Czym są Art Blocks i dlaczego tak dobrze się sprzedają?

Wiele dyskusji na temat ostatniego boomu na rynku NFT koncentrowało się na kolekcjach, takich jak CryptoPunks i Bored Ape Yacht Club, które w ostatnich tygodniach przyniosły wolumen transakcji liczony w setkach milionów dolarów. Jest jeszcze jedna kolekcja NFT o zupełnie innym uroku. Nazywa się Art Blocks.

Nie jest to zupełnie nowy projekt, ale jego wpływ na rynek NFT szybko przyspieszył: Art Blocks wygenerował w sierpniu obrót o wartości 403 mln USD na CryptoSlam, co stanowi ponad 80% jego całkowitej wartości od momentu uruchomienia projektu, co miało miejsce w listopadzie 2020 r.

Na początku tego tygodnia pojedynczy Art Blocks NFT został sprzedany za 3,3 miliona dolarów w ETH – nowy rekord dla kolekcji – i jest to jeden z 16 pojedynczych elementów w ogromnej kolekcji, które zostały sprzedane za milion lub więcej (każdy).

NFT to zweryfikowany przez blockchain akt własności unikalnego przedmiotu cyfrowego, niezależnie od tego, czy jest to obraz, plik wideo, czy coś zupełnie innego. Art Blocks to generatywna kolekcja sztuki, która obejmuje szeroką gamę dzieł różnych artystów. Niektóre z nich to płaskie obrazy lub interaktywne kompozycje 3D, ale wszystkie łączy podobna historia pochodzenia: każdy ostateczny, jedyny w swoim rodzaju obraz jest generowany przez blockchain Ethereum.

Jak powstają Art Blocks?

Artysta tworzy algorytm lub skrypt i wdraża go w Ethereum, eksperymentując z elementami kompozycyjnymi, aby rozwinąć unikalny styl projektu przed zablokowaniem kodu. Podczas procesu wybijania tokena, ostateczny obraz jest generowany ze skryptu za pomocą ciągu hash lub „seeda” dostarczonego przez token.

Każdy wynikowy obraz jest inny i tworzony ad hoc, w trybie niewidocznym dla kupującego, ale istnieją spójne elementy i powtarzające się motywy, które łączą je wszystkie w spójny projekt.

To mariaż estetyki charakterystycznej dla sztuki tradycyjnej i blockchaina, który daje coś, co jest niezaprzeczalnie wyjątkowe i niepowtarzalne. Wygląd i styl każdego tokena różni się znacznie w różnych projektach Art Blocks, a niektóre już zostały okrzyknięte dziełami sztuki i znajdują nabywców po bardzo wysokich cenach.

Coraz więcej, coraz drożej

Linia Fidenza Tylera Hobbsa, obejmująca 999 oddzielnych elementów NFT, szybko stała się jedną z gwiazd kolekcji NFT, stanowiąc cztery z pięciu najwyższych do tej pory sprzedaży Art Blocks na rynku wtórnym.

„Fidenza jest jak dotąd moim najbardziej wszechstronnym algorytmem” – napisał Hobbs na oficjalnej stronie projektu Art Blocks. „Chociaż program koncentruje się na ustrukturyzowanych krzywych i blokach, różnorodność skali, organizacji, tekstury i wykorzystania kolorów, które może zastosować, tworzy szeroki wachlarz możliwości tworzenia”. Według Texas Monthly, firma Hobbsa z Austin spędziła miesiące na dopracowywaniu algorytmu Fidenzy.

Pojedynczy drop projektu Fidenza schodził w czerwcu po cenie 0,17 ETH za sztukę – około 400 dolarów w tamtym czasie – i wyprzedał się w 28 minut. Od tego czasu wartości szybko wzrosły Oto dobry przykład z OpenSea: 13 lipca Fidenza #284 została sprzedana za 7,5 ETH (23 400 USD), 19 lipca za prawie 18 ETH (56 200 USD), a następnie ponownie sprzedana 24 lipca za 20 ETH (około 62 500 USD). Jest teraz wyceniana na 312 ETH (1 226 484 USD).

art blocks
źródło: OpenSea

To, czy sprzeda się za taką kwotę, dopiero się okaże, ale ostatnio pojawił się precedens dla sprzedaży Fidenzy z najwyższej półki. Wraz ze sprzedażą o wartości 3,3 miliona dolarów w poniedziałek, kolejna Fidenza sprzedana została za 777 ETH (2,4 miliona dolarów).

Fidenza nie jest jedyną kolekcją Art Blocks, która dzięki pojedynczej sprzedaży NFT przekroczyła milion dolarów. Projekt Ringers Dmitrija Cherniaka odnotował sześć sprzedaży tuż powyżej tego progu, w tym trzy, które zostały zrealizowane pod koniec sierpnia. Projekt Archetype Kjetila Golida również zaliczył parę siedmiocyfrowych sprzedaży, a oryginalny drop Chromie Squiggle, założyciela i dyrektora generalnego Art Blocks, Ericka Calderona, jest odpowiedzialny za drugą najwyższą sprzedaż pojedynczych egzemplarzy Art Blocks o wartości prawie 2,44 miliona dolarów ETH.

„Przytłaczający” wzrost Art Blocks

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju Art Blocks, zrozumiałe jest, dlaczego Calderon określił niedawny wzrost jako „przytłaczający”. To dużo pieniędzy w połączeniu z dużym nagłym popytem. 429 milionów dolarów wolumenu obrotu w ciągu ostatnich 30 dni stanowi zdecydowaną większość tego, co Art Blocks wygenerowało do tej pory, i nie plasuje się zbyt daleko w tyle za 497 milionami dolarów związanymi z CryptoPunks w tym samym okresie.

„Art Blocks Curated to najściślej nadzorowana oferta w pakiecie produktów Art Blocks. Zgłoszenia są dokonywane przez indywidualnych artystów lub współpracowników i zatwierdzane przed przejściem w tryb „live” przez komisję kuratorską. Te wysoce innowacyjne wydawnictwa renomowanych artystów odzwierciedlają zdumiewające piękno i innowacyjność zarówno pod względem artystycznym, jak i technicznym”czytamy w witrynie OpenSea.

Obecnie pod szyldem Art Blocks Curated znajduje się 140 kolekcji, ale to nie wszystko. Art Blocks Playground to symbol, pod którym artyści mogą publikować dodatkowe projekty przy mniej rygorystycznym nadzorze, podczas gdy Art Blocks Factory to kolejny label z bardziej swobodnymi wymaganiami stawianym artystom.

W sumie istnieje około 99 000 NFT noszących nazwę Art Blocks, chociaż labele Playground i Factory zwykle nie przynoszą tak dużo pieniędzy ze sprzedaży na rynku wtórnym.

Społeczność Art Blocks ma swoich entuzjastów i skupia wokół siebie mnóstwo kolekcjonerów. Niektórzy wydają się doceniać Art Blocks lub ogólnie, tryb grafiki generowanej przez blockchain, dla samej sztuki. Ale pośród niedawnego wzrostu ogólnej aktywności na rynku NFT, wokół Art Blocks trwa teraz również szaleństwo spekulacyjne.

Wiele dropów Art Blocks miało przez długi okres stosunkowo niskie opłaty za bicie, co skutkowało wieloma, bezprecedensowymi sytuacjami na rynku wtórnym. Na przykład NFT Fidenza, który sprzedał się w ubiegłym tygodniu za 1000 ETH (3,3 miliona USD), był tego samego dnia sprzedawany za 0,58 ETH (1400 USD). Ktoś wybił go stosunkowo tanio, a następnie osiągnął szybki zysk, sprzedając go… po czym kupujący odsprzedał go dwa miesiące później za 1724 razy więcej ETH. Biorąc pod uwagę popyt i szybkie tempo aprecjacji, spadki Art Blocks coraz częściej wyglądają na propozycje, obok których spekulantom trudno przejść obojętnie.

Szaleństwo związane z Art Blocks podniosło cenę gasu Ethereum: „Chociaż uwielbiamy patrzeć, jak platforma się rozwija, zdajemy sobie sprawę, że czasy dropów były źródłem przeciążenia sieci i frustracji kolekcjonerów”napisał zespół Art Blocks w poście na blogu z 28 lipca.

Art Blocks eksperymentowało ostatnio z innymi metodami sprzedaży, w tym z holenderskim formatem aukcji, który zaczyna się od wyższej ceny, a następnie stopniowo zmniejsza się, aż do wyprzedania. Ale to nie spowalnia popytu. Eccentrics 2: Orbits, projekt artysty Radix, sprzedał wszystkie 500 egzemplarzy w około cztery minuty po 5 ETH (około 16 000 USD) każdy, generując 8 milionów dolarów ze sprzedaży podstawowej.

Podobnie jak w tradycyjnym świecie sztuki, spekulacje są związane z terytorium. Obecnie napędza je w dużym stopniu hossa wokół sektora NFT. Art Blocks nie jest jedynym „nie-awatarowym” projektem generatywnej grafiki NFT. Wielu artystów czerpie zyski ze sprzedaży niegeneratywnej grafiki NFT za pośrednictwem takich rynków jak SuperRare i Nifty Gateway.

Mimo to szalony sukces bloków graficznych Art Blocks sugeruje postępujące dojrzewanie rynku NFT, z różnorodną gamą bardzo udanych projektów docierających do potencjalnie unikalnych grup odbiorców.

źródło grafiki tytułowej: link

źródło opracowania: link

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze