Google nie bierze jeńców. 40 pracowników firmy poszło w tym tygodniu na bruk

Gigant z Mountain View zwolnił w mijającym tygodniu co najmniej 40 osób zatrudnionych w dziale Google zajmującym się redagowaniem wiadomości.

Wiadomo już, że decyzja ta jest częścią procesu redukcji etatów, który został zapoczątkowany w ostatnich miesiącach.

„Państwu już dziękujemy”

Oficjalnie mówi się o tym, że spółka podjęła decyzję o zwolnieniu pracowników ze względu na spowolnienie wzrostu i trudności gospodarcze. Dodajmy, że Google News jest platformą najwyżej ocenianych artykułów informacyjnych dostosowanych do zainteresowań czytelników i lokalizacji geograficznych.

Alphabet Workers Union – związek zawodowy nieformalnie nazywany również Google Union – oszacował, że liczba zwolnionych pracowników wynosi między 40 a 45. Dokładne dane nie zostały jednak podane do publicznej wiadomości. Przypomnijmy, że AWU to amerykański związek zawodowy pracowników zatrudnionych w Alphabet Inc, spółce-matce Google. Należy do niego ponad 800 członków (Google łącznie zatrudnia 130 tys. pracowników, nie licząc pracowników tymczasowych, wykonawców i dostawców w Stanach Zjednoczonych). Do związku mogą zapisac się wszyscy pracownucy Alphabet, w tym pełnoetatowi, tymczasowi, dostawcy, a także wykonawcy różnego rodzaju prac.

Rzecznik przedsiębiorstwa potwierdził decyzję firmy o redukcji etatów jednocześnie podkreślając zaangażowanie przedsiębiorstwa firmy w utrzymanie dynamicznego ekosystemu informacyjnego. – Jesteśmy głęboko zaangażowani w tętniący życiem ekosystem informacyjny, a wiadomości są częścią tej długoterminowej inwestycji. Dokonaliśmy pewnych wewnętrznych zmian, aby usprawnić naszą organizację. Zmiany dotknęły niewielką liczbę pracowników. Wspieramy wszystkich w okresie przejściowym, usługach outplacementu i odprawach, gdy szukają nowych możliwości w Google i poza nim – powiedział.

Dział wiadomości Google przeszedł w ostatnich miesiącach znaczną restrukturyzację. Warto zauważyć, że spółka matka Google, Alphabet, ogłosiła w styczniu br. plany zmniejszenia globalnej siły roboczej o 6 procent, co spowodowało zwolnienia około 12 tys. pracowników i osób z innych działów Alphabet. Jako powód późniejszych działań redukcyjnych firma podała swoje wcześniejsze praktyki zatrudniania, które były odpowiedzią na gwałtowny wzrost gospodarki cyfrowej podczas pandemii.

Zobacz też: Aż 60 proc. właścicieli nieruchomości komercyjnych przewiduje spadek przychodów do końca roku

Nie tylko Google

Kolejna fala zwolnień w Google nie jest odosobnionym incydentem w branży technologicznej. W ramach strategicznych działań restrukturyzacyjnych LinkedIn zwolnił niedawno około 668 pracowników, zwiększając łączną liczbę zwolnień w 2023 r. do około 1400. Z kolei firma Qualcomm, zajmująca się chipami do smartfonów, tylko w dwóch biurach w Kalifornii zwolniła 1258 pracowników.

Może CIę zainteresować:

Komentarze