Wash trading na Coinsquare? | Wolumen „ponad wszystko”

1 222

Wyciekły dokumenty, które maja świadczyć o tym, że CEO kanadyjskiej giełdy kryptowalut Coinsquare nadzoruje wash trading w celu podbicia wolumenu obrotu własnej giełdy.

Co to jest wash trading?

Wash-trading odnosi się do giełd, które sztucznie zawyżają wolumen transakcji poprzez wykonywanie większych transakcji rynkowych o zerowej opłacie we własnych zleceniach. Tworzy się w ten sposób wrażenie dużej aktywności handlowej, przy czym aktywa właściwie nie przechodzą z rąk do rąk. Praktyka ta jest nielegalna na tradycyjnych rynkach aktywów ze względu na jej związek z możliwością manipulacji cenami.

Wash trading na Coinsquare?

Oskarżenia nałożone na Coinsquare zostały opublikowane dzisiaj na portalu Vice. W publikacji stwierdzono, że na podstawie wyciekłych e-maili i załączników, prezes giełdy – Cole Diamond, brał czynny udział w procederze wash tradingu na giełdzie.

Zarzuty są też echem doniesień o poważnym hacku, w wyniku którego ponad 5 000 adresów e-mail klientów było zagrożonych atakami polegającymi na SIM swap.

Coinsquare oskarżony o fałszerstwo

W e-mailu z marca 2019 r., cytowanym przez Vice, opisano incydent, w którym jeden pracownik został upomniany za wyłączenie kodu kierującego wewnętrzną działalnością giełdy, ponieważ nie chciał „testować” Komisji Papierów Wartościowych z Ontario.

Cole odpowiedział, że jednostka nie wzięła pod uwagę „ogromnej zmiany” w publicznym odczuciu płynności giełdy, która mogłaby wynikać z zaprzestania wash tradingu i dodał: „Włącz to ponownie”.

W korespondencji zauważono również, że „decyzja Cole’a o kontynuowaniu wash tradingu była ostateczna”. Podejrzenia dotyczące obrotów handlowych Coinsquare utrzymują się od co najmniej 2018 r. Już wtedy wielu użytkowników Reddit zaczęło spekulować, że znaczna część wolumenu giełdy może być fałszywa.

Wash trading a giełdy kryptowalut

Od czasu odkrycia Willybota z Mt Gox w 2014 r., oskarżenia o wash trading coraz częściej pojawiały się w orbicie kryptowalutowych giełd.

W ubiegłorocznym raporcie oszacowano, że aż 95% wolumenów zgłoszonych do popularnego agregatora danych rynkowych CoinMarketCap może być wynikiem wash tradingu.

Od czasu przejęcia rządów nad CMC przez giełdę Binance w kwietniu tego roku, wprowadzono szereg środków ograniczających wpływ fałszywych wolumenów na platformie. Platforma spotkała się jednak z krytyką ze względu na nowe wskaźniki, które wydają się faworyzować Binance. Wyjaśnień w tej sprawie udzielał sam Changpeng Zhao.

Komentarze