Zcash raport by Stokarz | Przeczytajcie koniecznie!

2 737
Wczoraj, 30 maja na Polskim Forum bitcoin.pl pojawił się najnowszy raport Stokarza odnośnie Zcash. Opracowanie jest wielce interesujące pod wieloma względami. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z przemyśleniami po lekturze. Wszystkich tych, którzy jeszcze nie czytali raportu Stokarza zachęcam do jak najszybszego nadrobienia zaległości.

Zcash raport by Stokarz

Autor zaczyna od ciekawego wprowadzenia, które ma zachęcić nas do lektury. Mnie osobiście bardzo przypadło ono do gustu. Posłuchajcie:

Nadchodzi zmierzch ery bezpieczeństwa publicznego. Wielki Brat nie tylko patrzy, lecz również rozsiadł się na dobre, przeciągnął i rozpoczął aktywne działanie w celu realizacji swojego planu. Kiedy opinia publiczna debatuje nad coraz to nowymi, niecierpiącymi zwłoki sprawami, dziesiątki państw z chęcią dokonują zakupu technologii kontroli społecznej, made in China. Dziesiątki bilionów dolarów, jakie zostały dotąd przeznaczone na ten cel prze Chiński rząd, zdają się nie iść w błoto. Technologia kontroli obywateli stała się faktem i od kilkunastu miesięcy testowana jest w kilkunastu państwach na świecie.

O czym to jest?

Stokarz stawia w swoim raporcie pytanie o to, w jaki sposób kryptowaluty mogą pomóc w ochronie przed autorytatywnymi rządami, chcącymi za wszelką cenę kontrolować naszą prywatność. Punktem wyjścia do tych rozważań stała się tym razem kryptowaluta Zcash. Autor nie pozostawia jednak Zcasha samego sobie i porównuje go do Bitcoina.

Kluczowe wnioski na temat Zcash zostały podzielone na dwie sekcje. Najpierw poznacie ogólne spojrzenie i kluczowe wnioski o Zcash. Raport obejmuje szczegółową analizę technologii tej kryptowaluty, jej zespołu, finansów projektu, rynku, itd.

W drugiej części raportu Stokarz skupia się na omówieniu możliwości zastosowaniu Zcash. Odnosi to do walki z  problemem braku prywatności i kontroli obywateli. Stokarz konstatuje, że Zcash z założenia miał być kryptowalutą oferującą bezpieczeństwo i prywatność finansową. Zdaniem Autora, do właśnie takich sytuacji stworzony został Zcash.

Kluczowe wnioski z raportu

Jak twierdzi Stokarz, z raportu płyną nastepujące wnioski:

• Kryptowaluty nie są prywatne z definicji. W publicznych blockchainach użytkownicy narażeni są na utratę anonimowości, co pokazują liczne badania naukowe.

• Nowe usługi analityczne od Google i firmy takie jak Chainlysys skutecznie deanonimizują kryptowaluty i ich użytkowników.

• Centralne ośrodki zbierające setki tysięcy wchodzących i wychodzących transakcji dokonywanych za pomocą kryptowalut – giełdy – są wrażliwym punktem jeśli chodzi o prywatność.

• 95% adresów w Zcash jest publiczna.

• Tak wysokie wykorzystanie publicznych adresów ZEC powoduje, że również adresy prywatne – typu „z” – mogą stracić funkcje prywatności.

• Największe giełdy wymiany par walut ZEC/BTC i ZEC/FIAT – np. Gemini i Coinbase, nie akceptują prywatnych adresów ZEC.

• Aby Zcash stał się rzeczywiście prywatny, adresy shielded – prywatne, musiałyby być obowiązkowe.

• Zcash znajduje się w odwiecznym trendzie spadkowym, z powodu niskiej adopcji, dumpowaniu coinów z Funding Reward oraz braku hodlowania kryptowaluty przez górników.

• Electric Coin Company, firma twórcy Zcash – Zooko Wilcoxa, organizacja posiadająca całą technologię Zcash – ma zapewnione finansowanie do końca 2020 roku. W ostatnich miesiącach operuje na deficycie budżetowym. Fundusze firmy to, na ten moment, około 5 milionów USD.

• Zcash nie nadaje się do wykorzystania jako rzeczywiście prywatna kryptowaluta, tym samym niemożliwe jest zastosowanie go (w obecnej formie) do walki z zagrożeniem prywatności cywilnej ze strony autorytatywnych rządów, np. w Chinach lub Ekwadorze.

• Drużyna Zcash składa się z światowej klasy deweloperów i naukowców – Zcash posiada zatem doskonałe zaplecze do dalszego rozwoju technologicznego i być może, badacze będą w stanie sprawić, aby Zcash docelowo stał się w pełni prywatny.

Link to pełnego raportu Stokarza w PDF znajdziecie tutaj

Komentarze