Zcash i Dash a prywatność | „Większość transakcji jest do namierzenia”

1 190

Chainalysis uważa, że nazywanie Zcash i Dash „monetami prywatności” jest „mylące”. Firma twierdzi, że większość użytkowników nie korzysta z opcjonalnych funkcji zwiększających prywatność dostępnych w tych dwóch łańcuchach bloków. O co dokładnie chodzi?

Analitycy Chanalysis stwierdzili, że są w stanie śledzić zdecydowaną większość transakcji Zcash i Dash. Jest to według nich możliwe przez wzgląd na to, że większość użytkowników nie korzysta z funkcji zwiększających prywatność. Jeśli chodzi o Dash, Chainalysis posuwa się nawet do stwierdzenia, że ​​nazywanie go „monetą prywatności” jest mylące. Firma analityczna wysnuła następujący wniosek:

„W rzeczywistości niezależne oprogramowanie portfeli zapewnia bardziej zaawansowane formy CoinJoin, które są używane z głównymi kryptowalutami nieoznaczonymi jako monety prywatności. Jest wśród nich Bitcoin, Bitcoin Cash i Litecoin”.

zcash dash
Przykład transakcji mieszania Dash PrivateSend. Osiem wejść z każdego 0,1 DASH, osiem wyjść z wszystkich 0,1 DASH. Właściciel każdego z wejść posiada odpowiednie wyjście – źródło: tutaj

Dash jest zadowolony z wniosków Chainalysis

W oświadczeniu dla mediów, dyrektor generalny Dash Core Group Ryan Taylor powiedział:

„Dash oferuje użytkownikom opcję transakcji o podwyższonej prywatności. Bezpieczeństwo użytkownika jest ważne dla powszechnej adopcji kryptowaluty, a także dla użytkowników końcowych, którzy cenią tę funkcjonalność.

Chainalysis jest wiodącym dostawcą zaawansowanych metod analizy AML i blockchain. Jest to konieczne w przypadku firm świadczących usługi finansowe, które muszą zrównoważyć potrzeby w zakresie prywatności z wymogami w zakresie compliance. Ostatecznie obydwa promują bezpieczne korzystanie z kryptowalut, zapewniając jednocześnie dostęp do starszych rynków finansowych. Cieszę się zatem, że Chainalysis zdecydowała się przyjrzeć Dash na swojej platformie”.

Problemy z kryptowalutami opartymi na prywatności

Monety prywatności (privacy coins) stają jednak przed trudnym dylematem. Mogą albo dostosowywać się do compliance albo po prostu zostać zmiecione z rynku na skutek regulacji. Na przykład ostatnio kilka giełd usunęło Monero.

Zrozumiałe jest, że rządy na całym świecie chcą większej przejrzystości w zakresie kryptowalut, które mogą być wykorzystywane do nielegalnych celów. Jednocześnie w obliczu stale rosnącego zasięgu rządowego niektóre osoby odczuwają większą potrzebę korzystania z narzędzi zwiększających prywatność.

Więcej wniosków od Chainalysis

Chainalysis przypomina, że Zcash wykorzystuje ZK-SNARK, które teoretycznie powinien zapewniać użytkownikom maksymalną prywatność. Według Chainalysis tylko 0,9% transakcji jest w pełni prywatnych:

„Więc nawet jeśli zaciemnianie w Zcash jest silniejsze z powodu szyfrowania zk-SNARK, Chainalysis może nadal dostarczyć wartość transakcji i przynajmniej jeden adres dla ponad 99% aktywności ZEC”.

Naukowcy z Carnegie Mellon University doszli do wniosku, że 99,9% transakcji Zcash i 30% transakcji Monero (XMR) jest możliwych do namierzenia.

Więcej informacji na temat prywatności w Zcash znajdziecie w poniższym raporcie:

Jeżeli zainteresował Was temat prywatności w kryptowalutach, zapraszamy do lektury poniższych wpisów:

Komentarze