Więcej bitcoinów, mniej gotówki | Studium dojrzewania rynku Bakkt

1 430

Według najnowszych danych Skew, ilość rozliczanych fizycznie kontraktów terminowych Bakkt przewyższa wolumen produktu rozliczanego w gotówce. Przy średnim dziennym wolumenie w wysokości 14 milionów $ w ostatnim miesiącu, więcej traderów wydaje się być zainteresowanych kontraktami futures rozliczanymi w BTC. „Więcej bitcoinów, mniej gotówki”?

Zdecydowany, mocny start bitcoina w 2020 r. nakłonił inwestorów instytucjonalnych do zajęcia pozycji w oczekiwaniu na wzrost wartości monety. Ostatni miesiąc to dla bitcoina najlepszy styczeń w ciągu ostatnich siedmiu lat. Nie zabrakło w nim wolumenów instytucjonalnych.

Wiatr w żaglach bitcoina

Na początku tego miesiąca fizycznie rozliczane kontrakty Bakkt przyniosły nowy rekord w wysokości 11,6 miliona dolarów w otwartych kontraktach. Ten rynek zaliczył wzrost o 114 procent w ciągu tygodnia. Pojawiają się głosy, że ostatnie wzrosty odzwierciedlają napływ nowych nabywców wchodzących na rynek, a to może dodać bitcoinowi więcej siły do dalszych wzrostów.

Ostatnie dane pokazują, że wzrost wolumenu Bakkt w styczniu 2020 r. był raczej umiarkowany. Według BakktBot, całkowita wartość otwartych kontraktów futures na bitcoinie wynosi obecnie około 17,8 miliona dolarów.

Coraz więcej traderów woli rozliczyć futures za pomocą bitcoinów niż w gotówce

Ilość otwartych, bitcoinowych kontraktów na platformie Bakkt znajduje odzwierciedlenie we wzroście jego wolumenów. Dane Skew potwierdzają, że coraz więcej kontraktów Bakkt rozliczanych jest za pomocą bitcoinów niż gotówką.

Według Skew, kontrakty futures na BTC osiągnęły w zeszłym miesiącu średni wolumen około 11 milionów $. W tym samym czasie, fizycznie rozliczane kontrakty odnotowały średni wolumen 14 milionów $.

skew bakkt
Ilość otwartych kontraktów i wolumeny Bakkt Bitcoin Futures. Źródło: Skew

Rosnąca liczba inwestorów instytucjonalnych decydujących się na rozliczenie swoich kontraktów w bitcoinie to zdecydowanie byczy sygnał dla całego rynku kryptowaluty. W styczniowym raporcie Arcane Research zauważono, że jego dane wskazują na rosnący apetyt wśród inwestorów instytucjonalnych na bitcoiny.

Arcane Research poinformowało również, że 230 „bakktowych” kontraktów futures na bitcoiny, które zostały dostarczone 17 stycznia, miały ponad 2 miliony dolarów wartości nominalnej. W październiku, listopadzie i grudniu ubiegłego roku firma dostarczyła zaledwie (odpowiednio) 15, 17 i 8 kontraktów.

Oznacza to, że fizyczna dostawa kontraktów futures na bitcoiny wzrosła o 1625 procent z ich dotychczasowej średniej z 2019 r. wynoszącej 13,3 bitcoinów:

BTC Bakkt
Wykres pokazujący ilość fizycznie dostarczonych kontraktów futures na bitcoiny Bakkt od października 2019 r. do stycznia 2020 r. od Arcane Research

Jakie są Wasze obserwacje odnośnie powyższych danych? Zapraszamy do dyskusji.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze