PayPal zdradza kryptowalutowe plany na przyszłość

4 249

W czwartek (11 lutego), podczas wydarzenia „2021 Investor Day”, Jonathan Auerbach, wiceprezes i dyrektor ds. strategii, rozwoju i danych PayPal, opowiedział o początkowych doświadczeniach swojej firmy po rozpoczęciu ferowania usług kopartych o kryptowaluty, jak również o planach na przyszłość.

Dwa słowa przypomnienia…

Jak być może pamiętacie, 21 października 2020 r. operator płatności PayPal Holdings, Inc. ogłosił duży krok w kierunku kryptowalut. Zgodnie z treścią komunikatu prasowego PayPal zauważył wówczas, że „migracja w kierunku płatności cyfrowych i cyfrowych reprezentacji wartości nadal przyspiesza, napędzana pandemią COVID-19 i wzrostem zainteresowania walutami cyfrowymi ze strony banków centralnych i konsumentów”.

Nowa usługa PayPal, która została uruchomiona tego dnia w Stanach Zjednoczonych (choć początkowo tylko dla niewielkiej grupy zaproszonych użytkowników), pozwoliła klientom „kupować, przechowywać i sprzedawać kryptowaluty bezpośrednio z ich konta PayPal”. Ponadto PayPal zadeklarował, że planuje „zwiększyć znacząco użyteczność kryptowalut poprzez udostępnienie ich jako źródła finansowania zakupów u 26 milionów sprzedawców na całym świecie”.

Dan Schulman, prezes i dyrektor generalny PayPal, mówił:

„Przejście na cyfrowe formy walut jest nieuniknione,. Pociąga za sobą wyraźne korzyści w zakresie integracji finansowej i dostępności; wydajności, szybkości i odporności systemu płatności; oraz zdolności rządów do szybkiego wypłacania środków obywatelom.

„Nasz globalny zasięg, doświadczenie w płatnościach cyfrowych, dwustronna sieć oraz rygorystyczne kontrole bezpieczeństwa i zgodności zapewniają nam możliwość i odpowiedzialność za ułatwienie zrozumienia, wykorzystania i interoperacyjności tych nowych instrumentów wymiany.

„Chętnie współpracujemy z bankami centralnymi i organami regulacyjnymi na całym świecie, aby zaoferować nasze wsparcie i znacząco przyczynić się do kształtowania roli, jaką waluty cyfrowe będą odgrywać w przyszłości globalnych finansów i handlu”.

Co teraz? Co dalej?

Kryptowaluty obsługiwane obecnie w PayPal to Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) i Litecoin (LTC) – użytkownicy mogą kupować, sprzedawać i przechowywać te kryptowaluty „bezpośrednio w cyfrowym portfelu PayPal”. W chwili, gdy jedyną obsługiwaną jurysdykcją jest amerykański PayPal wspomniano również, że firma planuje „rozszerzyć funkcje na Venmo i obsługiwać rynki międzynarodowe w pierwszej połowie 2021 roku”.

Podczas wczorajszego wywiadu Auerbach mówił o początkowych doświadczeniach PayPal w oferowaniu usług kryptowalutowych i długofalowejwizji jego firmy w zakresie walut cyfrowych:

„Jesteśmy bardzo podekscytowani umożliwieniem klientom PayPal kupowania i sprzedawania kryptowalut w ich portfelach cyfrowych. […] jest to dopiero pierwszy przypadek użycia kryptowalut i walut cyfrowych w systemie PayPal. Biorąc to pod uwagę, nasze pierwsze wyniki są niewiarygodnie dobre i, szczerze mówiąc, przekroczyły wszystkie oczekiwania, jakie mieliśmy w tej kwestii.

„Liczba codziennych użytkowników usług kryptowalutowych stale rośnie. Każdego dnia obserwujemy niesamowicie zdrowy napływ nowych użytkowników i zwiększone zaangażowanie po dokonaniu pierwszych zakupów kryptowalut. Klienci, którzy kupili kryptowaluty, logowali się do PayPal z mniej więcej dwukrotnie większą częstotliwością, zanim faktycznie dokonali zakupu kryptowalut, co jest niesamowite.”

„W tym roku jednak, zwiększymy dostęp do kryptowalut i walut cyfrowych dla większej liczby klientów na całym świecie, a także udostępnimy krypto jako instrument finansowania transakcji w milionach firm na całym świecie. Tak więc, jeśli pomyślisz choćby o mapie drogowej na pierwszą połowę 2020 roku… zobaczymy, że kryptowaluty i Venmo są na dobrej drodze do uruchomienia w pierwszej połowie roku, mamy kryptowaluty jako instrument finansowania handlu za kilka miesięcy, a za kilka miesięcy planujemy rozszerzyć naszą ofertę kryptowalut na Wielką Brytanię.

„[…] wciąż jesteśmy na początku rozwoju naszych aspiracji kryptowalutowych, ale naprawdę wierzymy, że waluty cyfrowe, CBDC i współpraca z bankami centralnymi i organami regulacyjnymi otworzą nowe sposoby wymiany wartości i zasilenia globalnego handlu oraz usługi finansowe dla zupełnie nowych segmentów populacji.”

„Jak już mówiłem, usługi kryptowalutowe poszerzą zakres usług finansowych oferowanych przez aplikacje PayPal i Venmo, a to pomoże przekształcić te aplikacje w aplikacje docelowe, nie tylko dla usług finansowych, ale także dla handlu. Ponadto faktycznie przyglądamy się naszym usługom, aby pomóc w pozycjonowaniu systemu PayPal w kształtowaniu roli kryptowalut i CBDC w bezpiecznych płatnościach konsumenckich, handlu i usługach finansowych”.

Komentarze