Co to jest Loot?

Loot to projekt NFT, który choć swoją premierę miał dopiero tydzień temu, z powodzeniem zdołał zrobić wśród społeczności tokenów niewymienialnych prawdziwą furorę. DappRadar wyjaśnia, czym jest Loot i dlaczego w ciągu dosłownie kilku dni seria ta zainspirowała tak wiele projektów pochodnych?

Co to jest Loot?

Loot for Adventurers to kolekcja NFT na blockchainie Ethereum, która została uruchomiona 27 sierpnia. Samo słowo „loot” znaczy po angielsku „łup”. Na oficjalnej strony internetowej Loot czytamy, że każdy token jest zestawem „losowego ekwipunku poszukiwaczy przygód, generowanego i przechowywanego on-chain”. Co ważne, wszystkie grafiki, statystyki i wskaźniki mocy zostały celowo pominięte. Główny cel – dać kolekcjonerom możliwość interpretacji ich NFT w dowolny sposób. Oto przykładowa „torba z łupami” (Loot Bag):

loot bag
Loot Bag #1234; źródło: link

Każdy NFT Loot reprezentuje określony zestaw elementów. W ramach primary sale dostępnych było 8000 tokenów. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, na OpenSea notowanych jest 7779 tokenów tej serii. Każdy z nich ma numer, który pozwala kolekcjonerom zidentyfikować ich NFT. Każdy pojedynczy token składa się z 8 elementó, z których każdy odnosi się do następujących obszarów/ elementów wyposażenia potencjalnej postaci: klatka piersiowa, stopa, ręka, głowa, szyja, pierścień, talia i broń. Jak powiedzieliśmy już wcześniej, konkretne elementy wyposażenia pozbawione są jakichkolwiek atrybutów, kwestia interpretacji stopnia potencjalnej użyteczności zarówno pojedynczych elementów, jak i tworzących je zestawów, należy wyłącznie do społeczności.

Twórcą Loot jest Dom Hofmann przedsiębiorca i twórca nieistniejącej już platformy video Vine. Narodziny nowego projektu ogłosił osobiście 27 sierpnia:

Niedługo po opublikowaniu powyższego tweeta, społeczność NFT rozpaliła się do czerwoności i dość szybko wskoczyła do tego nowego wagonu NFT. Wszystkie Loot NFT zostały wybite w krótkim czasie, a rynek obrotu nimi cieszy się wysoką aktywnością. W chwili, gdy powstaje ten takst, najniżej wyceniane NFT tej serii kosztuje średnio 12 ETH. Rekordziści „krzyczą sobie” za swoje bagi nawet 40 000 ETH.

Co ciekawe, twórcza swoboda pozostawiona hodlerom i społeczności NFT sprawiła, że kolekcja wyróżnia się na tle innych i to dość znacząco. Choć wciąż jest częścią ogólnego szumu wokół sztuki generatywnej, Loot zdaje się dawać odbiorcom poczucie jeszcze większego stopnia liberalności. W tym sensie Loot jest jednym z najbardziej inspirujących projektów NFT, jakie kiedykolwiek wystartowały. Oto przykład tego, jak generator postaci interpretuje Loot #6969:

loot przykład

Jeśli jednak zbudujesz własny generator postaci, możesz zwizualizować każdą cechę zupełnie inaczej. Już samo to przedstawia użyteczność dla NFT wykraczającą poza to, co można dostrzec, spoglądając na składający się z ośmiu słów „łup” pierwszym rzutem oka.

Ocena wymiaru rzadkości

Z powodu ogromnego zaplecza kreatywności, które NFT Loot pozostawiają właścicielom, ocena stopnia ich rzadkości wydaje się z początku nieco trudna.

Do jej oceny przygotowano jednak kilka narzędzi. Jedno z nich (link), stworzone przez bpierre, opiera się na analizie danych i ocenia Loota na podstawie tego, ile razy każda cecha pojawia się w całej kolekcji. W oparciu o tę metodę, najrzadszym Lootem jest ten o numerze 3043, ponieważ ma największą koncentrację rzadkich cech.

cechy loot
źródło: bpierre

Po umieszczeniu elementów ekwipunku w ewaluatorze wynik, który otrzymujemy dla Loota nr 3043 przedstawia się następująco: 2 cechy legendarne, 3 mityczne, 2 epickie i jedna cecha rzadka:

cechy loot przykład

W tym sensie, do oceny zastosowana została prosta analiza danych i podejście czysto statystyczne. W przypadku kolekcji takiej jak Loot analiza danych może jednak nie wystarczyć. Kolekcjonerzy NFT zaczęli zatem identyfikować i poszukiwać określonych elementów, pomimo rzadkości opartej na danych. Takie postrzeganie Loot umożliwia wysoce indywidualne podejście do kwestii wartości i rzadkości. W towarzystwie powyższego, biorąc pod uwagę obecny szum wokół Loot, nawet najpopularniejsza torba z łupami będzie kosztować szczęśliwego nabywcę przysłowiowe „miliony monet”.

Co więcej, podstrona Resources witryny Loot zawiera „ewaluator rzadkości„, który łączy w sobie analizę danych i wyszukiwanie cech. Fani Loot mają zatem do dyspozycji w tym względzie mnóstwo narzędzi.

Czym są syntetyczne NFT Loot?

Jako, że oryginalna kolekcja Loot została wybita w ciągu kilku godzin, wielu kolekcjonerów zostało z pustymi rękami. Aby wyrównać szalę i umożliwić wszystkim udział w szumie wokół tych NFT, Dom Hofmann ogłosił syntetyczne NFT Loot:

Syntetyczne Loot bagi pozwalają każdemu, kto ma portfel Ethereum, generować własne NFT Loot. Oczywiście syntetyczne NFT nie stanowią części oryginalnej kolekcji, jednak mogą umożliwić kolekcjonerom udział w projektach związanych z Loot. Niestety, zależy to wyłącznie od twórców projektów pochodnych, ponieważ nie wszyscy uznają syntetyczne torby z łupami za „legitne”.

Jako przykład powyższego sentymentu niech posłuży wypowiedź użytkownika Twittera o RoninImperial, który nie załapał się na oryginalny mint, aczkolwiek korzystając z syntetyka otrzymał poniższe:

loot syntetyczne

Zdobycie syntetycznego Loota to świetny sposób na ocenę stopnia rzadkości zawartości twojego portfela. Jeśli masz szczęście, możesz otrzymać dość rzadką kombinację cech. Dodatkowo możesz obracać dowolną liczbą portfeli.

Własny, syntetyczny Loot bag możesz wygenerować tutaj. Po prostu wklej adres swojego portfela na każdej z ośmiu cech, a otrzymasz własną kombinację. Więcej na temat Lootów syntetycznych można przeczytać tutaj, na oficjalnym forum Loot, stworzonym przez Doma Hofmanna.

kontrakt loot
źródło: link

Derywatywy Loot

Cała idea projektu Loot NFT polega na umożliwieniu dalszej replikacji i stanie się podstawą wielu projektów pobocznych. Biorąc to pod uwagę, nie jest zaskoczeniem, że Loot zdołał przyciągnąć tak dużą rzeszę fanów.

Pochodne Loot mogą być dowolnymi projektami, od drugorzędnych projektów artystycznych po grę, w której można zarobić w oparciu o postacie wyposażone w elementy ekwipunku. Nie trzeba było długo czekać, ponieważ w przeciągu tygodnia na rynku pojawiły się już liczne projekty tego rodzaju. Ogłoszenia na ich temat znaleźć można na oficjalnym kanale Discord oraz na podstronie Resources oficjalnej witryny Loot.

Jednym z przykładów jest Loot Characters (NFT postaci). To pochodna, która pozwala posiadaczom Loot tworzyć postacie na podstawie cech znajdujących się w ich bagu. NFT postaci zwraca drugi zestaw 8 cech, które łączą się z elementami twojego natywnego ekwipunku. Oto przykład:

loot character

Jak widać, projekt, wykonanie i ogólna idea NFT pochodnych Loot Characters jest bardzo podobna do oryginału. Jednak projekty pochodne mogą trwać w nieskończoność. Kolekcjonerzy, którzy posiadają co najmniej jeden natywny Loot (a w niektórych przypadkach syntetyczny), mogą brać udział we wszystkich z nich.

Innym interesującym projektem pochodnym Loot jest Extension Loot. Ta kolekcja NFT stanowi pakiet rozszerzeń do Loot. Wykorzystuje ten sam algorytm i tę samą podstawową zasadę, co oryginalna kolekcja. Jedną z istotnych różnic jest to, że wizualizacje NFT mają białe tło zamiast czarnego.

