Bitcoin Cash – opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Bitcoin Cash – kryptowaluta powstała w 2017 roku w wyniku hard fork’a Bitcoina.


TWÓRCY I DEWELOPERZY

Bitcoin Cash powstał w wyniku hardforka Bitcoina. Twórcami są zespoły deweloperów z następujących teamów:

  • Bitcoin ABC
  • Bitcoin Unlimited
  • Parity Bitcoin
  • Bitcoin XT
  • nChains
  • Bcoin
  • BTC1
  • Bitprim
  • Bitcrust

Charakter podejmowania decyzji jest zdecentralizowany i dlatego podkreśla się fakt wymogu zawarcia konsensusu między zespołami.


OPIS KRYPTOWALUTY

Bitcoin Cash jest kryptowalutą opartą o technologię peer-to-peer. Opiera się na tej samej idei co Bitcoin czyli spełnia rolę elektronicznej gotówki. Powstał w wyniku hard forka czyli odłamu bazy danych bitcoina, która wprowadziła poprawki. Wydarzenie to nastąpiło w wyniku rozłamu w grupie deweloperów, którzy uznali, że wprowadzenie większego bloku i zwiększenie szybkości sieci są niezbędne. Nie wszyscy członkowie społeczności podzielali to zdanie. Inną przyczyną był też fakt że Bitcoin odszedł od idei bycia formą płatności a bardziej stało się aktywem inwestycyjnym. Zamysłami twórców były też niskie koszty transakcji.  Nie wprowadzono rozwiązań Segwitu2X czyli wyciągania z transakcji danych o stronach. W zamian wprowadzono Sighash.


SPECYFIKACJA

Bitcoin Cash korzysta z następujących rozwiązań:

Skalowanie OnChain –  skalowalność sieci została podniesiona do bloków 8 megabajtowych. Jest to modyfikowalna rzecz, którą będzie można zwiększyć w przyszłości. Zasada polega na skalowaniu głównego łańcucha BCH co jest innym rozwiązaniem niż w Bitcoin gdzie wykonuje się dodatkowe łańcuchy boczne (off-chain)

Sighash –  jest usprawniony dając ochronę przed powtórką podziału łańcucha. Zabezpiecza zatem przed wydłużonym czasem potwierdzenia kolejnych bloków. Usuwa skalowanie kwadratowe hashowanych podpisów co zwiększa bezpieczeństwo sieci.

DAA – nowy algorytm dostosowujący algorytm hashowania. Górnicy mogą swobodnie przełączać się między Bitcoin Cash a Bitcoin Legacy a algorytm dostosuje trudność kopania i zabezpiecza przed przestojami. DAA równoważy prędkość hashrate do interwału bloków co 600 sekund, szybkie dopasowanie trudności wydobycia do mocy obliczeniowej

Maksymalna ilość monet: 21 milionów

Wydobytych monet: 16,957,925 BCH

Pierwszy blok: 2017-08-01

Liczba bloków: 516,634
Nagroda w bloku:
 12.50 BCH

Średni czas pomiędzy blokami: 10 min.

Rozmiar bloku: 67.275 kb

Dane na 09.02.2018r. wg bitinfocharts.com


DYSTRYBUCJA

Podaż zaplanowana jest na 21 milionów. Oprócz możliwości zakupu BCH na giełdach można go wydobywać poprzez koparki. Nagroda za wykopanie bloku wynosi 12,5 BCH.

 CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Wykopanych monet 16,247,731 BTC 16,945,054 BCH
Czas wykopania bloku 10m 10m
Liczba bloków 460,858 516,634
Wielkość blockchain 129.87 GB Brak danych
Algorytm SHA256 SHA256
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej. Tak samo jak w przypadku Bitcoina, należy posiadać adres portfela (klucz). W sprawach prywatności zastosowano te same rozwiązania.
Szybkość Czas potwierdzenia jest stosunkowo długi i wynosi czasami ponad kilka godzin. Obecnie z powodu narastającej ilości transakcji na sekundę nie wszystkie przelewy trafiają od razu do bloku. Jest to zależne od opłaty transakcyjnej (fee) – im większa tym szybciej trafi. Szybkość potwierdzenia jest szybsza niż w przypadku Bitcoina
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów.Bitcoin  oparty jest tylko o mining BCH posiada bloki o większym rozmiarze – 8 MB. Posiada parę ulepszeń w porównaniu do BTC np. DAA. Podejmowanie decyzji o działaniach w projekcie podejmowane są na zasadzie konsensusu (zespoły deweloperskie).

ROADMAP

Ulepszanie algorytmu DAA

Wdrożenie kanonicznego uporządkowania transakcji

Wprowadzenie tzw. „kolorowych tokenów”


PORTFELE

Electrum

https://electrum.org/#home

Coinomi (mobilny)

https://coinsutra.com/go/coinomi/

Jaxx 

https://jaxx.io/support.html

BU Bitcoin Cash Client

https://www.bitcoinunlimited.info/download

Portfele Hardware

Ledger Nano S

Trezor


MINING

Trudność kopania BCH jest niższa niż w przypadkut Bitcoina. Do kopania stosuje się różne koparki jak np.: Antminer S7, które są bardziej wydajne niż GPU. BCH wykorzystuje ten sam algorytm co BTC czyli SHA-256.


MEDIA

Oficjalna strona

https://www.bitcoincash.org/


KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/zquestz/bitcoincash

https://github.com/Bitcoin-ABC/bitcoin-abc

 


BLOCKCHAIN EXPLORER

https://blockdozer.com/insight/

https://blockchair.com/bitcoin-cash/blocks


GIEŁDY

https://www.bitfinex.com/

https://www.bitstamp.net/

https://www.bitmarket.pl/

https://bitmarket24.pl/

https://www.bitbay.net/

https://www.kraken.com/

https://www.okcoin.com/

https://poloniex.com/

https://www.okex.com/

https://upbit.com/

https://bittrex.com/

https://abucoins.com/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
6 lat temu

Portfel dla Bitcoin Cash to Electron Cash, nie Electrum 🙂

Robert
Robert
6 lat temu

Blockchain Bitcoin Cash ma obecnie wielkość 157GB.
Poza zy ważna jest możliwość tranzakcji 0-conf. Znaczy to, że tranzakcja następuje natychmiastowo. Możliwość ta została w Bitcoin legacy zdeaktywowana.

Robert
Robert
6 lat temu

Blockchain Bitcoin Cash ma obecnie wielkość 157GB.
Poza zy ważna jest możliwość tranzakcji 0-conf. Znaczy to, że tranzakcja następuje natychmiastowo. Możliwość ta została w Bitcoin legacy zdeaktywowana.

Maciej
Maciej
6 lat temu

Portfel dla Bitcoin Cash to Electron Cash, nie Electrum 🙂

4
0
Dodaj komentarzx