Złoto ostro do góry. To już 10-tygodniowy szczyt

Złoto osiągnęło najwyższy poziom licząc od początku sierpnia. Co jest tego powodem?

Jak nasi Czytelnicy z pewnością się domyślają, wpływ na aktualną cenę złota miało wiele czynników. Jednym z nich jest działanie Rezerwy Federalnej, jej niezwykle restrykcyjna polityka pieniężna, a także kryzys geopolityczny na Bliskim Wschodzie, który może ewoluować z konfliktu regionalnego, rozprzestrzeniając się sąsiednie kraje.

Polityka pieniężna Fed

Tymczasem Rezerwa Federalna bardzi agresywnie wykorzystuje swoje narzędzia, próbując obniżyć inflację do docelowego poziomu 2 proc. Działania te obejmują przede wszystkim niezwykle restrykcyjną politykę pieniężną. Fed stara się osiągnąć założony cel poprzez podnoszenie stóp procentowych. Organ pracuje również nad zmniejszeniem podaży pieniądza, co sprawia, że koszt pożyczki jest nie tylko droższy, ale także trudniejszy.

Zwróćmy uwagę ana fakt, że handel instrumentami pochodnymi wiąże się z wysokim poziomem ryzyka dla twojego kapitału i powinieneś handlować tylko pieniędzmi, na których utratę możnna sobie pozwolić. Innymi słowy, handel instrumentami pochodnymi może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów,.

Przypomnijmy, że od marca 2022 r. Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe z poziomu od 0 do 0,25 proc. do obecnego poziomu, który wynosi od 5,25 proc. do 5,5 proc. Wywarło to dynamiczną presję na złoto, zwiększając jednocześnie zmienność cen.

Zobacz też: Google nie bierze jeńców. 40 pracowników firmy poszło w tym tygodniu na bruk

Złoto odrabia straty. Co będzie dalej?

Uczestnicy rynku czekali na wskazówkę, że cykl podwyżek stóp dobiegł końca, co stworzyłoby niezwykle byczy wydźwięk dla wzrostu cen złota. Ostatnio niektórzy członkowie Rezerwy Federalnej opowiedzieli się za dalszym wstrzymywaniem podwyżek stóp procentowych, a co ważniejsze, zasygnalizowali, że uważają, iż cykl podwyżek stóp jest bliski zakończenia.

Tymczasem kryzys ukraińsko-rosyjski trwa nadal i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało dojść do jego pokojowego rozwiązania. Zjawisko to zwiększyło to i tak już wysoki poziom inflacji, zwłaszcza w przypadku produktów rolnych, takich jak kukurydza i pszenica, ponieważ oba kraje są głównymi producentami tych towarów.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze