Ripple – opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Ripple – kryptowaluta utworzona w roku 2012, od początku z niezmienną nazwą.

 

OPIS KRYPTOWALUTY

Ripple to kryptowaluta oparta na idei szybkiego transferu środków w obrocie międzynarodowym. Jest on łącznikiem między bankami, korporacjami oraz giełdami w kwestii przelewów globalnych. Projekt jest realizowany od roku 2012, chociaż początki idei zaczęły się już w 2004 roku a w ostatnich latach przybyło do grupy partnerów wiele podmiotów. Głównym zadaniem jest wsparcie instytucji finansowych na całym świecie w szybkich i tanich przelewach środków pieniężnych na rynku międzynarodowym. Cechuje się szybkim transferem, większą przepustowością transakcji niż bitcoin oraz pozwala na integracje z obecnymi systemami istniejącymi w bankach. Jednym z celów twórców jest możliwość przesyłania pieniędzy bez względu na walutę i kraj docelowy przekazu.

SPECYFIKACJA

Kryptowaluta nie jest możliwa do kopania. Większość tokenów (70%) należy do Ripple labs.

Ripple to protokół rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS). Ma charakter rozproszony a nie zdecentralizowany.

xCurrent – moduł umożliwiający rozliczanie transferów środków. Dostęp do niego posiadają podmioty będące użytkownikami systemu Ripplenet. Dla przykładu banki mogą między sobą przesyłać wiadomości o rozpoczęciu przelewu a potem o jego rozliczeniu.  Całość oprogramowania jest zintegrowana z systemem danego banku poprzez API. Moduł zawiera też możliwość wysyłania wiadomości miedzy instytucjami finansowymi na podobnej zasadzie co SWIFT. Składa się on również z  Walidatora potwierdzającego transakcje przez obie strony. FX Ticker to ostatni element, który potrafi dokonać przewalutowania środków na walutę docelową. Wszystko opiera się też o protokół ILP (Interledger Protocol), umożliwiający integrację różnych systemów płatności. Protokół łączy różne sieci i jest inspirowany na podstawie znanego w internecie protokołu TCP/IP. Rozwiązanie to jest zgodne ze standardami banków odnośnie zarządzania ryzykiem, prywatności i zgodności.

xRapid – problem przewalutowania środków do zagranicznych krajów powoduje zwiększenie kosztów transakcji. Ten moduł ma za zadanie szybkie i niskokosztowe przewalutowanie pieniędzy z jednej waluty np. dolara na lokalną w danym kraju np. won południowokoreański.

xVIA – rozwiązanie dla instytucji finansowych, które chcą użyć jednego oprogramowania do obsługi różnych systemów płatności. Interesującym jest fakt, że można wszystkie transfery monitorować a nawet dołączać różne dodatkowe załączniki jak np. faktury. xVIA dokonuje integracji infrastruktury bankowej i API RippleNet.

Token XRP jest reprezentacją zdigitalizowanego aktywa, który reprezentuje pieniądz w systemie finansowym. Jest on podzielny do 6 miejsc po przecinku.

Ripple cechuje się również:

  • duża skalowalność
  • prędkość transakcji – 4 sekundy
  • ilość transakcji na sekundę – 1500

DYSTRYBUCJA

Dystrybucja odbywa się poprzez nabycie coinów na giełdach. Dystrybucją zajmuje się też Ripple Labs. Podaż tej kryptowaluty ustalona na dzień 30 stycznia 2018 wynosi 38 739 142 811. Docelowo maksymalna podaż będzie wynosić 100 miliardów. 70% tokenów zostało w rękach Ripple Labs, natomiast twórcy pozostawili u siebie 20 miliardów tokenów. W związku z tym centralizacja wokół podmiotu zarządzającego projektem powoduje, że to on decyduje w głównej mierze o dystrybucji.

 CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Wykopanych monet 16,247,731 BTC 38,739,142,811 XRP
Czas wykopania bloku 10m 4s
Liczba bloków 460,858 Brak danych
Wielkość blockchain 129.87 GB Brak danych
Algorytm SHA256 Brak danych
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej  Według zapewnień twórców prywatność jest na poziomie satysfakcjonującym w systemie bankowym. Połączenie z xCurrent odbywa się za pomocą protokołu szyfrowanego HTTPS. Ripple korzysta również z blockchaina jak Bitcoin.
Szybkość Czas potwierdzenia jest stosunkowo długi i wynosi ponad 8 min. Obecnie z powodu narastającej ilości transakcji na sekundę nie wszystkie przelewy trafiają od razu do bloku. Jest to zależne od opłaty transakcyjnej (fee) – im większa tym szybciej trafi. Czas potwierdzenia transakcji jest bardzo szybki i wynosi 4 sekundy
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów, co nie występuje w przypadku DASH. Z drugiej jednak strony górnicy dostają większą nagrodę niż w przypadku DASH

Bitcoin  oparty jest tylko o mining

Ripple nie posiada możliwości kopania, jest skoncentrowany głównie na płatnościach na rynku finansowym.

Bitcoin ma wiele zastosowań.

ROADMAP

Brak roadmap’u na oficjalnej stronie. Jedynie blog na stronie Ripple może podawać informacje co do planów na przyszłość.

PORTFELE

Na oficjalnej stronie projektu podano portfel Toast Wallet dla Ripple, dla wszystkich systemów operacyjnych a także w wersji przeglądarki:

https://toastwallet.com/

MINING

Mining w przypadku Ripple nie jest możliwy.

TWÓRCY ORAZ DEWELOPERZY

Imię i nazwisko Funkcja
Brad Garlinghouse CEO
Asheesh Birla Wiceprezes ds. Produktu
Patrick Griffin Senior Wiceprezes ds. Rozwoju Biznesowego
Kanaan Wiceprezes ds. Inżynierów
Brynly Llyr Generalny Przedstawiciel Ripple
Monica Long Wiceprezes ds. Marketingu
John Mitchell Senior Wiceprezes ds. Sprzedaży Globalnej
Antoinette O’Gorman Dyrektor ds. Zgodności
David Schwartz Główny Kryptograf
Stefan Thomas Dyrektor ds. Technicznych
Marcus Treacher Wiceprezes ds. Sukcesu klienta
Ron Will Dyrektor Finansowy

MEDIA

Oficjalna strona

https://ripple.com/

Twitter

https://twitter.com/ripple

Facebook

https://www.facebook.com/ripplepay/

Youtube

https://www.youtube.com/channel/UCjok1uTSBUgvRYQaASz6YWw

LinkedIn

https://www.linkedin.com/company/ripple-labs/?originalSubdomain=pl

 

KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/ripple

 

BLOCKCHAIN EXPLORER

https://xrpcharts.ripple.com/#/transactions

https://ripple.com/build/ripple-info-tool/

GIEŁDY

https://www.bithumb.com/

https://www.bitfinex.com/

https://www.binance.com/

https://www.kraken.com/

https://www.huobi.com/

https://poloniex.com/

https://bittrex.com/

https://www.okex.com/

https://abucoins.com/

https://coinbe.net/

https://www.bitstamp.net/

Komentarze