Projekt Maps przejmuje ideę Loota i łączy go z lokalizacjami punktów orientacyjnych. Dzięki temu posiadacze zyskują dla swoich Lootów miejsce na świecie. Kolekcja została zainspirowana oryginalnym designem Loota. Maps Project idzie jednak o krok dalej, wyświetlając mapy na każdej wizualizacji NFT.

loot maps

Abstract Loot przyjmuje ten pomysł w zupełnie innym aspekcie i tworzy dzieła sztuki w oparciu o metadane NFT Loot. Ponownie, podstawowym są Loot bagi, efekt końcowy jest jednak zupełnie inny. Oto kilka przykładów:

abstract loot

Każdy Abstract Loot ma ten sam numer, co metadane Loot baga użytego do jego stworzenia. W tym sensie, jeśli jesteś właścicielem Loot baga, możesz kupić odpowiednią grafikę i zacząć budować kolekcję opartą wyłącznie na jednym, początkowym NFT.

Spekuluje się, że fala instrumentów pochodnych loot będzie nadal rosła, ponieważ do zabawy dołączy coraz więcej zainteresowanych osób. Oficjalny Discord Loota ma kanał dedykowany budowniczym – deweloperom, na którym dzielą się oni pomysłami, a nawet tworzą nowe rozwiązania kolektywnie.

Adventure Gold

Adventure Gold to zdecentralizowana autonomiczna organizacja (DAO), stworzona przez Willa Pappera, wyłącznie dla posiadaczy Loot. Papper ogłosił powstanie DAO i jejgovernance tokena AGLD w tweecie z 2 września:

Zgodnie z treścią powyższego obwieszczenia, każdy loot bag wart jest 10 000 tokenów AGLD. W wątku następującym po ogłoszeniu Papper wyjaśnił, że ​​celem DAO jest ustanowienie standardów dla przyszłych projektów pochodnych Loot i wprowadzenie do ekosystemu pewnego poziomu organizacji.

Co ważne, każdy Loot daje dostęp do jednorazowego roszczenia tokenów AGLD. Oznacza to, że jeśli kupiłeś Loot na rynku wtórnym, możesz nie być w stanie odebrać tokenów AGLD, jeśli poprzedni właściciel już to zrobił. Jednak według Willa Pappera, Adventure Gold DAO ma umożliwić udział w przyszłych dropach AGLD.

Oczywiście, jako projekt, który istnieje dopiero od kilku dni, Adventure Gold wciąż ma przed sobą długą drogę. Mimo to wycena tokenów przyprawia o przysłowiowy „opad szczęki”. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, wycena tokena AGLD sięga 4,30 USD. Dla zobrazowania skali wzrostu warto wspomnieć, że w chwili uruchomienia, AGLD kosztował około 0,25 USD:

cena agld
cena AGLD; źródło: link

Adventure Gold jest dowodem na to, że projekty pochodne Loot mogą mieć bardzo różne cele. To doskonały przykład użyteczności wbudowanej w NFT.

Słowem podsumowania

Loot for Adventurers bez wątpienia zaskoczył społeczność NFT. To także jeden z powodów, dla których stałsię tak wielkim hitem. Co jednak najważniejsze, ten projekt wnosi do przestrzeni NFT zupełnie nową ideologię. Dzięki praktycznie nieograniczonym możliwościom projektów pochodnych, Loot wyznaczył początek zupełnie nowego rodzaju ekosystemów NFT.

Na pierwszy rzut oka, NFT Loot wyglądają jak kilka słów na czarnym tle. Tokeny z tej serii oferują jednak wyjątkowo atrakcyjny poziom kreatywności. Zwłaszcza dla osób, które miały do ​​czynienia z grami takimi jak Dungeons and Dragons, World of Warcraft, Diablo, gdzie trup ścielił się gęsto, wyrzucając z siebie oczekiwany łup. Osiem prostych elementów otwiera cały wszechświat możliwości. Biorąc pod uwagę ten ogromny zasięg, szczęściarzami wydają się ci kolekcjonerzy NFT, którzy skorzystali z szansy i znaleźli się w posiadaniu co najmniej jednego Loota.

źródło opracowania: link

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze