TOP 10 kryptowalut wg Chińczyków | Zobacz, na którym miejscu jest BTC…

Chińskie Centrum Informacji i Rozwoju Przemysłu (CCID) zaprezentowało 18 czerwca swój 18-sty ranking kryptowalut. Poznajcie top 10 kryptowalut wg Chińczyków. Zobaczcie, chińskie CCID postrzega kryptowaluty pod względem technologii, przydatności oraz jakości zaplecza deweloperskiego.

Jak zbudowany jest chiński ranking kryptowalut?

CCID ocenia projekty kryptowalutowe w ogólnej skali, jak również w trzech innych obszarach: podstawowa technologia, możliwości zastosowania i kreatywność.

Pierwszy sub-indeks – podstawowa technologia, to głównie ocena technicznego poziomu realizacji łańcucha publicznego. Do tego dochodzi ocena funkcjonalności, wydajności, bezpieczeństwa i stopnia decentralizacji. Ten sub-indeks stanowi 65% całkowitej oceny.

Drugi sub-indeks – możliwości zastosowania, to przede wszystkim ocena kompleksowego poziomu wsparcia łańcucha publicznego dla zastosowań praktycznych. Ten sub-indeks stanowi 20% oceny projektu. W ramach tego obszaru zbadano cztery kluczowe aspekty: rozlokowanie węzłów, aplikację portfela, wsparcie rozwoju i implementację aplikacji.

Trzeci sub-indeks – kreatywność, bada głównie innowacyjność w łańcuchu publicznym. Według CCID, w tym wymiarze projekty były oceniane na podstawie takich czynników, jak ilość deweloperów, kiedy ostatnio i jak często aktualizowany jest kod, jakie inne projekty miały wpływ na kod. Ten sub-indeks stanowi 15% całkowitej oceny projektu.

18-sty chiński ranking kryptowalut

Jak zwykle, w rankingu pojawiło się 37 popularnych publicznych blockchainów. Top 10 kryptowalut wg Chińczyków? Bardzo proszę:

TOP 10 kryptowalut wg Chińczyków
źródło: tutaj

EOS i Tron pozostają na czele

EOS nadal utrzymuje się na pierwszym miejscu z wynikiem 156,1 pkt. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Tron i Ethereum (odpowiednio 138,4 pkt. i 136,4 pkt).

Ethereum pozostaje liderem w aspekcie podstawowej technologii oraz kreatywności. Pozostaje jednak w tyle za EOS i Tron, jeśli chodzi o technologię.

Metodologia oceny jest szeroko komentowana i nieraz odbierana jest jako dość „niejasna”. Przykładowo, podstawowa kategoria technologii obejmuje komponent decentralizacji, a EOS uzyskał najwyższy wynik, pomimo obniżenia oceny przez Weiss Ratings za zwiększenie centralizacji w ubiegłym roku.

Bitcoin i XRP daleko w tyle

Bitcoin, wiodąca na świecie kryptowaluta, nie zyskała zbyt wiele sympatii ze strony CCID. Chociaż od czasu ostatniego rankingu przesunął się nieco wyżej, to obecnie zajmuje dopiero 12-ste miejsce.

XRP, czwarta kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, wylądowała na miejscu 14-stym.

Komentarze