W Wielkiej Brytanii rośnie zapotrzebowanie na doradców z branży krypto

Coraz bardziej rygorystyczny brytyjski system regulacyjny zapoczątkował prawdziwy boom na usługi związane z krypto.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni niektóre przedsiębiorstwa – w tym m.in. duże giełdy Binance i Huobi – naruszyły niezwykle surowe przepisy, które mają na celu wzmocnienie ochrony konsumentów. To wnioski, jakie organy wyciągnęły z po zeszłorocznego krachu na rynku kryptowalut i upadku takich firm jak FTX.

Popyt na doradztwo krypto większy niż kiedykolwiek wcześniej

W pierwszym tygodniu obowiązywania nowego systemu Financial Conduct Authority wydał ponad 150 ostrzeżeń dotyczących promocji nieautoryzowanych grup kryptowalutowych. Warto w tym miejscu podkreślić, że nieprzestrzeganie zasad, które mają zastosowanie na całym świecie, może skutkować wymierzeniem grzywny lub nawet kary pozbawienia wolności.

Na chwilę obecną na rynku funkcjonują zaledwie trzy firmy, które są w stanie przygotować materiały marketingowe odpowiadające obecnym wymogom prawnym. – To sprytny sposób na zarabianie pieniędzy, ponieważ mamy do czynienia z bardzo niewiką liczbą dostawców usług oraz dużą ilości firm, które ich potrzebują – uważa Charles Kerrigan, partner w firmie prawniczej CMS.

Zobacz też: Złoto ostro do góry. To już 10-tygodniowy szczyt

Nowi rynkowi gracze

Jedną z trzech takich firm, jest Archax z siedzibą w Londynie. Obsługuje ona klientów OKX i Coinbase, dwie największe giełdy kryptowalut na świecie. Aby sprostać rosnącemu popytowi, przedsiębiorstwo zatrudniło również nowych pracowników do działu ds. zgodności. W ubiegłym roku giełda odnotowała stratę w wysokości 12,7 mln funtów brytyjskich.

Inny start-up, Gateway 21, powstał w 2023 roku wyłącznie w celu zatwierdzenia marketingu kryptowalut przed wejściem w życie przepisów FCA. – Odkąd (na liście pojawiły sie nowe podmioty – przyp. red.), kolejka się wydłużyła – powiedziała Carly Nuzbach Lowery, która w przeszłości pracowała jako prawnik w firmach Uber, Coinbase i Copper.

Już wkrótce do tego grona dołączy Englebert – firma konsultingowa w zakresie kryptowalut, która również czeka na autoryzację od FCA. Przedsiębiorstwo połączyło się z Helford Capital Partners, renomowaną firmą doradczą, aby zaspokoić rynkowy popyt na swoje usługi.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze