277 000 BTC „w rękach” Grayscale | Analiza, wnioski, implikacje

Grayscale to największy instytucjonalny podmiot zarządzający aktywami kryptowalutowymi. Trzyma obecnie około 277 000 bitcoinów (BTC) o łącznej wartości 2,8 mld dolarów.

Grayscale oferuje usługi oparte o kryptowaluty za pośrednictwem swojego sztandarowego produktu wspieranego bitcoinem – Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Oferuje również fundusze powiernicze w altcoinach, m. in. w Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, Litecoin, Stellar, Zcash, Ethereum Classic i Horizen.

Firma opublikowała nowy przegląd zarządzanych aktywów. Tabela pokazuje, że Ethereum i Ethereum Classic są odpowiednio drugą i trzecią najpopularniejszą kryptowalutą wśród inwestorów.

grayscale
źródło: Grayscale

Grayscale Bitcoin Trust zyskał na popularności w 2019 roku. Wtedy gigant poinformował, że łączna wartość inwestycji we wszystkie ich produkty wyniosła 607,7 mln dolarów. To wartość wyższa niż wszystkie inwestycje w latach 2013–2018 razem wzięte. Warto dodać, że 71% inwestycji w 2019 r. pochodziło od inwestorów instytucjonalnych. Baza klientów Grayscale urosła przy tym o 24%, a konta blisko 75% z nich zanotowały wzrost kapitału.

Milenialsi w natarciu

Na ostatniej konferencji Crypto Finance w Szwajcarii dyrektor zarządzający Grayscale, Michael Sonnenshein potwierdził, że pieniądze instytucjonalne w branży kryptowalut są już faktem. Dodał, że sam bitcoin pewnie pochłania udziały rynku złota.

„Myślę, że jednym z obszarów […] jest udział w rynku złota – Bitcoin czy też inne cyfrowe aktywa pojawiają się jako store-of-value. Być może złoto i inne rzeczy mogły być tego rodzaju inwestycjami, kiedy świat był znacznie bardziej „fizyczny”. […] teraz świat stał się […] cyfrowy. Czas więc pomyśleć o tym, co stanowi cyfrowy „magazyn wartości”. Zaczynamy zwracać uwagę na takie rzeczy jak Bitcoin.”

Idąc dalej, Sonnenshein uważa, że ​​pokolenie milenialsów i kolejne młodsze pokolenia będą odgrywać kluczową rolę w adopcji aktywów cyfrowych.

„[…] uważamy jednak, że dziś inwestorzy muszą dywersyfikować swoje portfele [..]. Młodsze pokolenia niekoniecznie mają takie same preferencje inwestycyjne i ten sam rodzaj inwestycji niekoniecznie im odpowiada. Jeśli więc wychowałeś się w czasach Apple’a, Venmo i Bitcoin – możliwości płacenia cyfrowo znajomym, […], cokolwiek by to nie było, uważamy, że cyfrowa waluta będzie odbiorcą części tej wartości, ponieważ pieniądze są przekazywane z pokolenia na pokolenie. ”

Grudniowy raport pokazał, że Grayscale Bitcoin Trust jest piątym pod względem popularności funduszem wśród inwestorów z pokolenia milenialsów.

Więcej na temat udziału wielkich funduszy w rynku kryptowalut możecie przeczytać tutaj:

Komentarze