Hongkong zaostrzył przepisy kryptowalutowe. Jak to wpłynie na rynek?

Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych w mieście i specjalnym regionie administracyjnym Hongkong (SFC) zaktualizowała przepisy dotyczące operacji z kryptowalutami i kryptowalutowymi funduszami ETF.

Komisja oraz Urząd Monetarny Hongkongu wydały nawet specjalny okólnik w celu omówienia nowych zasad.

Definicja „złożoności”

Zgodnie z dokumentem, o którym mowa, wirtualne aktywa są „złożonymi produktami” przeznaczonymi tylko dla profesjonalnych inwestorów. Produkty związane z aktywami wirtualnymi, które są uważane za produkty złożone, powinny być oferowane wyłącznie profesjonalnym inwestorom.

Zdaniem ekspertów dokładna definicja „złożoności” pozostaje wjednak w dalszym ciągu zbyt niejasna. Analitycy są zdania, że zagraniczny ETF VA niebędący instrumentem pochodnym najprawdopodobniej zostałby uznany za złożony produkt, który powinien być dostępny tylko dla profesjonalistów. Jednocześnie niektóre giełdowe instrumenty pochodne VA będące przedmiotem obrotu na regulowanych giełdach określonych przez SFC nadal mogą zostać zatwierdzone do oferowania inwestorom detalicznym.

Jak czytamy w dokumencie, nawet w przypadku zatwierdzenia do pracy z niekwalifikowanymi inwestorami detalicznymi, usługi powinny przeprowadzać „testy wiedzy o aktywach wirtualnych” i edukować swoich klientów na temat możliwości i zagrożeń związanych z rynkami kryptowalut. W okólniku określono również nowe zasady dla funduszy zarządzania aktywami, które pracują z aktywami kryptowalutowymi i doradcami kryptowalutowymi. I tak, doradca powinien sprawdzać wolumen płynności dla rekomendowanych przez siebie aktywów i śledzić ich notowania na różnych giełdach. Pośrednicy powinni co najmniej upewnić się, że wirtualne aktywo jest kwalifikującym się wirtualnym aktywem o dużej kapitalizacji, powinno zostać uwzględnione w co najmniej dwóch akceptowalnych indeksach wydanych przez co najmniej dwóch różnych dostawców indeksów. Zasada ta może mieć również wpływ na segment marketingu i reklamy kryptowalut, ponieważ nie wydano żadnych szczegółowych zasad promowania kryptowalut.

Zobacz też: Złoto ostro do góry. To już 10-tygodniowy szczyt

W co gra Hongkong?

W tym miejscu należy przypomnieć, że w 2023 r. organy regulacyjne Hongkongu wydały szereg różnych oświadczeń związanych z kryptowalutami. Na przykład w czerwcu 2023 r. powiedziano, że „zmuszą” lokalne banki do rozpoczęcia współpracy z firmami przyjaznymi kryptowalutom. Dwa tygodnie później szef HK SFC ostrzegł, że uczynienie Hongkongu globalnym centrum handlu kryptowalutami nigdy nie było celem jego komisji.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze