Hash rate Bitcoina po halvingu | Już czas…

7 214

Halving Bitcoina już za tydzień, a oczekiwania rynku są wysokie. Dziś przyjrzymy się przewidywaniom odnośnie hashrate Bitcoina po wydarzeniu dzielącym na pół nagrodę za wydobycie bloku w sieci największej kryptowaluty.

Rynek zmęczony „czekaniem na halving”?

Trend wyszukiwania frazy „bitcoin halving” w Google notuje czterokrotny wzrost w porównaniu z ostatnim wydarzeniem z 2016 roku:

„bitcoin halving” w Google Trends

Co więcej, dawni inwestorzy również wykazywali oznaki zmęczenia w kontekście „sprzedawania wiadomości”. Ta retoryka jest również zgodne z ostatnim razem, kiedy Bitcoin przechodził halving.

Głównym powodem obniżek ceny była kapitulacja górników i wyprzedaż ze względu na modernizację sprzętu wydobywczego do nowszych modeli. Analityk Mati Greenspan przewiduje, że po najbliższym podziale nagrody za wydobycie bloku w sieci Bitcoina nastąpi znaczny spadek hash rate:

„Im wyższa cena pomiędzy tym halvingiem a poprzednim, tym spadek hash rate będzie mniejszy. Mimo to trudno sobie wyobrazić, że kurs wznosi się do poziomu potrzebnego do uniknięcia poważnego spadku wartości hash rate”.

„Śmierć sprzętu”?

Zgodnie z przedstawionym na poniższym wykresie progiem rentowności, górnicy korzystający z Antminer S9 mieli kłopoty od początku bessy w drugiej połowie 2019 r. Co więcej, seria S15 została wprowadzona na rynek w listopadzie 2018 r.

cena bitcoina i próg rentowności górników

Według obecnego poziomu trudności wydobycia, próg rentowności dla Antminer S17 wynosi nieco poniżej 10 000 USD. To ostatnia generacja wprowadzona na rynek w marcu 2019 r., która ruszyła do klientów w kwietniu tego roku. Tymczasem:

Kupować…? Sprzedawać…?

Greenspan komentuje:

„Teraz, gdy odbędzie się halving i wiele starych maszyn zostanie zmasakrowanych, hash rate prawdopodobnie spadnie nieco, a dwa tygodnie później trudność zostanie dostosowana, aby te kolorowe linie nieco spadły”.

Bitcoin wchodzi teraz w trzecią fazę ekspansji. Stąd długoterminowe nastroje cenowe wśród większości są bycze. Aktualnie inwestorzy szukają okazji do zakupu wraz ze spadkiem ceny w przeddzień halvingu.

grafika tytułowa dzięki uprzejmości szimi ddt

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze