Jeden z największych rynków BitBay zostaje zamknięty | Anonimowe kryptowaluty na wymarciu?

Największa polska giełda kryptowalut BitBay zamyka jeden ze swoich największych rynków z powodu standaryzacji, obowiązujących i nadchodzących przepisów prawa. Poznajcie wypowiedź założyciela giełdy, Sylwestra Suszka, czyli preludium zwiastujące to wydarzenie.

Koniec z anonimowymi walutami

Wszyscy z Was, którzy korzystają z giełdy kryptowalut BitBay otrzymali wczoraj wiadomość mailową o zamknięciu rynku Monero (XMR). To niespełna półtora roku po tym, jak ta anonimowa kryptowaluta (privacy coin) pojawiła się wraz z konkurencyjną w tym zakresie walutą Zcash na giełdzie. Co jest tego przyczyną?

Wpłacanie depozytów zostanie przerwane już za 4 dni, w lutym nastąpi “zamknięcie rynków XMR i anulowanie ofert”, ale do maja 2020 pozostanie okres wypłat, więc nie ma się czego obawiać. Szczegółowe daty i oficjalne informacje znajdziecie w tym miejscu.

Giełda BitBay zamyka rynek XMR tłumacząc się przymusem spełnienia “rynkowych standardów”, aby móc zapewnić bezpieczeństwo, wygodę, dostęp do operatorów płatności itd. 

Rynek anonimowych kryptowalut coraz bardziej zaczyna odczuwać nadchodzące regulacje (AMLD5), przepisy i ustandaryzowanie rynku kryptowalutowego. Nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie giełdy kryptowalut pozbywają się Monero. Pisaliśmy o tym więcej przed dwoma miesiącami. 

Nie sądziliśmy, że usunięcie Monero może nadejść tak szybko, choć co nieco zdradził założyciel giełdy BitBay, Sylwester Suszek. W wywiadzie dla Mike’a Satoshi zaledwie miesiąc temu powiedział:

Giełdy zaczynają… To też nie jest dobra informacja dla ludzi z Monero. My go [Monero] jeszcze dzisiaj notujemy, ale ogromny nacisk był na dwóch konferencjach, na których byłem, jednej w Brukseli, a drugiej w Luksemburgu, podczas których odbyła się potężna rozmowa dotycząca Monero i totalnego zdelistowania, czyli tego tematu zdelistowania wśród giełd kryptowalut.

Uważam, że krok kolejny, który będzie w całej regulacji, to będzie właśnie namiastka tego, czego nie może być na giełdach. Myślę, że długo nie poczekamy na potwierdzenie tych słów.

Kasacja zysków?

Musicie wiedzieć, że, rynek XMR/PLN to obecnie jeden z najlepiej prosperujących rynków pod względem wolumenu na BitBay’u. Wedle danych z ostatnich 24 godzin, obrót na tym rynku wyniósł ponad 300 tysięcy złotych i jest piątym największym z kolei. Nie licząc bitcoina, rzecz jasna, ponieważ jest on odpowiedzialny za ponad 94% obrotu na BitBay’u.

Co ciekawe, społeczność Monero nie próżnuje, tworzy sztukę w oparciu o entuzjazm do sieci XMR, a fanów przybywa. 23 listopada otwartoźródłowy portfel Monero na iOS, Cake Wallet odnotował 20 tysięcy instalacji i z tejże okazji organizuje konkurs z nagrodami. 

Jaka jest wasza opinia odnośnie postępowania „anty” wobec anonimowych kryptowalut, tak zwanych privacy coins? Czy mamy już żegnać się z anonimowością transakcji?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze