielu rdzeniach procesora i / lub klastrach. Uzyskana technologia jest architekturą blockchain, która ma potencjał skalowania do milionów transakcji na sekundę, eliminuje opłaty użytkownika i pozwala na szybkie i łatwe wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji. Ciekawym aspektem EOS jest fakt, że jego ICO wciąż trwa i jest podzielone na tury. Każda z tur trwa 24 h i pokrywa się z dniami kalendarzowymi. W każdej turze jest określona ilość tokenów (aktualnie 2 000 000 na turę), które są dystrybuowane do inwestorów. Ilość otrzymanych tokenów zależy od ilości chętnych w danej turze.
 • Nazwa kryptowaluty:  Siacoin
  Cena 1 stycznia 2017: 0.0002 $
  Cena 31 grudnia 2017: 0.03 $
  Najwyższa cena w 2017: 0.034 $
  Najniższa cena w 2017: 0.0002 $
  Wzrost w 2017: 14 900 %
  Giełdy:  Bittrex, Poloniex, Abucoins (polska giełda)
  Opis: Siacoin oferuje technologię do przechowywania danych, które jest dużo tańsze niż popularne rozwiązania np. Google Cloud lub Microsoft Azure. Sia dzieli, szyfruje i rozpowszechnia pliki w zdecentralizowanej sieci. Ponieważ użytkownicy przechowują klucze prywatne, są właścicielem swoich danych. Żadna firma zewnętrzna nie ma dostępu do plików ani ich nie kontroluje, w przeciwieństwie do tradycyjnych dostawców usług przechowywania w chmurze. Zdecentralizowana chmura Sii jest średnio 10 razy tańsza od obecnych dostawców usług przechowywania w chmurze. Przechowywanie 1 TB na Sii kosztuje około 2 USD miesięcznie, w porównaniu z 23 USD na Amazon S3. Sia przechowuje małe fragmenty plików na dziesiątkach węzłów na całym świecie. Eliminuje to pojedynczy punkt awarii i zapewnia najwyższy możliwy czas pracy, na równi z innymi dostawcami pamięci masowej w chmurze. Korzystając z swojego blockchai, Sia tworzy zdecentralizowany rynek pamięci masowych, w którym gospodarze konkurują o klientów – to prowadzi do najniższych możliwych cen. Właściciele płacą za pomocą Siacoin, który można również wydobywać i handlować.
 • Nazwa kryptowaluty:  Steem
  Cena 1 stycznia 2017: 0.17 $
  Cena 31 grudnia 2017: 3 $
  Najwyższa cena w 2017: 3.8 $
  Najniższa cena w 2017: 0.07 $
  Wzrost w 2017: 1 754 %
  Giełdy: Bittrex, Poloniex
  Opis: Steem to platforma oparta na blockchain z systemem nagród za publikowanie treści, które można zmonetyzować. Kryptowaluta jest podłożem pod funkcjonowanie Smart Media Tokens (SMT). SMT jest rodzimym zasobem cyfrowym w blockchainie Steema. SMT mogą być uruchamiane przez każdego, kto chce zarabiać na treściach online i tworzyć inicjatywy, aby zachęcić użytkowników do interakcji ze sobą. SMT są jak tokeny Ethereum ERC-20, ale z pewnymi wbudowanymi właściwościami „Proof-of-Brain” i systemem nagradzania tokenów zaprojektowanym specjalnie dla firm z branży treści cyfrowych. Proof-of-Brain to rodzaj algorytmu nagród w postaci tokenów, który zachęca ludzi do tworzenia i korygowania treści. Umożliwia rozprowadzanie tokenów za pomocą algorytmów „upvote” i „like” i może być zintegrowany ze stronami internetowymi w celu dostosowania zachęt między właścicielami aplikacji i członkami społeczności w celu pobudzenia wzrostu i adaptacji danego projektu.
 • Nazwa kryptowaluty:  Waves
  Cena 1 stycznia 2017: 0.25 $
  Cena 31 grudnia 2017: 12.6 $
  Najwyższa cena w 2017: 16.8 $
  Najniższa cena w 2017: 0.19 $
  Wzrost w 2017: 5 040 %
  Giełdy: Tidex, Bittrex
  Opis: Waves oferuje platformę do tworzenia własnych tokenów, dostępu do wielo-walutowego portfela oraz zdecentralizowanej giełdy. Oprócz tokenów Waves na platformie zostały również wydane tysiące innych rodzajów tokenów, z których wiele przeszło przez ICO i ma ogromny potencjał. Waves ma jedną z największych przepustowości sieci z setkami transakcji na sekundę i małą prowizją. Główną zaletą zdecentralizowanej giełdy, którą oferuje Waves, jest bezpieczeństwo. Nasze kryptowaluty są przetrzymywane na prywatnym portfelu, do którego posiadamy klucze prywatne, a giełda jedynie łączy zamówienia i pobiera określoną część środków za naszą zgodą. Dodatkowo, giełda nie posiada limitów ofert sprzedaż i kupna a jej opłaty za wystawienie oferty wynoszą ok. 5 centów.

Pamiętajcie o tym, że przed zainwestowaniem w jakąkolwiek kryptowalutę bądź ICO należy zrobić dokładny research. Najlepszym i podstawowym źródłem informacji jest najczęściej white paper, który jest biznes planem danego projektu. Powyższe propozycje są jedynie personalną opinią i nie jest to porada inwestycyjna. Pamiętajcie również o tym, że rynek kryptowalut jest niezwykle młodym i zmiennym rynkiem, na którym wystarczą godziny aby cena uległa znaczącej zmianie.

Część pierwsza jest dostępna tutaj.

Część trzecia jest dostępna  tutaj.

Maciej Kmita

Komentarze